מכונות המלחמה האדירות, הטנקים, הם כלים שמרבית החיילים לא זוכים לתפעל או להכיר מקרוב. מי שכן מכיר את שריוני הפלדה מבפנים, יודע שלכל טנק יש ייחודיות משלו; טנקים מסוימים מצטיינים במיגון מעולה, אחרים בעלי כוח אש קטלני, יש כאלה שיכולת העבירות שלהם מדהימה ודגמים מסוימים ידועים במהירות המפתיעה אליה הם מגיעים. מכל המאפיינים הללו ניסינו לגבש את רשימת הטנקים המובחרים והמשובחים ביותר, שנחשבים לכלי השריון הטובים בעולם.

האמריקני הזריז: אברמס M1A2

עולה: 6.2 מיליון דולר | שוקל: 62 טון | דוהר: כ-70 קמ"ש בכביש

טנק אמריקני M1A2אברמס (צילום: Scott Nelson, GettyImages IL)
מנוע מרשים ויכולת עבירות נהדרת. אברמס M1A2 האמריקני | צילום: Scott Nelson, GettyImages IL
טנק האברמס הוא הטנק המרכזי עליו מתבסס צבא ארה"ב, אם כי גם צבא מצרים משתמש בו. הוא נחשב לטנק כבד במיוחד, אולם מנוע מרשים ויכולת עבירות נהדרת מאפשרים לו לפתח מהירות של כמעט 70 קמ"ש בכביש ומעל 50 קמ"ש בשטח. האברמס מתגאה ביכולת הגנה מפני טילים, מדוכות עשן מתקדמות להסוואה ותותח שיעיל למרחקים של מעל 3 ק"מ. בימים אלה ממש שוקדת ארצות הברית על פיתוח דגם חדש יותר.

הבריטי העמיד: צ'לנג'ר 2

עולה: 6.8 מיליון דולר | שוקל: 62 טון | דוהר: כ-55 קמ"ש בכביש

טנק בריטי צ'לנג'ר2 (צילום: Matt Cardy, GettyImages IL)
עמד באש תופת ללא פגע. צ'לנג'ר 2 הבריטי | צילום: Matt Cardy, GettyImages IL

השירות הממוכן של הוד מלכותה הבריטית עושה שימוש מרכזי בטנק הצ'לנג'ר, שנכנס לשימוש רק לפני 13 שנים. הבריטים טוענים שזהו הטנק האמין ביותר בעולם, ויש להם הוכחות: נכון לשנת 2011, רק שני צ'לנג'רים נפגעו בקרב. הפעילות המבצעית הראשונה שרשמו הטנקים האלה הייתה בפלישה לעיראק בשנת 2003, ולפי דיווחים עמדו חיות הפלדה באש תופת מבלי להיפגע באופן משמעותי. באחת התקריות, כך נאמר, ספג אחד הטנקים עשרות טילי אר.פי.ג'י - ולא הושמד.

>>  פז"ם בפייסבוק: כל העדכונים, כל הכתבות

הרוסי הקליל: טי 90

עולה: 4.1 מיליון דולר | שוקל: 46 טון | דוהר: כ-65 קמ"ש בכביש

אין תמונה
קליל ומהיר. טי 90 הרוסי

כל מי שלמד אי פעם תודעת אויב בשירותו הקרבי זוכר את ה-טי 55, 62 ו-72. בשנים האחרונות נכנס ה-טי 90 לשירות מלא בצבא הרוסי, והוא נחשב לטוב ביותר שהסדרה אי פעם הפיקה; הטנק הרוסי קל משקל באופן יחסי ויש לו מערכות מיגון טובות למדי, כאשר הוא מסוגל לפתח מהירות של עד 65 קמ"ש.

הסיני הבלתי פגיע: טייפ 99

עולה: 2.5 מיליון דולר | שוקל: 54 טון | דוהר: כ-80 קמ"ש בכביש

אין תמונה
מסוגל לחדור 850 מ"מ של פלדה מזוינת. Type 99 הסיני

הטנק הסיני נחשב לאחד המהירים בעולם, והוא מסוגל לפתח מהירות של עד כ-80 קמ"ש. מערכות המיגון שלו סודיות, והערכות גורסות כי החדירות שלו עומדת על כ-1000-1200 מ"מ. כוח האש שלו משמעותי, כאשר נטען שהוא מסוגל לחדור 850 מ"מ של פלדה מזוינת ממרחק של 2 קילומטרים.

הישראלי היעיל: מרכבה 4

עולה: 4.5-5 מיליון דולר | שוקל: בין 60 ל-80 טון דוהר: כ-65 קמ"ש בכביש

האלוף במיל' ישראל טל. ארכיון (צילום: חדשות 2)
יכול להכיל חי"רניקים בחלקו האחורי. מרכבה 4 יחד עם אבי טנק המרכבה, ישראל טל | צילום: חדשות 2

מרכבה סימן 4 הוא הטנק החדיש ביותר בסדרת הטנקים המיוצרים בישראל, והוא נכנס לשירות בשנת 2003. המרכבה נחשב לטנק יעיל וקטלני עם מערכות מתקדמות בתחום ההגנה וההתקפה; במלחמת לבנון השנייה נשמעו לא מעט תלונות על כך שהטנקים ספגו אבדות קשות, אבל לעומת שאר מלחמות ישראל, במלחמה הזו נרשם שיעור חדירת טילי נ"ט הנמוך ביותר. השטח הממוגן במרכבה 4 גדול במיוחד והמיגון הבליסטי שלו כולל מיגון גג, היעיל בהגנה מהתקפות עיליות, כמו גם יכולת שרידות גבוהה מול מערכות נ"ט מתקדמות. הוא מסוגל לפתח מהירות של כ-60 קמ"ש, וייחודו הוא בכך שהוא מאפשר נשיאת חיילי חי"ר בחלקו האחורי.

הצרפתי הצלף: לקלרק

עולה: 6 מיליון דולר | שוקל: 54 טון | דוהר: כ-70 קמ"ש בכביש

אין תמונה
פוגע ממרחק 4 קילומטרים. הלקלרק הצרפתי

הלקלרק הוא הטנק המרכזי של הצבא הצרפתי, ולמרות שכולם יודעים שהצרפתים נוטים להפסיד במלחמות, מסתבר שזה בכלל לא אומר שהטנקים שלהם לא טובים. הלקלרק נכנס לשימוש בשנת 1992, הוא מסוגל לפתח מהירות של כ-70 קמ"ש ונחשב לאחד היעילים מבחינת ירי. הטנק הצרפתי יורה במטרה במרחק של 4 קילומטרים, וכל זאת תוך כדי נסיעה של 50 קמ"ש.

הגרמני הקטלני: לאופרד 2

עולה:5.7 מיליון דולר | שוקל: 62 טון | דוהר: כ-75 קמ"ש בכביש

אין תמונה
המיגון של אנשי הצוות בו כמעט מושלם. לאופרד גרמני

זה אמנם הטנק הוותיק ביותר ברשימה, אולם לדעת רבים הוא בהחלט אחד הטובים ביותר. ממש כמו שהגרמנים יודעים לייצר, הלפורד 2 הוא חזק, אימתני, ממוגן היטב ובעיקר קטלני. הוא מסוגל לפתח מהירות של עד כ-75 קמ"ש, מחזיק בטווח מבצעי מרשים של 550 קילומטרים והמיגון של אנשי הצוות בו כמעט מושלם. הנשק העיקרי שלו מסוגל לחדור כ-800 מ"מ בטווח של 2 קילומטרים, אולם נטען כי יש לו טיל נ"ט מוכוון חום וחדיש, המגיע גם לטווח של כ-6 קילומטרים. יעילות גרמנית.

הקוריאני הגמיש:  בלאק פנתר K2

עולה: 8.5 מיליון דולר | שוקל: 55 טון | דוהר: כ-70 קמ"ש בכביש

אין תמונה
מטפס בזווית של 60 מעלות. הפנתר השחר הקוריאני

זהו, באופן רשמי, הטנק היקר ביותר בעולם, והמרכזי בשימוש צבא קוריאה הדרומית. יכולת הניידות של הפנתר השחור מרשימה ביותר: הוא מסוגל לפתח תאוצה מ-0 ל-32 קמ"ש בשבע שניות, לטפס מדרונות תלולים בזוויות של עד 60 מעלות ואפילו לחצות נהרות שעומקם עד 4 מטרים. גם בטווח התחמושת שלו הטנק הדרום קוריאני נחשב לאחד הטובים בעולם, כאשר הוא מסוגל לירות למטרות במרחק של כ-8 ק"מ.

השושואיסטים: היחידות הכי סודיות בעולם