יותר מ-72 אלף בני אדם פונו בתחילת השבוע מביתם בסלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון, במטרה לאפשר למומחים ולמדענים לנטרל פצצה מימי מלחמת העולם השנייה שהתגלתה בעיר. פצצה במשקל של 250 ק"ג התגלתה בעומק של חמישה מטרים מתחת לפני האדמה במהלך עבודות חפירה שהתקיימו במערב העיר בשבוע שעבר. מומחים שהגיעו למקום הגילוי עבדו במשך שעות על נטרול הפצצה, במה שהוגדר כמבצע מורכב במיוחד, עד שהתושבים הורשו לחזור לביתם.

המשטרה עברה מדלת לדלת במבצע הפינוי וביקשה מעשרות אלפי התושבים שמתגוררים ברדיוס של קילומטרים ספורים מהפצצה להתפנות כדי לאפשר למומחים לבצע את עבודתם, מחשש שיפעילו בטעות את הפצצה רבת העוצמה במהלך פעולת הנטרול. זו נחשבת לפצצה הגדולה ביותר שהתגלתה בשטח עירוני ביוון, ולאחד ממבצעי הפינוי הגדולים ביותר שהתקיימו במדינה. בסופו של דבר נלקחה הפצצה למטווח צבאי והיא אינה מהווה עוד סכנה.


מצב חירום הוגדר בשלושה מחוזות בעיר, תנועת הרכבות והאוטובוסים הופסקה, והתושבים התבקשו להישאר מחוץ לאזור עד לנטרול המלא של הפצצה ולהוצאתה מהאדמה. אלא שהסכנה לא איימה רק על תושבי הקבע בעיר: גם מאות פליטים שהתגוררו במפעל נטוש באזור פונו לאתר אחר. נזכיר שיוון, כנקודה אסטרטגית בים התיכון, הפכה למקום המפלט של פליטים רבים שעושים דרכם ממלחמת האזרחים המדממת בסוריה וממדינות נוספות בדרכם לאירופה.

"שמענו בטלוויזיה שאם הפצצה תתפוצץ – זה יהיה בדיוק כמו ברעידת אדמה", אמר מיכאליס פאפאנוס, תושב האזור שהתפנה מביתו יחד עם משפחתו.

בשלב זה לא ברור אם מדובר בפצצה שהייתה שייכת לגרמניה הנאצית או לבעלות הברית, לפחות לא באופן רשמי. השמועות לעומת זאת כבר מתפשטות ברחבי העיר, ותושב מקומי מסר לסוכנות הידיעות AP שלהבנתו, הפצצה הופלה על ידי מטוסים בריטים שתקפו תשתיות גרמניות ב-1944.