עשרות אלפי מסרונים נשלחו אתמול (רביעי) לחיילים שהשתחררו בשנה האחרונה והזמינו אותם לבדוק זכאות למענק הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, עקב משבר הקורונה.

רבים מהחיילים שהשתחררו בשנה האחרונה מצאו עצמם בלי עבודה עקב המשבר וחלק גדול מאוד מהם גם לא זכאים לדמי אבטלה. במשרדי הביטחון והרווחה מציעים קצבה על סך 1,409 ש"ח בחודש לרווקים שנרשמו בשירות התעסוקה - ומקווים שיהיה בכך כדי לסייע להם, לפחות זמנית.

בהודעה שנשלחה לחיילים המשוחררים הם הוזמנו לבדוק זכאות להבטחת ההכנסה עם קישור לעמוד המתאים באתר הביטוח הלאומי. שם יוכלו לבדוק את הזכאות ולהגיש את התביעה להבטחת הכנסה.

ההודעה שקיבלו חיילים משוחררים (צילום: דובר צה"ל)
ההודעה שנשלחה למשוחררים אתמול (ד') | צילום: דובר צה"ל

במשרד הביטחון מציינים כי פחות מ-2,000 חיילים משוחררים מימשו את הזכאות מתוך עשרות אלפים שעשויים להיות זכאים, ומקווים כי הנגשת השירות באופן דיגיטלי על ידי שליחת המסרונים תסייע לחיילים משוחררים נוספים לממש את זכאותם.

מי זכאים לקצבה? מי שאינם סטודנטים במוסד בו הלימודים מקנים תעודה, מי שאינם תלמידי ישיבה, אינם בני קיבוץ או מושב שיתופי ומי שכלי הרכב שבבעלותם לא עולה על מחיר של 41.3 אלף שקל.

במשרד הביטחון, האגף והקרן לחיילים משוחררים, הוסיפו כי למיטב ידיעתם כל המשוחררים מהשנה האחרונה קיבלו את ההודעה אך מי שמשום מה לא קיבל יכול להיכנס לאתר הביטוח הלאומי ולבדוק זכאות.

כנס משתחררים ללוחמים (צילום: דובר צה"ל)
כנס משתחררים לפני הקורונה. היום המצב שונה | צילום: דובר צה"ל

"נתוני הביטוח הלאומי מעידים על פגיעה קשה בקרב האוכלוסייה הצעירה והחיילים המשוחררים בתקופת משבר הקורונה", מציין מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר.

"הם לא צברו מספיק חודשי עבודה כדי להיות זכאים לדמי אבטלה", הוסיף המנכ"ל. "התפקיד שלנו הוא לוודא שהם לא נופלים בין הכיסאות, ומחובתנו לספק להם מידע נגיש כדי לוודא שהם יודעים את זכויותיהם וימצו אותן עד תום".

"כמו שלא מפקירים חייל בשדה הקרב, כך לא מפקירים אותו לאחר סיום השירות", נמסר משר העבודה והרווחה איציק שמולי. "תקופת הקורונה הביאה עימה אתגרים עצומים לאוכלוסייה הצעירה ובתוכה החיילים המשוחררים, מחובותינו היא לוודא שהם יקבלו את זכויותיהם ולדאוג לכל מחסורם כך שיוכלו להתחיל את חייהם ברגל ימין".

השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון, סיכם: "הסיוע לחיילים המשוחררים שתרמו מגופם ונפשם למען ביטחון מדינת ישראל הוא שליחותנו ומחויבותנו בשגרה ולבטח בימי משבר. נמשיך לעשות כל שביכולתנו בשביל לתת מענה לצרכיהם, נדאג לכך שיהיו בידיהם כל הכלים לממש זכויותיהם, ונפעל להקל על צעדיהם הראשוניים בחיים האזרחיים".

אימון (צילום: פלורית שויחט, אתר צה"ל)
ניסיון להקל על ההשתלבות באזרחות | צילום: פלורית שויחט, אתר צה"ל