תרפ"ל נמ"ר (צילום: דובר צה"ל)
היתה ביקורת על העלות שלו, אבל בפועל הוא עשה את העבודה היטב | צילום: דובר צה"ל

האירוע הכואב הראשון מאז תחילת המהלך הקרקעי בצוק איתן היה אסון הנגמ"ש בו שבעה לוחמי גולני, ששהו בנגמ"ש אחד נהרגו מטיל RPG  שירו עליהם מחבלים מחמאס. אותו האירוע הציף פער קשה וכואב שחל על הארסנל הצה"לי – נגמ"שים מיושנים, לא ממוגנים ולא מעודכנים לאיומים בשדות הקרב העכשוויים.

עם זאת, קצין צבא בכיר איתו אנחנו משוחחים חושף כי יחד עם אותו אסון כואב, התרחשו לא מעט מקרים בהם נגמ"שי המרכבה (נמ"רים), החדישים, הממוגנים ומן הסתם גם היקרים יותר, הצילו חייל לא מעט מהלוחמים בשטח. "חיי אדם שווים את הכסף שהאזרחים מוכנים להשקיע בצבא. מאוד פשוט, מאוד קר", הוא אומר.

אותו גורם בצבא מספר שכוח שנע על נמ"ר ברצועת עזה חטף במהלך הפעילות מספר פגיעות מטיל RPG ולדבריו, הלוחמים בכלי בכלל לא היו מודעים לכך. לדבריו הם גילו את הפגיעות רק כשיצאו מהכלי וראו את הסימנים על הצבע. אם היו פועלים על גבי נגמ"ש הברדלס הישן, סביר להניח שהיו לנו הרוגים כבר בפגיעה הראשונה.

מקרה מרשים הרבה יותר וכזה שמראה את היכולת של הכלי התרחש זמן קצר לאחר האירוע המדובר. כוח חי"ר נע על גבי הנמ"ר בסמוך לבית ממולכד. גורמים צבאיים שונים גורסים כי הבית הכיל  בין 500 קילוגרם לטון חומר נפץ. כאשר הנמ"ר חלף בסמוך לבית הממולכד, פעילי חמאס הפעילו את המטען הענק והבית כולו קרס על הנמ"ר. למרות ההשקעה הגדולה של המחבלים, הלוחמים יצאו מהאירוע הזה ללא פגע ובאשר לכלי – מלבד סימני צבע, לא נגרם לו  שום נזק. "הלוחמים פשוט ניקו את חלקי הבניין והאבק והמשיכו במשימה שלהם", ציין קצין בצה"ל.

במקרה אחר שנחשף בפנינו נפגע נגמ"ש נמר מטיל נ"ט, "ככול הנראה קורנט או משהו בסגנון", אומר גורם צבאי. נזכיר כי אלו היו אחת הצרות הגדולות של כוחות השריון של צה"ל בלחימה בלבנון בקיץ 2006, עוד לפני שמערכת מעיל רוח נכנסה לשירות מבצעי. הטיל שנורה לכיוון הנמ"ר גרם לנזק, אולם לא הצליח לחדור אותו וכך ניצלו חייהם של עשרה לוחמים. על אותם לוחמים עברו רגעים של פחד משום שהנמ"ר שנפגע נתקע בשטח והנזק מנע את המשך הנסיעה שלו. בסופו של דבר גררו את הנמ"ר לשטח ישראל ושם, במקום בטוח, חילצו את כל הלוחמים כשהם שלמים ובריאים. "לא נעים בכלל", אמר קצין בצבא, "אבל בשורה תחתונה כולם חזרו לאמא בלי שום שריטה".

לצבא, כנראה, יש סיבה מספיק טובה להוציא את הסיפורים האלו החוצה והסיבה היא שלכל דבר יש גם מחיר. "אם אנחנו רוצים לשלוח את החיילים שלנו למשימות הגנה, אנחנו צריכים לעשות הכל שהם יצאו עם הציוד הטוב ביותר. יש לנו כחברה את החובה המוסרית לספק להם את ההגנה הטובה ביותר וזו, מה לעשות, עולה הרבה מאוד כסף", מציין גורם בכיר ומוסיף, "אם היינו עומדים בתכניות המקוריות שלנו הרי שהיום היו לנו הרבה יותר כלים מהסוג הזה. אבל קטלו אותו מכל הכיוונים וטענו שזה בזבוז ושאנחנו מתכוננים למלחמות של העבר ובבקשה, תראו בעצמכם כמה הכלי הזה היה חשוב".

צפו בסיפורים המעניינים של 19.3 לאורך השנים (צילום: אימג'בנק- Getty Images, חדשות)
כנראה שצריך כאלו יותר ממוגנים ובכמות יותר גדולה | צילום: אימג'בנק- Getty Images, חדשות

מבצע צוק איתן הורגש בכיס ללא מעט גופים בישראל ובראשונה, במערכת הביטחון שעל פי פרסומים שונים עומדת לדרוש מהמדינה 18 מיליארד שקלים לכיסוי ההוצאות. באופן לא מפתיע, הסכום הגבוה ועצם הדרישה גם כבר הסבו לא מעט ביקורת נוקבת. לדידי המתנגדים, הסכום אותו מבקש הצבא הוא כפול מסכום האמיתי הדרוש. עם זאת, בצבא טוענים שהמתנגדים מתעלמים גם מהצורך לשפר את המערכים ולרכוש מערכות שבמהלך המבצע התגלו כחיוניות ביותר ומצילות חיים.

המבצע, כאמור, חשף לא מעט נקודות חולשה שהצבא מוכרח לחזק בזרוע היבשה. בתוך כך, ניתן למנות רכש של טנקי מרכבה סימן 4 נוספים, עוד סטים של מערכת מעיל רוח וגולת הכותרת היא הנמ"רים (נגמ"שי המרכבה) שהוכח שיש בהם הכרח בשדה הקרב הנוכחי.

כעת אומרים בצבא כי מקבלי ההחלטות צריכים לבחור האם הם מוכנים להשקיע את הכסף כדי שבפעם הבאה שבה ניכנס לעזה, הכוחות יצאו לשטח עם נגמ"שים חדישים שיודעים להתמודד עם שדה הקרב המודרני ולא עם נגמ"שים משנת 1971.

נזכיר שעל פי התכנית המקורית, צה"ל היה אמור לרכוש כ-800 נמ"רים בעלות של 10 מיליארד שקלים, אותם תכננו לפרוש על פני מספר שנים. כתוצאה מביקורת חריפה שנמתחה על הצבא, המספר ירד ל-400. בינואר השנה, כאשר נפתח מחדש הקרב המסורתי על תקציב הביטחון, קיצצו את ההזמנה של הנמ"רים ל-170 בלבד ואף פרשו את הכניסה שלהם על פני מספר שנים, עד שנת 2017. "ישראל רכשה לאחרונה מטוסי חמקן בעלות של 100 מיליון ליחידה וזה על חשבון נגמ"ש שעולה 3 מיליון ליחידה", אמר גורם בצה"ל וסיים "אז שמישהו יעשה את החושבים שלו לגבי האיזון הנדרש ואיפה רוצים להשקיע את הכסף כי העובדות מדברות בעד עצמן".

>> "המבצע הפך אותנו לרלוונטיים יותר": התותחנים יוצאים מהמבצע מחוזקים