מנהרות התקפיות עמוקות בתוך מסגדים (צילום: דובר צה"ל)
"כשאתה רואה את המנהרות ומבין כמה זמן עבדו עליהם ואיזה ציוד הפעילו אז ברור לך שלא ניתן להעלים עין" | צילום: דובר צה"ל

כבר בימי עופרת יצוקה, בצה"ל חוזרים ומשתמשים בביטוי "מגן אנושי" בהקשר של הפעילות של חמאס בסביבת אוכלוסייה אזרחית. כעת, מגיעות עדויות נוספות, הפעם כאלו שמתמקדות דווקא בצד החשוד בשיתוף פעולה ובתוכו, הסוכנות של האו"ם לענייני פליטים, אונר"א.

קצינים שהשתתפו בלחימה הקרקעית ברצועה, רובם קציני הנדסה שעסקו בטיפול בבתים ממולכדים, במנהרות ועוד, טוענים שזיהו בזמן הלחימה שיתוף פעולה מלא של מנהלי המרפאות ובתי הספר של אונר"א וכן של אנשי צוות מבתי ספר נוספים עם אנשי חמאס. על פי נתוני דובר צה"ל נכון לסוף השבוע האחרון, מאז תחילת הלחימה, נורו על ידי ארגוני הטרור ברצועת עזה למעלה מ-600 רקטות ממוקדי אוכלוסייה אזרחית: למעלה מ-260 רקטות נורו ממוסדות חינוך, למעלה מ-130 רקטות נורו מבתי קברות, למעלה מ-160 רקטות נורו ממוסדות דת ומלמעלה מ-50 רקטות נורו מבתי חולים.

"כשאתה רואה את המנהרות ומבין כמה זמן עבדו עליהם ואיזה ציוד הפעילו אז ברור לך שלא ניתן להעלים עין", אמר רס"ן דני מחיל ההנדסה שהשתתף בפעולה הקרקעית. "באזור חאן יונס נהרגו שלושה חיילים של מגלן ממטען של 400 קילוגרם שחמאס הציב במנהרה מתחת למרפאה של אונר"א. בגלל צורת המנהרה, המקום ממנו יצאה והמקום אליו הגיעה יחד עם עוד אינדיקציות מודיעיניות, ברור לנו שעובדי המרפאה של אונר"א שיתפו פעולה עם החמאס. אין בכלל ספק בזה", הוא מדגיש.

קצין מחיל האוויר משתף גם הוא בעדויות לשיתוף פעולה. "סביב ה-17 ביולי זיהינו מספר שיגורים ממרפאות של אונר"א. שיגורים שבוצעו ממשגרים שהוסתרו שם בצורה מסוימת וברור היה שמי שהפעיל את המרפאה ידע מה שמו לו בחצר. אפשר להגיד שסוג המתקנים האלה מלמד גם בלי מידע מודיעיני שיש שם שיתוף פעולה מלא עם החמאס".

בית ספר בג'בליה אחרי תקיפת חיל האוויר (צילום: ap)
בית הספר של אונר"א בג'בליה לאחר תקיפת חיל האוויר | צילום: ap

בהמשך לדברים אלו, טוען גורם בכיר בפיקוד הדרום כי מדובר בשיתוף פעולה גורף ולא נקודתי. "אני מעריך שלמעלה מ-70 אחוזים מהמרפאות ובתי הספר של אונר"א משתפים פעולה עם ארגוני הטרור, מי מרצון ומי בגלל שאין לו ברירה", הוא אומר ומסייג, "צריך לדעת לשים את הדברים על השולחן. רוב העובדים של הסוכנות הזו הם פלסטינים מקומיים, אנשים שאוהדים את חמאס ותומכים בו מכל הלב. ולא רק הם. גם בשאר המתקנים האזרחיים (בתי ספר, מרפאות ובתי תפילה) אנחנו מזהים שיתוף פעולה עם חמאס ושאר הארגונים, תלוי באידאולוגיה, כאשר הזיהוי הזה היה מה שנתן לנו את האור הירוק לתקיפת המקום".

אין ספק שאת השימוש הציני ביותר עושה חמאס בבית החולים הגדול של עזה, שיפא. על פי המודיעין הישראלי מדובר במפקדה ענקית שנמצאת במרתפי בית החולים, "שם מסתתרים ככול הנראה מרבית הבכירים של חמאס", אמר קצין בפיקוד הדרום. "שיפא היום זה בית חולים שהוא גם מפקדת שליטה משוכללת שלצדה גם אתרי שיגור כשברור שיש פה ניצול ציני במיוחד".

בהקשר לדברים אלו נציין שצה"ל זיהה לא מעט שיגורים מרחבת בית החולים, לפחות אחד מהם נכשל ואף גרם להרג של פלסטינים. "ברור להם שצה"ל לא יכנס לבית החולים, למרות שמבצעית זה אפשרי ביותר, אז הם מנצלים את זה", אמר הקצין מפיקוד הדרום והוסיף "יש מתקנים שבהם אנחנו מורידים את הכפפות ותוקפים. למשל מסגדים, בתי ספר ומרפאות, כי ברור לנו שזה מתקן צבאי לכל דבר. אני חייב להגיד שלרב, העולם מסכים אתנו כי די שנראה את מספרי התקיפות של אותם מתקנים לצד הגינויים ונבין שגם מעבר לים רואים מה שאנחנו רואים".

>> כמה רקטות באמת יש לחמאס?