מטוס החמקן הרוסי ישמיד מטרות אויב באמצעות טילים ופצצות חכמות מטווחים של מאות קילומטרים, כולל הגנות סייבר אותן ניתן יהיה להתקין על המטוס יחד עם החימוש המתקדם ביותר שיש לרוסים. אלו הם חלק מהדברים שהרוסים מפרסמים על מטוס החמקן החדש שלהם, שלאחרונה נמסר לטייסת הראשונה של חיל האוויר הרוסי.

הרוסים מתייחסים לחמקן שלהם לא כעוד מטוס קרב, כי אם קומפלקס שלם של מערכת לחימה אווירית. רשימת אמצעי הלחימה של המטוס מסווגת ושומרה היטב על ידי הרוסים אולם מהמעט שפורסם ידוע, לפחות על פי מקורות ברוסיה, שהתעשייה שם מפתחת לא פחות מ-15 אמצעי לחימה שונים, טילים ארוכי טווח ופצצות חכמות.

ככל הידוע המטוס הזה יהיה חמוש גם בטיל נגד ספינות שמגיע לטווחים של כ-250 ק"מ ומטרתו העיקרית - נושאות המטוסים של ארה"ב ואלה שמגינות עליה. בשלבי הניסוי שלו דגם המטוס נשלח גם לסוריה במסגרת פעילות חיל האוויר הרוסי שם, ובפרסומים זרים אף נטען כי לאיראן הוצע לרכוש אותו.

המל"ט החמקן באוויר (צילום: Ministry of Defence of the Russian Federation)
יטוס יחד עם החמקן? המל"ט S-70 "הצייד" | צילום: Ministry of Defence of the Russian Federation

בכלי התקשורת הרוסים דווח גם על איחוד בין שני הפרויקטים הצבאיים המובילים במדינה, החמקן הרוסי והטילים ההיפרסונים (על קוליים). מקורות ברוסיה טוענים כי מדובר על טיל אוויר-קרקע היפרסוני קטן ממדים שאב טיפוס שלו כבר יוצר במפעלי תאגיד הנשק הרוסי וניסויים בו מתוכננים להתחיל בקרוב.

הטיל הזה עשוי להיות מותקן על החמקן הרוסי ולאפשר השמדת מטרות ממרחק גדול כמו גם יכולת להתחמק מגילוי ואמצעי יירוט. גם בתחום טילי אוויר-אוויר הרוסים הולכים על דיוק וטווחים ארוכים, טילי K-77M שפותחו במיוחד עבור המטוס.

קלף נוסף הוא מכ"ם בטכנולוגית AESA שמסוגל לזהות מטרות רבות בעלות "חתימה נמוכה", מטוסים וטילים בטווחים ארוכים ובכל מזג אוויר. בנוסף כמו בארה"ב, בכוונת הרוסים להפעיל את מטוס החמקן שלהם עם נחילים של מטוסים ללא טייס.

אחד מהם הוא ה-S-70 "צייד" שככול הידוע כבר עבר מספר ניסויים יחד עם ה- SU-57. עבודה עם נחיל שכזה תוריד את רף הסכנה למטוס המאויש, ותאפשר לו לבצע תקיפה או איסוף מודיעין בצורה מיטבית. כפי שפרסמנו לאחרונה, הרוסים גם בוחנים את היכולת להתקין בחמקן עצמו מערכת שתאפשר להטיס אותו בלי טייס במשימות מסוימות ולהשאיר את הטייס באחרות.