חטיבת לוחמים של המארינס נתקלה בחוליות טרור שבלמו את ההתקדמות שלהם בשטח בנוי וצפוף. כשהם תחת אש כבדה הם קיבלו ממטוסי F-35 שחגו מעליהם מידע מודיעיני מדויק שכלל את כל החלונות מהם ירו המחבלים, עמדות טילי הנ"ט, כלי הרכב עם המקלעים הכבדים ועוד.

לוחמי המארינס סגרו במהירות על האויב והשמידו אותו בעזרת סיוע קל מהאוויר. התרגיל הזה נחשף לראשונה על ידי הפנטגון, שדיווח כי מטוסי F-35 השתתפו בניסוי במסגרת "פרויקט סביבת הלחימה העתידית" יחד עם חיילי מארינס וצבא היבשה.

המארינס בסוריה (צילום: יחסי ציבור)
מהקרקע לאוויר. לוחמי המארינס | צילום: יחסי ציבור

במסגרת האימון \ ניסוי הזה, מטוסי החמקן העבירו מידע מודיעיני לכוחות היבשה באמצעות תקשורת מאובטחת ונוחה למסכים קטנים שלוחמי החי"ר נשאו. על אותו עיקרון הלוחמים שעל הקרקע העבירו מטרות למטוסי החמקן שסגרו עליהן מעגל אש מהיר.

היכולת להחליף מידע באופן מהיר ופשוט על תקשורת אינטרנטית הממוקמת בשדה הקרב, מייעלת את תהליך העברת המודיעין והקטלניות של הכוחות, ציינו בצבא ארה"ב.

"הצלחנו להעביר מטרות קרקעיות למטוסי ה- F-35 כך שהחמקנים ישפיעו על המטרות וסביבת הלחימה בצורה יעילה ומהירה, בעזרת חימוש חכם ומדויק", אמר לתקשורת גנרל רוז קופמן, שמנהל את פרויקט סביבת הלחימה העתידית.

מטוסי ה- F-35 מדור 5 מוכרים בעיקר בתחום החמקנות שלהם אל מול מטרות רחוקות ומוגנות, עליונות אווירית ועוד, אולם הצבא חושף עוד ועוד יכולות שהם מביאים לשדה הקרב, בזכות המערכות המותקנות על המטוסים.

בזכות מכ"ם מתקדם וסנסורים שמושתלים בגופו ויכולים לאסוף מידע ב-360 מעלות, כמו גם מחשבי משימה עוצמתיים ויכולת תקשורת מסווגת, מטוסי החמקן יכולים לרכוש מטרות במהירות ובכך לתמוך בכוחות היבשה, שבעצמם יכולים לסייע גם הם למטוסי הקרב.

בין השאר, הדבר מייעל את התקשורת שבין כוחות היבשה לאוויר. לא עוד חייל שלא מבין את סביבת הטייס ומנסה להכווין אותו בקשר, אלא ממשק פשוט בעזרת מחשבים ומסכי מגע. כל מה שצריך זה לשים אצבע על המסך בנקודה הנכונה ואפילו להעביר תמונות וסרטונים. במקרה של לוחמי היבשה, אלה יכולים להעביר לחמקנים מיקום וצילומים של מטרות נסתרות.

בפנטגון ובמארינס דיווחו על התרגיל כשלדבריהם, מדובר בהתפתחות דרמטית שתשפיע על שדה הקרב. הם דיווחו שמטוסי החמקן לא החליפו מידע רק עם חיילי המארינס, זה נעשה גם עם מטוסים ללא טייס וסוללות תותחים.

תרגול החלפת מידע מדויק על מטרות נעשה על ידי מטוסי החמקן 360 פעמים בששת השבועות האחרונים. "זה יותר מכל תרגיל התרגילים שעשינו בעבר", אמר בכיר במארינס, שציין כי מה שהם מפרסמים לא כולל כמובן את החלקים המסווגים.

חמקן על הקרקע (צילום: Jeff J Mitchell/Getty Images)
החמקן נתן סיוע לקרקע וקיבל בחזרה | צילום: Jeff J Mitchell/Getty Images