ארה"ב יצאה בהודעה חריפה לאחר תקרית בין מפציצים של חיל האוויר האמריקאי ומטוסי קרב של חיל האוויר הרוסי. תקריות כאלו מתרחשות לא מעט אך לטענת האמריקאים מה שקרה ביום שישי האחרון (28 באוגוסט) היה חריג ביותר.

"הטייסים הרוסים טסו בצורה לא בטוחה ולא מקצועית כשחלפו מטרים ספורים מ"האף" של אחד המפציצים", צוין בהודעת חיל האוויר האמריקאי. "הטייסים מחיל האוויר האמריקאי היה בפעילות שגרתית במרחב האווירי הבינלאומי בהתאם לתקני הבטיחות הבינלאומיים המוכרים".

התקרית שעוררה את זעמם של האמריקאים התרחשה ביום שישי, אז ארה"ב שלחה שישה מפציצים מסוג B-52 לפריסה בבסיס "פייפרוד" שבבריטניה, ממנו יצאו לסיורים במזרח אירופה ובים השחור, מעליו התרחש היירוט המסוכן.

האמריקאים הפיצו סרטון המתעד לטענתם את התקרית, שצולם מתא הטייס של אחד המפציצים ובו ניתן לראות זוג מטוסי סוחוי SU-27 של חיל האוויר הרוסי כשהם נצמדים למפציץ האמריקאי מהלך אשר לבדו נחשב לא בטיחותי.

המוביל מבין הרוסים פנה בצורה שבה ניתן לראות את טילי האוויר-אוויר שנשא ואז הוא משך קדימה ולמעלה כשהוא חותך את המסלול של המטוס האמריקאי. בהמשך הסרטון ניתן לראות את בן הזוג של מטוס הקרב הרוסי עושה את אותו הדבר, הפעם הוא תמרן ממש מול האף של המפציץ, מה שגורם לרעד ולטייס האמריקאי לשחק עם המצערת של המנועים.

סרטון תיעוד התקרית החריגה שפרסמו האמריקאים:

התמרון שביצע מטוס הקרב הרוסי נקרא "ראש-ישבן" ונחשב למהלך מסוכן שיכול להוביל לתוצאות קשות בגלל זרמי הפליטה ממטוס הקרב. עד כמה תמרונים כאלה יכולים להיות מסוכנים, ניתן ללמוד ממקרים בהם מטוסים נפגעו ואף היה מקרה בו מטוס קרב סיני התרסק אחרי שפגע במטוס אמריקאי והטייס נהרג.

ההערכה היא שמטוסי SU-27 הרוסים המריאו מחצי האי קרים, שם חיל האוויר הרוסי מחזיק אותם בכוננות מול הטיסות האלו של נאט"ו. יירוטים מהסוג הזה הפכו כבר מזמן לעניין שבשגרה, אך תיעוד מהסוג הזה נחשב ליוצא דופן. העובדה שהצוותים האמריקאים היו מוכנים עם מצלמת וידאו, עשויה להעיד על ההתחממות בגזרה.

התקרבות מסוכנת  (צילום: CP 380, YouTube)
מטוס הסוחוי לפני ובמהלך ההתקרבות. צילום מתא הטייס | צילום: CP 380, YouTube