זוג מטוסי קרב מסוג מיראז' 2000 ומטוס תדלוק KC-135 של חיל האוויר הצרפתי שטסו מעל למים הבינלאומיים של הים השחור כחלק מאימון והפגנת נוכחות, "יורטו" על ידי זוג מטוסי קרב מסוג סוחוי SU-27 של חיל האוויר הרוסי, במה שהוגדר על ידי נאט"ו כ"תקרית בטיחותית בה מטוסי הקרב הרוסים התקרבו לכלי הטייס הצרפתים בצורה מסוכנת".

בסרטון שפורסם על ידי משרד ההגנה הרוסי ומופיע כאן למעלה, ניתן לראות את מטוסי חיל האוויר הצרפתי כשהם טסים במבנה מכונס ומטוסי הקרב הרוסים מתקרבים אליהם. באזור השניה ה-14 ניתן לראות SU-27 רוסי כשהוא נצמד לאחד ממטוסי הקרב הצרפתים מרחק מטרים בודדים ממנו וכמוהו גם טייס המטוס הרוסי ממנו צולם הסרטון. מהרגע הזה מטוסי הקרב הרוסים נצמדים לצרפתים תוך שהם זזים מצד לצד במרחק לא בטוח.

הרוסים דיווחו כי ביום רביעי ה-17 בפברואר הם הבחינו במטוסים מעל לים השחור שהתקרבו לגבול של רוסיה ולכן הזניקו את מטוסי הקרב שלהם ליירוט.

דגם המטוס (צילום: PIOTR POLAK/AFP, GettyImages)
מטוס הקרב הרוסי סוחוי 27-SU | צילום: PIOTR POLAK/AFP, GettyImages

"צוותי חיל האוויר הרוסי זיהו את המטרה שלהם כמבנה של חיל האוויר הצרפתי, שהורכב ממכלית תדלוק אווירי ומטוסי מיראז' 2000 ועקבו אחריהם כצל מעל לים השחור", טענו הרוסים. "אחרי שהמטוסים הצבאיים הזרים שינו כיוון והתרחקו מהגבול הרוסי הם חזרו ממשימתם. בכל שלב הם פעלו על פי הדין הבינלאומי". כאמור, בצרפת טענו שמטוסי חיל האוויר הרוסי סיכנו את המטוסים שלהם כשהתקרבו מרחק קצר ולא בטוח מהם.

עד לאחרונה תקריות מהסוג הזה התרחשו כמעט על בסיס יומי כשמאז פרוץ מגיפת הקורונה נרשמה ירידה מסוימת בדיווחים עליהן. יתכן שהדיווח הנוכחי מסמל במשהו על תחילתה של חזרה עולמית לשגרה.

בתקריות מסוג זה נמצאים מצד אחד מטוסי נאט"ו ובעיקר מחיל האוויר האמריקאי שמתקרבים לאזור הרוסי ומנגד מטוסים רוסים מתקרבים לגבולות נאט"ו, מה שמוביל להזנקות ויירוטים. בעבר כבר היו לא מעט תקריות של כמעט התנגשות וככל הנראה גם מקרים בודדים של התנגשות. הצדדים מבצעים את אותן טיסות כדי "לעשות שרירים" ולהפגין נוכחות.

מטוסי קרב מיראז' (צילום: Matt Cardy/Getty Images)
מטוסי קרב מסוג מיראז' צרפתים | צילום: Matt Cardy/Getty Images