משרד ההגנה הרוסי חשף כי חיל האוויר שלו שלח בפעם הראשונה מטוסי יירוט מסוג מיג-31 (MIG) לבסיס באזור המכונה "ארץ הרוחות", בו שוררים תנאי קור קיצוני במיוחד.

את המטוס שהוביל את הטייסת לבסיס החדש שלה, הטיס באופן אישי גנרל אלכסנדר אוטרושצ'נקו, מפקד חיל האוויר ומערך ההגנה האווירית של פיקוד הצי הצפוני. ההצבה עדיין ניסיונית, בכדי לבחון האם התנאים מאפשרים הפעלה מבצעית של מטוסי הקרב משם.

בריאיון לטלוויזיה הרוסית אמר הגנרל כי המטוס פועל היטב בתנאי המקום. "עבר חודש מאז שהגענו ולכן עכשיו אנחנו צריכים להחליף את הצוותים והמטוסים, לבחון מקרוב את האנשים ותנאי השירות שלהם כאן". נראה כי בשל התנאים הרוסים יעשו שם סבבים של כחודש.

עוד אמר הגנרל כי: "המטוסים יכולים לטוס במינוס 60 מעלות ואת זה אישרנו בניסויים". כתבת הטלוויזיה הרוסית שנשלחה לדווח מהמקום והביאה את הראיונות עם המפקדים, כמעט ועפה ברוח תוך כדי שידור כשהרוחות העזות נקלטו היטב במצלמה.

הרוסים מיחסים לאזור חשיבות אסטרטגית ובתקופה האחרונה הגבירו את הפעילות שלהם שם, בין השאר בגלל מפציצים אמריקאים מסוג B-1B "לנסר" שנשלחו לבסיס קרוב בנורבגיה.

בעבר הם פרסו לאזור סוללות טילי נ"מ כאשר באפריל האחרון הופעלה שם יחידת טילי S-300. מטוסי קרב לא הוצבו שם בגלל התנאים שכוללים רוחות עזות וקור שיכול להגיע למינוס 60 מעלות ואלו שפעלו שם עזבו מיד בסיום הפעילות, אולם אין בסיסים אוויריים קרובים ולכן כל תגובה הייתה ארוכה מדי.

הדיווח מהמשימה (צילום: tvzvezda.ru)
הכתבת הרוסית מדווחת בזמן הרוחות העזות בבסיס | צילום: tvzvezda.ru

הגעת מטוסי המיג לבסיס הצפוני תגדיל את טווח הפעולה והיירוט של חיל האוויר הרוסי. הם יוכלו להגיב לטיסות של כלי טייס אמריקאים במהירות גדולה יותר ולמרחקים ארוכים יותר. על פי משרד ההגנה, בתקופה האחרונה הם החלו לעבוד על פתיחה של 19 שדות תעופה באזור הזה כדי להגדיל את הנוכחות הרוסית בו.

מיג 31 "פוקסהונד" הוא אחד ממטוסי היירוט החשובים של חיל האוויר הרוסי. מדובר במטוס דו מושבי ודו מנועי המסוגל להגיע למהירות מרבית של כ-3,000 קמ"ש וטווח של 3,400 ק"מ.

מטרתו העיקרית של המטוס להפיל מטוסי אויב מטווחים ארוכים. לצורך זה הוא נושא טילי אוויר-אוויר לטווחים שונים, בהם ה-R-33E, שיכול להגיע לטווח של 300 ק"מ. בנוסף מטוס זה הותאם לשיגור טילים היפרסוניים (על קוליים) מסוג 'קינזאל' שמיוחסת להם מהירות של פי 10 יותר ממהירות הקול ממהירות הקול וטווח העולה על יותר מ-1,250 ק"מ.

מטוס מיג נושא נשק שפיתחה רוסיה (צילום: kremlin.ru)
מיג 31 רוסי חמוש בטיל מסוג "קינזל" | צילום: kremlin.ru