חיל האוויר האמריקאי ביצע בשבת אימון אווירי חריג, כשהקפיץ בהתראה קצרה ארבעה מפציצים מסוג B-52H לפריסה במזרח התיכון כשבדרך הם חצו על פי פרסומים זרים גם את שמי ישראל.

האימון הזה בוצע על רק ההחלטה של שר ההגנה בפועל להוציא כ-5,000 חיילים אמריקאים מעיראק ואפגניסטן עד חודש ינואר. זה היה מסר לאיראנים, שהעוצמה האמריקאית תישאר באזור גם אם הוחלט להוציא משם חיילים.

על פי הודעת הפיקוד המרכזי בצבא ארה"ב, ארבעת המפציצים המריאו מבסיס בצפון דקוטה ארה"ב למה שהוגדר כ"טיסה ארוכה בהתראה קצרה". מדובר בבסיס היחיד בארה"ב שמאכלס גם טילים בין-יבשתיים עם ראשי נפץ גרעיניים וגם מפציצים אסטרטגיים.

צוותי המפציצים הוקפצו לגיחה ארוכת הטווח אליה המריאו בתוך שעות בודדות. אחרי ההמראה מארה"ב הם חצו את האוקיינוס, את הים התיכון וגם את שמי מדינת ישראל. דווח גם כי בסמוך לגבול ישראל-ירדן ביצעו תדלוק אווירי נוסף.

המפציצים ביצעו במהלך הגיחה שיתופי פעולה עם מטוסי קרב מסוג F-15E ו- F-16 שהמריאו מבסיסים במפרץ הפרסי, כמו גם עם מטוסים לתדלוק אווירי. אחרי ביצוע המשימות האלה ותרגול הפצצה, הם חזרו לבסיסם בארה"ב.

חיל האוויר האמריקאי ציין כי משימות אלה נועדו להפגין עוצמה ואגרסיביות במטרה לשמור על חופש הפעולה כמו גם על "המסחר החופשי בכל האזור". הפעם האחרונה שחיל האוויר האמריקאי ביצע אימון כזה הייתה בתחילת השנה.

"היכולת להעביר במהירות כוחות לזירות משימה זו יכולת משמעותית של זרוע הפציצים האסטרטגיים", אמר לוטננט-גנרל גרג גילוט מפקד כנף המפציצים ה-9 בחיל האוויר האמריקאי.

"המשימות האלה מסייעות לצוותי אוויר להכיר את המרחב האווירי ופונקציות הפיקוד והבקרה של האזור ובכך מגדילים את המוכנות הכללית של הכוח המשולב", הוסיף הגנרל.