בימים האחרונים מתרבים הדיווחים על כך שרוסיה החלה להפעיל באוקראינה את מטוסי החמקן שלה מסוג סוחוי SU-57, בדומה לפעילות שלהם בסוריה. החמקן עדיין לא מוגדר כמבצעי בחיל האוויר הרוסי, אולם לטענת גורם בתעשייה הביטחונית הרוסית שהתראיין בעילום שם לסוכנות הידיעות טאס, המטוס: "החל לפעול באוקראינה כשבועיים-שלושה אחרי תחילת הלחימה, מחוץ לאזור ההשמדה של מערכות הנ"מ".

למרות הדיווחים הרבים על פעילות באוקראינה, הרוסים לא הוציאו כל פרסום רשמי בנושא. בנוסף לא נראו סרטונים הניתנים לאימות של החמקנים הרוסים בשמי אוקראינה.

על פי הדיווחים, החמקנים של חיל האוויר הרוסי פועלים באוקראינה לצורך בחינה מבצעית של המטוס בתנאי קרב. לכאורה, הם ביצעו את מה שמוגדר כטיסות סיור לעליונות אווירית ואף שיגרו מספר חימושים.

כאמור, הטענה היא שהם פועלים מחוץ למעטפת של מערך ההגנה האווירי של אוקראינה. על פי פרסומים רוסים, מטוס החמקן שלהם חמוש בטילי אוויר-אוויר ארוכי טווח, חלקם לטווח של למעלה ממאה ק"מ, מה שמאפשר לבצע במטוסים סיורים אוויריים מחוץ לשטחי ההשמדה של מערך הנ"מ האוקראיני.

נראה שהרוסים מחשיבים את מערך הנ"מ של קייב כאיום משמעותי לטייסי חיל האוויר הרוסי, איום שאותו הם לא מצליחים לנטרל גם אחרי שבועות ארוכים של לחימה. הפעלת המטוס באוקראינה יכולה לסייע לרוסים לייצא את החמקן שלהם למדינות אחרות, אולם הם יודעים שאם אחד מהם יופל, גם המוניטין של המטוסים יפגע.

עד כה, חיל האוויר הרוסי קיבל לידיו ארבעה מטוסי חמקן SU-57. משרד ההגנה הרוסי חתם על עסקה לרכש כולל של 76 מטוסים מהסוג הזה. הפרויקט הרוסי התעכב בשל בעיות תקציב בעיקר. במקור מטוסי החמקן הרוסים היו אמורים להיכנס לשירות כבר בשנת 2016.

המטוס לאחר הנחיתה (צילום: mod_russia)
טייס סוחוי רוסי באוקראינה. אין תיעוד כזה עם החמקן | צילום: mod_russia