בימים האחרונים בוצעו בסוריה תקיפות של חיל האוויר הישראלי והאמריקאי, גם הרוסים יצאו לאחרונה למערכה אווירית מוגברת. כמו כן, בעיראק נרשמו תקיפות רבות. אולם בעוד שחילות האוויר האלה מוכרים, מתברר שיש עוד חיל אוויר שפועל באזור ומבצע תקיפות רבות לאורך כל שעות היממה.

מדובר על מטוסי קרב מסוג טורנדו IDS של כנף 6 בחיל האוויר האיטלקי שפרסו לכוויית וציינו לאחרונה 4,000 שעות טיסה מבצעיות, במסגרת המערכה נגד דאע"ש בעיראק וסוריה.

"מטוסי הטורנדו ביצעו אלפי שעות טיסה מבצעיות שכללו תקיפות, משימות סיור וסימון של נקודות ומטרות שעניינו את 'השדים' (הכינוי של כוח המשימה האיטלקי) במסגרת המבצע", אמר קולונל לוקה ג'וזפה ויטאליטי, מפקד כוח המשימה של חיל האוויר האיטלקי בכוויית.

הכוח הזר (צילום: Aeronautica Militare, YouTube)
מפקדי כוח המשימה של חיל האוויר האיטלקי בכוויית | צילום: Aeronautica Militare, YouTube

עוד אמר הבכיר האיטלקי כי: "היכולת של מטוסי הטורנדו לעבוד כצוות, לשמור על מוכנות גבוה, להיות אפקטיביים, לזהות ולפתור בעיות קריטיות, כל אלה מהווים למעשה את האיכות שלהם ומה שמאפשר לטורנדו להיות יעיל מבצעית בימים אלה ושנים קדימה".

טורנדו IDS הוא דגם התקיפה של מטוס הקרב הדו מנועי שמופעל על ידי טייס ונווט. מטוס הקרב הזה מסוגל לשאת 9 טון חימוש מגוון כולל טילים מסוג "סטורם שאדו" ו"הארם" AGM-88.

מטוסי הטורנדו האיטלקים הגיעו לכוויית ב-12 באוגוסט 2020 כדי להחליף את ה"יורופייטר טייפון" מכוח משימה אחר של חיל האוויר האיטלקי. ב-4,000 שעות הטיסה שביצעו בחצי שנה מאז הגיעו, הם גם תקפו על פי הפרסום לא פחות מ-5,000 מטרות.

לצורך ההשוואה, בפעם הקודמת שהטורנדו האיטלקים היו שם, בין מרץ 2014 לתחילת 2016, הם ביצעו 3,000 שעות טיסה ותקפו 2,000 מטרות.

לחיל האוויר האיטלקי יש כיום 250 מטוסי קרב מהם 53 מטוסי טורנדו, 90 מטוסי טייפון גם 12 מטוסי F-35 מסך כולל של 88 שהזמינו לחיל האוויר ולצי, בו ימריאו מנושאת המטוסים שלהם. החיל משתף פעולה גם עם חיל האוויר הישראלי בשנים האחרונות, בעיקר עם מטוסי ה-35-F חמקן.

החיל בפעולה (צילום: Aeronautica Militare, YouTube)
לא נחים. מטוסי הטורנדו האיטלקים בשמי המזה"ת | צילום: Aeronautica Militare, YouTube