לאחרונה עלה לרשת סרטון שקשה להתעלם ממנו, שבמילים פשוטות נראה כמו סלפי וידאו של טייס קרב באוויר בזמן שיגור טיל.

מדובר במטוס קרב מסוג F-15 שמשגר טילי 'סייד-ווינדר' על מטרות 'נגררות' בטווח קצר במיוחד. קטע הווידאו מספק הצצה נדירה בה המטוס שנחשב לאחד מהטובים בעולם לעליונות אווירית מבצע את ייעודו המקורי.

את התרגיל ביצעו טייסים מטייסת הקרב 493 שנמצאת בבריטניה. "האימון מסייע לטייסים לצבור ניסיון בעולם האמיתי, נמסר מחיל האוויר האמריקאי, "באמצעות טילים מונחי אינפרא-אדום אותם הם יורים על מטרות נגררות ומל"ט מטרה".

(הסרטון המדובר)

בסרטון ניתן לראות את השיגור של טיל הסיידוויינדר כשהוא צובר מהירות וגובה. בהמשך מופיע צילום ממטוס אחר, כאשר הטיל פוגע במטרה שלו ומשמיד אותה. עוד ניתן לראות את הפיצוץ והשברים נופלים כאשר המטוס חולף לידם. על פי חיל האוויר האמריקאי הטיל נורה על המטרה ממרחק של 300 מטרים.

באימון שוגרו מספר טילים מסוג AIM-9M, דגם שנכנס לשירות בתחילת שנות ה-80. הטיל הזה משרת גם בחיל האוויר הישראלי תחת השם "מחט" ו"לולב" והשיג עשרות הפלות. בסוף שנות ה-2000 התקבל דגם L שהיה שיפור של דגמים מוקדמים יותר ששרתו בחיל.

מדובר בטיל אוויר-אוויר לטווח קצר שבין ק"מ ל-18 ק"מ שננעל על מטרתו על פי חתימת החום שהיא מייצרת. כיום מפתחים בארה"ב את דגם X בלוק 3 גם עבור מטוסי החמקן השונים.

טילים אלו צפויים להיות חסנים הרבה יותר בפני שיבוש ובנוסף ניתן יהיה לשגר אותם גם לעבר מטרות בזוויות שלא מתאפשרות בדגמים הקודמים.

מתוך הסרטון (צילום: AIRBOYD, YouTube)
מטוס קרב נוסף שתועד במהלך האימון | צילום: AIRBOYD, YouTube