קרואטיה, שהתנהלה בעבר מול ישראל בנושא רכישת מטוסי קרב מסוג 16-F, הגישה לאחרונה בקשת מידע על מטוסי החמקן מסוג 35-F, כך דווח בסוכנויות הידיעות בימים האחרונים.

בכיר ביצרנית המטוס חברת "לוקהיד מרטין" האמריקנית אישר את דבר בקשת המידע, שכרגע כוללת אפשרות לרכש מספר לא ידוע של מטוסי החמקן. "הם הראו עניין ברכש המטוסים", אמר נציג החברה ביחס לקרואטים.

לחיל האוויר הקרואטי זרוע קרבית קטנה מאוד, המונה רק שמונה מטוסי מיג 21 עתיקים. ארבעה נוספים נגרעו בשל בעיות תחזוקה וממון. בימים אלה היא נמצאת בתהליך עבודה להחלפת מטוסי הקרב הישנים. בכוונת משרד ההגנה הקרואטי לרכוש 12 מטוסי קרב חדשים.

מטוס קרב ישראלי (צילום: דובר צה"ל)
F-16 ישראלי. העסקה לא יצאה לפועל | צילום: דובר צה"ל

במסגרת המכרז שנפתח הם קיבלו הצעות משבדיה, צרפת, ארה"ב וכאמור גם ישראל, אולם המכרז נדחה מספר פעמים בשל היכולות הכלכליות הדלות של קרואטיה לרכוש את מטוסי הקרב החדש.

רק לפני מספר ימים הודיעה קרואטיה שהיא משהה את המכרז. לא ברור האם זו חלק מטקטיקה של משא ומתן להורדת המחיר, או שבאמת המצב אינו מזהיר.

בין המחירים של מטוס F-35A חדש הדגמים החדשים של מטוסי ה- F-16 או אלה שמציעות מדינות אירופה אין הבדל גדול. קרואטיה לא לבד כשגם פינלנד, קנדה ושווייץ הביעו לאחרונה התעניינות ברכש מטוסי F-35.

כאן בישראל, קבעה בשבוע שעבר ועדת שרים להצטיידות שחיל האוויר יקבל לידיו טייסת שלישית עם 25 מטוסי F-35, מה שיעלה בסופו של הליך את מספר מטוסי "האדיר" הישראלי ל-75.

F-35 אדיר (צילום: סליה גריון, בטאון חיל האוויר)
"אדירים" נוספים בדרך. מטוס 35-F בארץ | צילום: סליה גריון, בטאון חיל האוויר