טייסים במשמר הלאומי האמריקאי עבדו חצי שנה על מחווה שבה חלק ממטוס קרב נצבע בצבעי דגל ארה"ב - שכולו מורכב משמות משרתי היחידה והנופלים שלה לאורך השנים. לא מדובר במבצע בשדה הקרב אבל בכזה שריגש רבים.

מטוס ה-F-15 - הדגל של כנף 104 במשמר הלאומי האווירי של מדינת מסצ'וסטס קיבל את הסמל החדש בתוכו רשומים השמות. גודלו של הדגל שנצבע על אף המטוס כ-1.8 מטר על 1.2 מטר.

בארה"ב נהוג לרשום את שמות הטייסים והנווטים על המטוסים שהם מטיסים. "בדרך כלל אלה יהיו השמות היחידים על המטוס", הסביר נגד בכיר ליאו בורבי, אחראי תחזוקת מבנה המטוסים בכנף 104 ומי שהוביל את הצוות, "אבל על ידי הצגת כלל השמות של אנשי הכנף נראה לכולם שבסופו של דבר מדובר בצוות, שכולנו כאן לאותה המטרה".

הדגם (צילום: Staff Sgt. Brandon Boyd/USAF)
מטוס הקרב 15-F מהדגם עליו יצרו את הדגל | צילום: Staff Sgt. Brandon Boyd/USAF

הוחלט שאת הסמל החדש הם יצבעו על מטוס הדגל שלהם F-15C מספר זנב 125. קולונל פיטר קאר, מפקד כנף 104, סיפר שכאשר שמע מאנשי הצוות שלו על הרעיון הוא מיד נתן אור ירוק למשימה בה השתתף בעצמו.

הוא סיפר כי: "יחד עם אנשי צוות הקרקע עברנו על ספרי ההיסטוריה של הכנף כדי לאתר את כלל שמות הנופלים". לדבריו, מלבד עיצוב דגל השמות, "השלב הכי קשה היה לעצב את זה על המטוס מבלי שהמערכות והאנטנות יפגעו בעיצוב".

השבוע המטוס עם הסמל החדש הוצג בכנף בטקס אליו הגיעו גם בני המשפחה של המשרתים, כל אחד מהם הצטלם עם ה- F-15 כשהוא מצביע על שמו או על שם קרוב המשפחה.

כנף 104 של המשמר הלאומי היא למעשה יחידת מילואים אווירית של מדינת מסצ'וסטס. בזמן חירום או תחת צו היא הופכת ליחידה פעילה של חיל האוויר האמריקאי, בו שירתו רוב המשרתים בה בעבר. היא הוקמה באמצע שנות ה-50 ומאז השתתפה בכל המלחמות שהיו.

הטקס (צילום: National Guard/Sgt. Hanna Smith)
טקס הצגת הדגל החדש בכנף | צילום: National Guard/Sgt. Hanna Smith