משרד ההגנה הרוסי פרסם סרטון ובו ניתן לראות מטוסי קרב מסוג סוחוי SU-27 של חיל האוויר הרוסי כשהם "מיירטים" מטוסי ריגול שבדים ואמריקאים. הרוסים טוענים שנאלצו להזניק מטוסי קרב מספר רב של פעמים כדי להרחיק מטוסי ריגול שהתקרבו לגבולות המדינה. רק בשבוע האחרון היו חמש יירוטים כאלה של מטוסי סיור ומודיעין מחילות האוויר של נאט"ו.

"ב-8 בספטמבר מערכת הבקרה האווירית איתרה שתי מטרות אוויריות מעל לים הבלטי כשהן מתקרבות לגבולות המדינה", נמסר ממשרד ההגנה הרוסי. "כדי לאפיין את המטרות וכדי למנוע הפרה של המרחב האווירי והגבולות של המדינה, הוזנקו לעברן מטוסי SU-27".

בסרטונים שהופצו על ידי משרד ההגנה הרוסי ניתן לראות יירוט אחד של מטוס גאלפסטרים IV של חיל האוויר השבדי. מדובר בגרסה הצבאית של מטוס מנהלים נפוץ עליה מותקנים מספר רב של סנסורים בעזרתם מטוס הריגול אוסף מודיעין בטווחים ארוכים. המטוס מופעל על ידי זוג טייסים ובקבינה שלו יושבים ארבעה מפעילי מערכות.

חיל האוויר השבדי פעול באזור כחלק ממערך המודיעין והאיסוף של נאט"ו. מנגד השבדים מתמודדים מצדם עם מטוסי ריגול או מפציצים רוסים, שמתקרבים לגבולות המדינה שלהם במסגרת אותו משחק של "חתול ועכבר".

ברוסיה ציינו שיום קודם לכן מטוסי הקרב שלהם הוזנקו ליירט מטוסי ריגול אמריקאים מסוג RC-135. אחד ממטוסי הריגול העיקריים של ארה"ב שעליו עשרות אנשי צוות, מערכות מודיעין, מצלמות לכל שעות היממה, לכל מזג אוויר ובעלות טווח עצום שמחוברות גם למערכות מכ"ם.

כל אלו מאפשרים לצוות שלו יכולת איסוף ובניית תמונה מודיעינית איכותית ומדויקת. לטענת הרוסים מטוס דומה לזה האמריקאי, שמופעל על ידי חיל האוויר הבריטי, גם "יורט" על ידי חיל האוויר הרוסי ששלח לעברו מטוסי MIG-31.

מטוס הקרב (צילום: PIERRE VERDY/AFP via Getty Images)
הוזעק להרחיק מרגלים מהגבול? מטוס סוחוי 27 | צילום: PIERRE VERDY/AFP via Getty Images