חברת טופולב הרוסית פרסמה תמונות ראשונות של מפציץ TU-95 המשודרג, מטוס שעלה לאוויר בשנת 1952 ומכונה "הדב" וכעת תהיה לו בין היתר יכולת לשאת טילי שיוט לטווח של יותר מ-2,000 ק"מ.

המפציץ נחשב לאחד המפורסמים של ימי המלחמה הקרה, במקור נועד להיות חלק מהמתקפה הגרעינית כנגד ארה"ב ומדינות מערב אירופה, וכיום עולה לכותרות בעיקר במסגרת היירוטים ההדדיים בין רוסיה לחילות האוויר החברים בברית נאט"ו.

בווידאו החדש שעלה לרשת נראה המפציץ על מסלול ההמראה, מבצע "יעף נמוך", ממשיך לטיסה שנמשכה כשעתיים וחצי ואז שב לנחיתה, הכל כחלק משלב הניסויים.

כחלק משדרוג המטוס הוא קיבל מכ"ם חדש, מערכת בקרת טיסה חדשה ותא טייס משודרג. מנועי המטוס בעלי הספק גבוה של 15 אלף כ"ס, מה שמאפשר "לשפר את מאפייני ההמראה ולהגדיל את כושר הנשיאה וטווח הטיסה של המפציץ", ע"פ החברה.

מערכת בקרת הנשק שודרגה גם היא, מה שעל פי הדיווחים מרוסיה תעניק לו יכולת לשאת גם את טילי השיוט מדגם 55-KH לטווחים שבין 300 ועד 2,000 קילומטרים.

ביצועי המפציץ שמגיע לטווח של יותר מ-12 אלף קילומטר ויכול לשאת למעלה מ-15 טון של טילים ופצצות, הם שהשאירו אותו בשירות עד היום, גם אחרי התפרקות ברית המועצות.

בכוונת חיל האוויר הרוסי להשאיר אותו בשרות עד שנת 2040 ובדומה למפציץ המקביל בחיל האוויר האמריקאי ה-52-B, אלו הם שני המטוסים הקרביים היחידים שאמורים להישאר באוויר למעלה ממאה שנים.

המטוס (צילום: Tom Pennington, GettyImages)
אחד משני היחידים שישלימו 100 שנות שירות. B-52 | צילום: Tom Pennington, GettyImages