לאחר שבמהלך סוף השבוע החולף תועד לראשונה מכוסה בד שחור בנמל תעופה במוסקבה בתמונות שעוררו עניין רב, בשל צורה שנראתה כתעתיק של מטוסי החמקן מתוצרת ארה"ב, אמש (שלישי) הוצג כמובטח מטוס הקרב החדש של רוסיה "שחמט".

המטוס החדש הוצג לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך התערוכה האווירית השנתית MAKS במוסקבה. מדובר במטוס מתוצרת חברת "סוחוי" הרוסית, מהדור החמישי של מטוסי הקרב ובעל מנוע אחד. מיוחסות לו יכולות "חמקניות" שמקשות על מערכות המכ"ם של האויב לגלות אותו עד שלב מאוחר.

התיעוד החשוד (צילום: AP Photo/Ivan Novikov-Dvinsky)
מטוס השחמט מכוסה בד שחור כפי שתועד קודם לכן | צילום: AP Photo/Ivan Novikov-Dvinsky

לדברי הרוסים הוא צפוי להמריא לראשונה בשנת 2023 ולהיכנס לשירות מבצעי עד שנת 2026. לטענתם הוא יוכל להגיע למהירות על-קולית של עד 1.8 מאך ולטווח מקסימלי של 2,800 קילומטרים. עוד צוין כי הוא צפוי להיות קל משקל לעומת מטוס סוחוי SU-57, מטוס החמקן שכבר נמסר לחיל האוויר הרוסי.

הרוסים ציינו כי בכוונתם לייצר 300 מטוסים מסוג זה ולשווק אותם למדינות שלא יכולות לרכוש את מטוס החמקן של ארה"ב, בשל היחסים איתה או בשל מחירו של מטוס הקרב 35-F. בין השאר הוזכרו מדינות במזרח התיכון, באסיה ובאפריקה. עוד ציינו הרוסים כי גם גרסת מטוס ללא טייס של ה"שחמט" נמצאת בפיתוח.

בפרסומים זרים נטען כי על פי מקורות מודיעיניים בארה"ב, מטוס השחמט החדש של רוסיה כבר קיבל מהם את הכינוי "הצרחן". מרבית מערכות הנשק הרוסיות מקבלות כינוי שונה על ידי צבאות המערב וכוחות נאט"ו. אמש גם פורסם תיעוד ניסוי במערכת ההגנה S-500 של רוסיה, צעד נוסף שמעורר דריכות רבה במערב.

ביחס לחמקן הרוסי הקודם שנחשף מתוצרת סוחוי, בסביבת יצרנית מטוס הקרב 35-F ובחילות המפעילים אותו הגיבו בביטחון מלא במטוס שלהם וטענו כי יש פער רב בין היכולות, הידע והניסיון שצברו בעשרות שנים של ייצור והפעלת מטוסי חמקן, לבין הרוסים, שנכנסו לאחרונה גם כן לתחום. זה גם הלך הרוח ביחס למטוס שהוצג כעת.