עבור תושבי העיר טמפה בפלורידה, שמארחת השנה את אירוע הסופרבול הגרנדיוזי, המראה של מטוסי חיל האוויר שטסים להם מעל הראש אינו חריג, אולם השנה הם יזכו לצפות במבנה מיוחד שיעבור כמפגן מעל לאצטדיון באירוע הסופרבול ה-55.

בסיס מקדיל הסמוך הוא בית למטוסי תדלוק מסוג KC-135 ומדי פעם פורסים אליו סוגים שונים של מטוסי קרב שמתאמנים במטווח סמוך. אולם ב-7 לפברואר (בארה"ב) הקרוב יהיה שם אירוע אחר לגמרי שנראה כי לצד חובבי הסופר בול ימשוך אליו גם לא מעט "ספוטרים" וחובבי תעופה.

לרגל האירוע, שלאחרונה הוחלט כי יערך לעיני 22 אלף צופים, רובם ממערכת הבריאות, ימריא מפציץ B-1B מבסיס בדרום דקוטה. מבסיס האם במיזורי ימריא מפציץ B-2 ומבסיס האם שבצפון דקוטה, ימריא מפציץ נוסף מסוג B-52.

מפציץ באוויר (צילום: Mark Dadswell, GettyImages)
מפציץ B-1 | צילום: Mark Dadswell, GettyImages

המפציצים יתכנסו למבנה ואז יטוסו ברגע השיא מעל לאצטדיון ריימונד ג'יימס שבטמפה. זה יקרה בדיוק בזמן שינגנו שם את ההמנון הלאומי ועל פי חיל האוויר האמריקאי, מדובר בטיסה יחידה מסוגה. באופן סמלי, החיבור בין מספרי המפציצים – 52+2+1 יוצרים את מספר הסופרבול ה-55.

בחיל האוויר האמריקאי מוסיפים כי זהו "יעף ראשון מסוגו. מבנה המפציצים מייצג את משרתי הצבא הפעילים שפרוסים במדינה ומעבר לים". עוד ציינו כי כל המפציצים ימריאו לגיחת הסופרבול מבסיסיהם, יצטרפו למבנה ויחזרו לבסיס בסיום האירוע, "תוך הפגנת הגמישות של מפציצי ה-AFGSC ויכולתם לפרוס מארצות הברית לכל מקום בעולם", נמסר.

כמה הסיפור הזה יעלה? מדובר בטיסה של כשלוש שעות. שעת טיסה של B-1 ו-B-2 עומדת על 51,475 דולר, של B-52 על 33,919 דולר. אולם לחיל האוויר האמריקאי יש בדיוק את אותה תשובה שאנחנו שומעים בישראל כשיש מפגן בסיום קורס טיס בחצרים: "אין תוספת עלויות למשלם המסים משום שזה נספר על שעות האימון שלהם".

B-1B הוא מפציץ אסטרטגי על קולי שנכנס לשירות בשנת 1985 ועתיד להישאר עוד שנים רבות בזכות שדרוגים ויכולת לשאת חימוש במשקל של 57 טון. כל מפציץ מסוגל להגיע לטווח של כ-12,000 ק"מ ולשאת 10 פצצות גרעיניות. כל אחד כזה עולה למעלה מ-280 מיליון דולר ליחידה.

B-2 הוא מפציץ חמקן בזכות הצורה הייחודית שלו - מעין כנף מעופפת בצבע שחור. זהו גם אחד מהמטוסים היקרים בעולם, שעלותו כמיליארד דולר.

מפציץ ה-B-52 ביצע את טיסת הבכורה שלו ב-15 באפריל 1952. ברזומה שלו הפצצות בווייטנאם ומלחמת המפרץ, כשהוא נחשב היהלום שבהרתעה הגרעינית של ארה"ב, בימי המלחמה הקרה. בימים אלו המפציץ הזה עובר שדרוג משמעותי שאמור להאריך את החיים שלו עד לשנת 2050, שיא של ממש וגם משהו שמלמד על המשמעות שלו והיכולות עבור ארה"ב.

המטוס (צילום: Tom Pennington, GettyImages)
מפציץ B-52 | צילום: Tom Pennington, GettyImages