חיל האוויר האמריקאי השלים לאחרונה ניסוי בו מטוס קרב מסוג 15-F יוביל כמות גדולה של פצצות חכמות ובכך יחליף מטוסי תובלה ויאפשר העברה מהירה יותר של חימוש כבד למטוסי קרב בבסיסים מרוחקים, למשל במפרץ הפרסי.

במהלך הניסוי שבוצע בבסיס אגלין שבפלורידה, העמיסו על מטוס F-15E לא פחות מ-15 פצצות JDAM במקום 9 פצצות מסוג זה שהוא נושא בדרך כלל. על מטוס התקיפה הזה מבוסס דגם ה"רעם" של חיל האוויר הישראלי, שברשותו גם פצצות חכמות מהסוג הזה.

"המשמעות היא שמטוס הקרב יכול לשאת את הפצצות האלה לבסיס מרוחק, לאחר מכן ניתן להטעין עליו חלק מהפצצות למשימת תקיפה וחלק על גבי מטוסים אחרים כמו F-35 או F-22 שיבצעו גיחות תקיפה נוספות", אמר לוטננט קולונל ג'יקוב ליברמן, מפקד טייסת 85 של חיל האוויר האמריקאי.

המטוס והפצצות (צילום: Savanah Bray/AF)
התמונה שהותרה לפרסום מהניסוי עם הפצצות | צילום: Savanah Bray/AF

בתמונה שהותרה לפרסום אחרי הניסוי, ניתן לראות את המטוס עם שש פצצות JDAM במשקל 250 ק"ג כל אחת, מתחת לאחת מהכנפיים. שלוש מהן נישאות על נקודות שמטרתן תלייה בלבד לצורך ההובלה שנבדקה.

על פי ההסבר של חיל האוויר האמריקאי, פרוש הדבר הוא שניתן לשאת 12 פצצות JDAM על אותן נקודות מקבילות ועוד שלושה במשקל 250 או 500 ק"ג מתחת לכנפיים וגוף המטוס. חלק מאותן פצצות ניתנות לשימוש במהלך המשימה, אולם חלק לא ניתן להטיל והן נשארות עליו עד לפריקה בבסיס מרחוק.

על פי חיל האוויר האמריקאי, אופן הפעולה הזה יחסוך את השימוש במטוסי תובלה כבדים וכוח אדם הדרושים להעברת חימושים. הרעיון הזה משתלב עם הכוונה של חיל האוויר האמריקאי להגיב במהירות ויעילות למשברים בכל העולם.

לא רק מטוסי ה- F-15 נושאים כמות גדולה של חימוש. בספטמבר האחרון חיל האוויר האמריקאי הוכיח שהוא יכול להטיס כטב"מ מסוג MQ-9 "ריפר" עם שמונה טילי הלפייר, כפול מהמטען הרגיל של המטוס.