סין לא מרבה לעשות יחסי ציבור לאמצעי לחימה שלה ושומרת לעצמה את רוב המידע, לכן, דיווחים בימים האחרונים על תוצאות קרבות אוויר בהשתתפות מטוס החמקן שהיא מפתחת נחשבים לחריגים.

על פי הדיווחים מטוס הצ'נגדו 20-J השיג תוצאה מוחצת בקרבות אוויר שהתקיימו במהלך אימון שערך לאחרונה חיל האוויר הסיני. מהמידע שפרסמו הסינים עולה כי למרות שהיו בנחיתות מספרית לכאורה, השיגו טייסי החמקן תוצאה של 0:17 בקרבות שניהלו מול מטוסי קרב מדור קודם, תוצאה שמוכיחה לטענתם את עליונות המטוס.

בדיווחים נטען עוד כי החמקנים הותקפו על ידי מספר רב של מטוסי קרב שהגיעו מכיוונים שונים. טייס צעיר בשם היה אחראי על התיאום האווירי של מטוסי ה- J-20 ויחד עם חבריו הצליח להפיל 17 מטוסי "אויב" בגיחת האימון. כאמור מבלי שאיבדו אף מטוס מנגד.

תיעוד החמקנים (צילום: China SCIO@YouTube)
חמקנים סינים בחשיפה קודמת ונדירה בשידורי הטלוויזיה | צילום: China SCIO@YouTube

ככל הידוע מטוסי ה- J-20, חמקנים למשימות עליונות אווירית, נכנסו לשירות בחיל האוויר הסיני בשנת 2018. סין מפתחת בשנים האחרונות מספר מטוסים חמקנים, כשבניגוד לארה"ב הפרויקט הסיני מתנהל באופן מאוד חשאי וברור שכל מידע מתפרסם רק אחרי אישור של הדרגים הגבוהים ביותר ומתוך אינטרס מובהק.

נראה שפרסום המידע הזה אינו מקרי, ומטרתו להראות שגם החמקן הסיני הוא למעשה מחשב מעופף שמסייע לטייס שלו לבצע את המשימות בהצלחה. לסינים יש חמקן נוסף מסוג J-31 שמזכיר מאוד בצורתו את ה- F-35. הערכה בקרב גורמים במערב היא שכמו החמקן האמריקאי מדובר במטוס רב משימתי בעל יכולות תקיפה איכותיות.

אמנם לארה"ב יש יתרון ענק בתחרות החמקנים העולמית, ולו רק בשל העובדה שהיא מייצרת ומפעילה חמקנים מאז שנות ה-80 בעוד ששאר העולם עושה את צעדיו הראשונים בתחום.

עדיין, גם בארה"ב עוקבים בדאגה אחרי פרויקט החמקנים הסינים שמתקדם בקצב גבוה. בסין לא מסתירים את העובדה שהם מעוניינים למכור בעתיד את מטוסי החמקן שלהם ולא מן הנמנע שינחתו יום אחד גם באזורנו.

המטוס באוויר (צילום: Ethan Miller/Getty Images)
יש לה ניסיון אך גם היא עוקבת. החמקן הראשון של ארה"ב | צילום: Ethan Miller/Getty Images