זמן קצר אחרי שהטליבאן הצליחו להשתלט על שדה התעופה בקנדאהר, ממנו חיל האוויר האפגני הפעיל מטוסי ומסוקי קרב, החלו לצוץ התמונות שמראות את לוחמי הארגון לצד כלי הטיס, שנראים במצב טוב. לוחמים חמושים תועדו כשהם עומדים לצד מסוקי סער מסוג UH-60 בלאק הוק ומי-17, כמו גם לצד מטוס תקיפה קל מסוג A-29 "טוקאנו" ואף מסוק קרב מסוג MD-530.

אם הטליבאן ירצו בכך, יהיה להם חיל אוויר באדיבות משלם המיסים האמריקאי. הסיבה – האמריקאים הכשירו לאורך השנים טייסים מצבא אפגניסטן, שממנו כבש הארגון את שטחי המדינה. השאלה אם הטליבאן ישמרו גם את הטייסים והמכונאים שהוכשרו על ידי ארה"ב או שאולי יעדיפו להביא שכירי חרב.

בינתיים ישנה ביקורת גוברת וחשש על כך שהאמריקאים לא דאגו להשמיד את כלי הטיס האלה. "זה אמור להטריד את ארה"ב, להטריד מאוד. לא רק בגלל שאנחנו עוזרים לממן אותם ולתספק אותם, אלא בגלל האופן שבו הטליבאן יכול להרוויח מכך", אמר ברדלי באומן, טייס בלאק הוק לשעבר ששירת באפגניסטן ומבקר חריף של הנסיגה בריאיון ל"דיפנס ניוז".

תיעוד המסוק שהופץ ברשת (צילום: Twitter)
אנשי טליבאן עם מסוק צבאי שתפסו באפגניסטן | צילום: Twitter

עד ה-1 ביולי 2021 היו לחיל האוויר האפגני לו סייעו האמריקאים למעלה מ-200 כלי טיס שונים, מהם 23 מטוסי תקיפה מסוג A-29 "סופר טוקנו", שהיו כוח תקיפה מאוד משמעותי נגד הטליבאן. למטוסים האלה מערכות אוויוניקה משודרגות כמו גם יכולת לשאת פצצות חכמות, טילי "מבריק" מדויקים ועוד.

הזרוע הקרבית של חיל האוויר האפגני כללה גם 10 מטוסי צסנה 208 אותם חימשו ברקטות ותותחים לצורך סיוע אווירי. בנוסף היו להם למעלה מ-150 מסוקים, בהם כ-70 "דיפנדר" מדגם MD-530 - מסוק תקיפה קל, שהיה חמוש בד"כ ברקטות ותותחים, בעל יכול לשאת גם טילי טאו.

לחיל היו גם מסוקי סער מסוג מי- 17, בלאק הוק ומסוקי קרב וסער כבדים מסוג מי-24. גם מטוסי תובלה מסוג הרקולס סופקו לחיל האוויר האפגני. השבוע, כאשר הנסיגה האמריקאית הפכה לקריסה של אפגניסטן, טייסים רבים החליטו לברוח מהמדינה עם כלי הטיס שלהם מהחשש שיוצאו להורג.

נזכיר שבשנים האחרונות הם היו יעד לחיסול ורבים מהם נשלחו אחרי שירות לא ארוך לארה"ב. לפחות 50 כלי טיס נמלטו לאוזבקיסטן, בהם מסוקי בלאק הוק עמוסים באזרחים, מספר מטוסי סופר טוקנו וגם אחד ממטוסי ההרקולס של חיל האוויר האפגני, שנמלט לשם עם כמאה אזרחים.

בלק הוק (צילום: סיקורסקי)
מסוק בלאק הוק. בקרוב גרסת טליבאן? | צילום: סיקורסקי

מטוס A-29 אחד התרסק כשניסה להימלט לאוזבקיסטן, על פי חלק מהדיווחים הוא הופל כאשר חדר למרחב האווירי שם, אולם גרסה זו זכתה להכחשה מצד האוזבקים.

הערכה היא שלידי הטליבאן נפלו עשרות כלי טיס במצב תקין, בהם זוג מטוסי תקיפה A-29, מספר לא ידוע של מסק"ר מסוג דיפנדר, מסוקי בלאק הוק ומי-17. ישנם גם מספר טייסים שערקו לצד של הטליבאן. השבוע תועדו מספר טייסי מי-17 מטיסים לוחמי טליבאן ברחבי המדינה כחלק ממסע ההשתלטות שלהם.

אמנם לא מדובר בסכנה קיומית, אבל מובן שיש דאגה מהיכולת שנפלה לידי אנשי הארגון. "בסוף אנחנו לא יודעים איך הם ישתמשו ביכולת, נגד מי ישתמשו בה, כשזה לא משנה אם מה שנפל לידיים שלהם זה רובה או מטוס. זה מדאיג", אמר הטייס האמריקאי באומן.

אגב, גם אם הטליבאן יחליטו שלא להשתמש בהם, בארה"ב יש מי שמציינים כי הם ירוויחו בכל מקרה ממכירה שלהם. זה יכול לקרות מכיוון שעלות האחזקה של המטוסים כמו גם שמירת הכשירות של הטייסים תהיה "גדולה" על הטליבאן.

הטייסים (צילום: USAF/Tech. Sgt. Dennis J. Henry Jr)
שמירת כשירות הצוותים יקרה. הטליבאן יוותר? | צילום: USAF/Tech. Sgt. Dennis J. Henry Jr