"אני לא אוהב להזדיין עם קונדום, זה פחות כיף", אמר לי לא מזמן בחור שמסרב לקיים יחסי מין מוגנים עם הבחורות שהוא נפגש איתן. והוא לא לבד, נדמה שלא מעט אנשים מוותרים בימינו על הקונדום. גם בקהילה הגאה, שלמדה על בשרה את החשיבות של שימוש בכובעון כשפרצה מגפת האיידס באמצע שנות ה-80, הפסיקו להתמגן. למעשה כל הומו שני מודה בסקרים כי הוא קיים השנה יחסי מין לא מוגנים. אפילו מי שהיה הקול הנלהב ביותר של סקס מוגן, מלך הפורנו היהודי מייקל לוקאס נכנע לטרנד, והחליט להוריד את הקונדומים מהסרטים שלו.

אם אצל סטרייטים המצאת הגלולה הביאה לירידה בשימוש בקונדום, הרי שאצל הומואים זו היא גלולת ה"טרובדה". "כדור פלא", "התרופה לאיידס", יש שמכנים אותה. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ואומצו בשמחה על ידי ארגון הבריאות העולמי ומנהל התרופות האמריקאי גילו כי מי שלוקח את התרופה בשימוש יומיומי מפחית משמעותית את הסיכוי להידבק ב-HIV. גם נשאי הנגיף שלוקחים את התרופה מפחיתים משמעותית את הסיכוי שיוכלו להדביק אחרים.

אין תמונה
כוכב פורנו בעברו שהקים תעשייה משגשגת. מייקל לוקאס

לוקאס, ציוני נלהב, כוכב פורנו בעברו ואחד ממפיקי הפורנו הגדולים ביותר בארה"ב, למד את הנושא. לא רק שהוא החליט להוציא לחלוטין את הקונדומים מהסרטים שלו, אלא הוא גם התחיל לצאת עם נשא HIV בעצמו, לקחת את גלולת ה"טרובדה" למרות שהוא בריא, ולהפוך לקול קורא לשינוי היחס לנשאים.

אנשים מפחדים לעשות סקס עם אנשים שיש להם HIV, והשאלה – אם הטיפול המתקדם של היום מונע הדבקה, האם לא יותר מסוכן לשכב עם אנשים שלא יודעים מה הסטטוס שלהם?

"העובדה היא שאנשים נדבקים ב-HIV מאנשים שלא יודעים מה הסטטוס שלהם או חוששים להיבדק. ויותר מדי אנשים לא באמת יודעים מה הסטטוס שלהם כי הם לא נבדקים. אנשים שוכבים זה עם זה ומדביקים ככה אחד את השני, לא בגלל שהם רעים ומרושעים, אלא בגלל שהם לא יודעים מה הסטטוס שלהם, אם הם בכלל נשאים או לא, ולכן הם גם לא מטופלים.

"זה יותר בטוח לשכב עם מישהו שהוא נשא HIV ומטופל מאשר לשכב עם סתם בחור שלא יודע מה מצבו, או שחושב שהוא שלילי אבל בפועל נשא שלא מטופל. זו עובדה רפואית, זו לא דעתי".

 אתה לא חושש שבני נוער ייראו את סרטי הפורנו שלך, לא ייבדקו ל- HIV, אבל יחקו את הסרטים שלך ויורידו גם הם את הקונדום? יש לא מעט מחלות מין מסוכנות.

"אתה יכול להידבק בימינו בכמעט כל מחלות המין גם ללא קשר לאם אתה משתמש בקונדום או לא, כמעט כולן מועברות במין אוראלי. ותסמוך עליי - אף אחד לא משתמש בקונדום בשביל מציצה, אני לא מכיר אנשים כאלה. ולכן, אתה יכול להידבק במחלות מין הללו לא קשר לשימוש בקונדום.

"וזה גם לא עניין של סרטי הפורנו, קל להאשים אותם. הסיבה לכך שאנשים לא נזהרים היא שהצעירים של ימינו לא חוו את פרוץ מגפת האיידס באמצע שנות ה-80. הם לא מפחדים יותר כי אנשים הפסיקו למות. זו כבר לא מחלה קטלנית אם מטופלים. בימינו הרבה יותר מסוכן שתהיה לך סכרת. סכרת היא עינוי יומיומי, ואילו ל-HIV בסך הכול לוקחים כדור אחד ביום. זה לא משנה אם יהיו קונדומים בסרטים שלי, לא תהיה לזה שום השפעה.

"תרופת פלא לאיידס"

טרובדה, צודק לוקאס בדבריו, היא מהפכה של ממש. היא אחת התרופות הנפוצות שניתנת לנשאי HIV בימינו לטיפול יומיומי, אבל האישור המיוחד שניתן לה ככדור שמונע הדבקה (PrEP) הוליד שוק שחור ל"תרופת הפלא". אנשים קונים אותה באינטרנט בעיקר לקראת תקופה של הוללות. הבעיה היא שהשימוש הלא קבוע בה, רק לפני מסיבות או סקס, גורם לנגיף לפתח עמידות לתרופות. בעוד שמדינת ישראל, למשל, מממנת את הכדור בחינם רק לנשאים עצמם, אם אתם תרצו לקנות אותו באופן פרטי כדי להגן על עצמכם מפני הדבקה תיאלצו לשלם 3,000 שקל מדי חודש.

אתה משלם על הכדור מכיסך?

"בארה"ב זה לא ככה, זו תרופה שניתנת בחינם גם ללא נשאים אם אתה אזרח ארה"ב או תושב שעובד כחוק. כל שאתה צריך לעשות הוא להוכיח שאין לך ביטוח שמכסה אותה, ותקבל את ה'טרובדה' בחינם היישר מגיליאד, החברה שמייצרת את התרופה. זה דבר חדש, וזה קרה אחרי שארגון הבריאות העולמי הודיע כי 'על כל הומו בעולם, בלי קשר לאם הוא פעיל מינית ובאיזה אופן, לקחת את הטרובדה'. כי זו הדרך למנוע מגיפה, זו תגלית מסעירה שתביא לסוף עידן האיידס באמריקה. זה הרבה יותר זול לתת לאנשים את ה'טרובדה' מאשר לטפל בהם לאחר מכן.

"כך גם אמר ה- FDA, מנהל התרופות האמריקאי, וכך גם מושל ניו יורק שהחליט לפתוח בתוכנית לחלוקת הכדור לקבוצות בסיכון. זו הייתה החלטה כל כך חשובה, בעיקר כי הדור המבוגר יותר התנגד. יש עדיין כל כך הרבה סטיגמות על HIV, ואני מנסה להילחם בכך. זה נורא כיצד שמתייחסים לאנשים עם HIV שמופלים לרעה.

"אנשים שמפחדים להיבדק הם משוגעים - וימותו בסופו של דבר. כל אחד צריך להיבדק, כי בימינו נשאים נהנים מחיים מלאים ובריאים".

אחרי 13 שנות זוגיות מתוקשרת, יש לך בן זוג חדש, טיילר המס, שהוא נשא HIV. הוא תרם להחלטה להוריד את הקונדום מהסרטים?

ממש לא. אם לא הייתי מבין שאין בכך סכנה, הייתי פוחד לצאת איתו. הייתה פרצת דרך משמעותית בשנתיים האחרונות בכל הנוגע לטיפול ב- HIV, זו הסיבה שהתחלתי לצאת איתו".

"ישראל היא חיי"

לוקאס בן ה-42 הוא ציוני נלהב, הוא מקפיד לבקר בארץ אחת לשנה, מתראיין בעולם בעד ישראל, מופיע בקמפוסים ופועל בארה"ב נגד התנועה להחרמת ישראל. סרטו הדוקומנטרי על פריחת הקהילה הגאה בארץ עודד תיירים רבים לבוא לפה. כששמע על מבצע "צוק איתן", ארז את המזוודה והגיע היישר לתמוך פעם נוספת בישראל. הוא חווה פה שלוש אזעקות אבל מודה שנשאר בחדר כי "יותר מסוכן לחצות כביש בניו יורק".

"ישראל היא חיי, אני נלחם למען ישראל בתקשורת, כותב עליה מאמרים למגזינים גאים בעולם, וזה לא הופך אותי לפופולארי, להיפך. בכל מקום שאני הולך אליו בקמפוסים ובאוניברסיטאות אני נתקל בקבוצות אנטי-ישראליות ובקהל שמגיע עם שלטים ומפגין נגדי".

  • הטריילר לסרטו Men of Israel:

אחד הדברים שלוקאס לא מצליח להבין הוא איך יכול להיות שבישראל, שהפכה בשנים האחרונות למדינה מתקדמת ומודרנית, יש עדיין חבר כנסת בארון".

מה אתה חושב על זה שיש חבר כנסת בארון?

"הוא שולח מסר איום לנוער שזה משהו שצריך להתבייש בו. אני חושב שצריך לאסור עליו לבוא למקומות של הקהילה הגאה, ולמועדונים, כי אלו דברים שאנחנו נאבקנו עבורם אך אלו לא הישגיו. אם הוא לא נלחם למען הזכויות שלנו - אז אסור לו לנצל או ליהנות מההישגים שלנו. הוא צריך לצאת מהארון! כל אחד צריך לצאת מהארון.

"חייבים לצאת מהארון כדי שסטרייטים יבינו שאתה השכן שלהם, החבר שלהם, אתה משרת איתם בצבא, אתה הרופא שמטפל בהם, ורק כך נוכל לזכות בשוויון זכויות.

כשהגעתי לישראל לראשונה בשנת 2004 הייתי בהלם לראות כמה ישראלים יש בארון. השתמשתי באתר ההיכרויות 'אטרף', ונדהמתי לגלות כל כך הרבה גברים 'ארוניסטיים' שמתביישים במי שהם. הסברתי להם שאין לי שום רצון לפגוש בהם - כי הם בארון. ישראל התקדמה המון מאז, בדיעבד אני צדקתי".

מייקל לוקאס בביקור בכנסת
לוקאס בביקור בכנסת

אתה בעד כל אותן אפליקציות היכרויות, כמו גריינדר ואטרף? אתה למעשה הכרת את בן זוגך בטינדר, נכון?

"כבר אין לי גריינדר, היה לי בעבר. הכול עובר לכיוון האינטרנט. טינדר היא דרך טובה מאוד לפגוש אנשים, זה לא מיועד רק לסקס. אני מכיר המון אנשים שנפגשו בזכות גריינדר והפכו לבני זוג. אני במקרה פגשתי בבן זוגי בטינדר, אבל זה לא משנה איפה נפגשים. זה יכול להיות ברחוב, זה יכול להיות במפגש עם חברים, וזה יכול להיות באינטרנט - ככה נפגשים בימינו. האם זה יותר טוב לפגוש מישהו במסיבה במועדון האומן 17 כשאתה מסומם, האם זה יותר 'מכובד'? האם זה סיפור טוב יותר לילדים? 'הייתי באומן, רקדתי עד 6 בבוקר, קמת בבוקר לצד בחור שבמקרה היה בחור נחמד?', זה טיפשי. העולם נע לכיוון האינטרנט, וזה לא משהו להתבייש בו. לפחות בארה"ב אנשים לא מתביישים לומר שהם נפגשו ברשתות החברתיות".

אם היית צריך להעריך, עם כמה גברים שכבת עד כה?

"אני לא חושב ששכבתי עם יותר גברים מאשר תל אביבי שמשתמש קבוע בגריינדר, זה לא קשה לגברים להשיג מין.

מפיק הפורנו המפורסם עושה פחות סקס מהתל-אביבי הממוצע?

"אני בטוח עושה פחות סקס מאנשים שמשתמשים קבוע בגריינדר, אני מחקתי את האפליקציה. אין לי זמן – אני עובד. אני מתחיל את יום העבודה שלי בשמונה-תשע בבוקר ועובד עד שבע-שמונה בערב. יש לי 15 עובדים שעובדים תחתיי כל יום - מעצבים, עורכים, רואי חשבון. אלו הרבה אנשים, ואני אפילו לא מדבר על צוותי ההפקה והשחקנים שאני עובד איתם, אלא רק על אנשי המשרד שאני רואה באופן יומיומי".

אתה מאמין במונוגמיה של זוגות הומואים או שבסופו של דבר תמיד מדובר בזוגיות פתוחה, שמותר לצדדים להזדיין מהצד?

"אלוהים שישמור, לא. כל אחד צריך לעשות מה שנכון לו ולבן זוגו. אני מכיר זוגות שהם במונוגמיה ויש להם זוגיות נפלאה, אני מכיר זוגות מונוגמיים שיש להם זוגיות מחורבנת. אני מכיר זוגות שיש להם זוגיות פתוחה ויש להם מערכת יחסים אומללה, וכאלה שהיא פתוחה ומערכת היחסים ביניהם מדהימה.

"ברור שזה אפשרי שלזוג הומואי תהיה מערכת יחסים מונוגמית, אני מכיר זוגות כאלה. זה אולי קשה יותר, אבל זה מקרב בין בני הזוג. אני לא מקדם כרגע מונוגמיה, תאמין לי, אבל אני מכיר את הצדדים החיוביים של כך. תראה, אם אתה מחפש כל הזמן סקס, אתה לא מתרכז בבן הזוג שלך. זה לא קשור רק להומואים, גם אצל סטרייטים, אם אתם במונוגמיה מושא התשוקה שלך הוא הפרטנר.

"נכון שיש לנו הגברים יצר חייתי, אבל אנחנו מפותחים יותר. אתה יודע, יש חיות, יש יונקים ויש אותנו -  בני האדם. ואנחנו מסוגלים להדחיק את היצר החייתי, למרות  שגברים מסוגלים להפריד בין סקס לרגשות או לאהבה".

אתה רוצה ילדים?

"מאוד. בן זוגי ואני מדברים על כך, שנינו יודעים שאנחנו רוצים ילדים. אנחנו ביחד בסך הכול 8 חודשים, זה טרי מדי, אני לא אדם שפוגש ואחרי שבוע מכיר את בן הזוג לבני המשפחה שלו. אנחנו עדיין לומדים להכיר זה את זה, הוא בחור נהדר, אבל זה לוקח זמן לשני הצדדים להבין אם אנחנו רוצים לבלות את שארית חיינו יחד ולהקים משפחה. זו אחריות גדולה מאוד.

"אני תמיד רציתי ילדים, פשוט זה עוד לא היה הזמן הנכון עד עכשיו, ואני שמח שלא עשיתי ילדים בעבר כי לא ידעתי את מה שאני יודע כיום. אני לא חושב שאנשים צריכים להביא ילדים לעולם לפני גיל 35, זה לא משנה אם הם הומואים או סטרייטים. כי אתה עוד לא אדם מגובש עד אז, ואתה משנה את דעתך על כל דבר, לפחות עד גיל 30.

"אתה צריך להיות בשלווה עם עצמך, ולהתבגר, זה נורא כשאנשים עושים ילדים כשהם בני 20-21, אין להם מושג מה הם עושים. ואז הילדים שלהם צריכים ללכת לפסיכולוג שנים על גבי שנים. אני חושב על ההורים שלי, הם עשו אותי כשאמי הייתה בת 21 ואבי בן 23, מה אתה יודע על החיים בגיל הזה? זו הסיבה שחצי מהזוגות בארה"ב מתגרשים בסופו של דבר, והם סובלים.

משפחה גאה (צילום: EMMANUEL DUNAND, GettyImages IL)
"הורים גאים לוקחים את זה יותר ברצינות" | צילום: EMMANUEL DUNAND, GettyImages IL

"הומואים לא מביאים ילדים לעולם כתוצאה מ'תקלה', כמו כל כך הרבה הורים סטרייטים, אלא בגלל שהם קיבלו החלטה. הם קראו על זה; והם לוקחים את זה ברצינות; והם קראו אלף ספרים על איך לגדל ילד; ואיך להתמודד עם בן נוער בדרך הנכונה. לכן כל כך נפוץ שלהורים גאים יש מערכת יחסים הרבה יותר בריאה עם ילדיהם. כך גם אומרים כל המחקרים האחרונים.

"למשל, דיברתי עם אדם שעובד בכל אותן ההפלגות של ספינות לחו"ל, והוא מספר שבקרוזים הרגילים ההורים תמיד שיכורים, הילדים מתנהגים נורא וצורחים כל הזמן. וכשיש הפלגה גאה, של הורים מהקהילה, הילדים תמיד מתנהגים בנימוס לאנשי הצוות, הם לא צורחים או דורשים שירות. הם הרבה יותר מחונכים".

אם היית צריך לתת טיפ לזוגות הומואים איך להשאיר את הלהבה בוערת, מה היית אומר להם?

"כבדו זה את זה, זה הדבר הכי חשוב. כשאדם מחפש בן זוג, רוב האנשים מחפשים משיכה מינית. אבל מה ששייך לפורנו לא חשוב בהכרח כשאתה מחפש זוגיות. כשאתה עסוק בלהתחיל עם מישהו רק כי הוא 'חתיך' אתה עלול להתעורר אחרי שלוש שנים במיטה עם מישהו שהוא זר לך לחלוטין. ואתה תגיד לעצמך, 'אלוהים, מה עשיתי עם האדם הזה כל כך הרבה שנים? אין לנו שום דבר במשותף, שום נושא שיחה'. זוגיות צריכה להיות מבוססת על כבוד הדדי, על עניין משותף, אחרת לא יהיה לכם חיבור, והזוגיות שלכם נועדה לאבדון.

"בגלל זה זוגות רבים נפרדים בסופו של דבר כי בהתחלה הדבר היחיד שחשוב להם הוא משיכה מינית. הרבה גברים הומואים לא חכמים מספיק להבין שלפני שהם מחפשים פרטנר כדי שתבין בפני עצמך מה אתה מחפש. ומראה חיצוני לא צריך להיות הדבר הכי חשוב. אבל אנשים פוגשים אנשים, מנסים לאלץ את עצמם לחשוב שהוא משהו אחר, רק בגלל המראה שלו, ובחלוף הזמן את מבין שזה אדם אחר לגמרי.

חברים רבים שלי שיוצאים לדייטים, חוזרים אליי ואומרים לי 'פגשתי מישהו מדהים'. ואני שואל אותם 'כמה זמן אתם מכירים?' והם עונים לי שבועיים. אבל אחרי שבועיים אין לך מושג מי הוא באמת. "אהבה ממבט ראשון" היא בלתי אפשרית, זה שייך לאגדות ולאופרות סבון, אין כזה דבר. יכולה להיות משיכה מינית בהתחלה, על כך מבוסס גריינדר, אבל רגשות אמיתיים לא קשורים לסקס".

עשית ב-2009 סרט אירוטי בישראל עם גברים כחול-לבן "Men of Israel". מתי אנחנו יכולים לצפות לסרט הישראלי הבא?

"זה היה הסרט הכי פופולארי שעשיתי, אבל בגלל שזו מדינה קטנה וכולם מכירים את כולם אז קשה למצוא גברים ישראלים שמוכנים לעסוק בפורנו. אני מבין את ההיסוס של גברים ישראלים. אני לא רוצה ללחוץ על אנשים לעשות דברים שהם לא מרגישים איתם בנוח, ולכן עוד לא עשיתי פה סרט נוסף".

איך היית מתאר את הגברים הישראלים לעומת שאר הגברים בעולם?

"הגברים הישראלים הם הכי סקסיים בעולם, והכי חתיכים. הישראלים עצמם אולי לא חושבים ככה, אבל כל מי שנתקל בגבר ישראלי באירופה יודע את זה. כל אחד אוהב גברים ישראלים, לכן הסרט שלי שצולם בארץ היה רב מכר. ההומואים בעולם מתים על הגברים הישראלים, זו פנטזיה - בגלל הצבא והעוצמה. יצאתי פעם אחת למסיבה באומן 17 והיו שם כל כך הרבה בחורים יפים, בחורים לוהטים בכל מקום. תאמין לי אני אוהב את האירופאים, אבל הגברים הישראלים יותר חתיכים מרובם.

"קמפיין של שנאה", סרטו הדוקומנטרי של מייקל לוקאס
סרטו של לוקאס

"גם האירופאים מסכימים לכך, לכן ישראל הפכה ליעד גאה פופולארי - בגלל שהגברים והנשים פה כל כך לוהטים. אני כל הזמן מקבל מיילים שמודים לי על הסרט הדוקומנטרי שעשיתי על הקהילה הגאה כי הם הגיעו לארץ בזכותי, וגילו בעצמם כמה המדינה יפה והאנשים עוד יותר.

  • "להפשיט את ישראל", סרטו הדוקומנטרי על הקהילה הגאה:


"אני פה כדי להראות לאנשים שאפשר ליהנות בישראל גם במצבי עימות כמו 'צוק איתן' ואין מה לפחד, בטוח פה והצבא הישראלי מגן עלינו. באוקטובר אגיע לפה שוב עם בן זוגי טיילר, הוא כבר לא יכול לחכות ומצפה לבוא לישראל.

אתה יהודי, אבל נולדת ברוסיה וכיום את מקדם בעולם סרט דוקומנטרי שהפקת על המצב הנורא אליו נקלעו ההומואים ברוסיה שנרדפים בשל נטייתם המינית. הקרנת את הסרט בישראל?

"אני לא מציג אותו פה כי לא נותנים לי להציג אותו בגלל העמדות הפוליטיות שלי, והתמיכה שלי בצה"ל שלא מוצאת חן בעיני המארגנים הפציפיסטיים. אחד ממארגני הפסטיבלים אמר לי שהוא נגד צה"ל, ואמרתי לו 'מה אתה בלי הצבא? לא יהיה לך פסטיבל סרטים'. אבל הוא ענה לי שהוא 'מאוד גאה שהוא לא שירת בצבא'._OBJ

"זה סרט שחשוב להקרין בכל מדינה בעולם כדי לעורר מודעות ולהפעיל באמצעותו לחץ על רוסיה. רוסיה שונאת כל דבר שונה, האויב מבחינתם הוא המערב והם רואים בקהילה הגאה סוכנים של המערב. בישראל יש קהילה גדולה של רוסים, ושל הומואים רוסים, וחשוב להראות להם מה קורה בארץ המולדת שלהם, לכן כעסתי שלא הקרינו את הסרט בארץ".