>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מונומנטים הכי גאים בעולם, molokaihawai
סלע פאלי - Molokai, Hawaii | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

לא צריך לחכות לאירועי הגאווה שיתקיימו בקרוב - בעולם ניצבים פסלים ואתרים החוגגים גאווה כל השנה. את חלקם יצר הטבע, אחרים נוצרו על ידי בני האדם, אבל דבר אחד בטוח: המונומנטים הבאים יגרמו לכם לתחושת עליזה.

סלע פאלי תוצרת הטבע
איפה: הוואי

נתחיל מאמא אדמה החצופה, שלא התבלבלה ויצרה סלע ענקי בצורת איבר מין זכרי המתנשא לגובה של 1.8 מטרים. ואם זה לא פסל גאה אנחנו באמת לא יודעים מה. האיבר המזדקר עומד על תילו במולוקאי שבהוואי כבר מאות שנים.

בשפה המקומית שמו "Kaule o Nanahoa" - "הזין של נאנאהואה", והסיפור מאחוריו לא פחות מוזר: אגדה עתיקה מספרת כי הסלע הוא זיכרון לסיפורו של אל הפריון הגברי נאנאהואה, שחי באיזור ונתפס יום אחד על ידי אישתו קוואהונה, בשעה שחיזר אחר נערה צעירה. בשעת כעס, משכהקוואהונה בשערות הנערה ובתגובה, דחף נאנאהואה את אשתו שנפלה מהצוק והפכה לאבן. נאנאהואה עצמו הפך לסלע הפאלי המפורסם שאתם רואים כאן. כיום, מגיעות נשים מקומיות רבות למקום בתקווה שיצליחו להיכנס להיריון.

מונומנטים הכי גאים בעולם, andy_warhall
פסל של האומן Andy Warhal בניו יורק | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

אנדי וורהול בברונזה
איפה? ניו יורק

ומאמא אדמה לאחד האמנים הגאים הגדולים של כל הזמנים, שפסל בדמותו מוצב במרכז העיר ניו יורק. אנדי וורהול, האיש והפופ-ארט ניצב בברונזה מנצנצת במרכז היוניון סקוור במנהטן, כשבידו שקית "בארניז" (למביני עניין).

את הפסל יצר האמן רוב פרואיט כמחווה לוורהול, שיצר ופעל באותו איזור. באתר הבית שלו, כותב פרואיט: "כמו אמנים ויוצרים רבים אחרים שאינם משתלבים בגלל שהם גייז או מסיבות אחרות, אנדי עבר לכאן על מנת להיות מי שהוא, להגשים את חלומותיו ולהצליח בגדול. הוא עדיין מייצג את אותו האומץ ואת אותה האפשרות. זו הסיבה שאני הגעתי לני ויורק ועל כך מדבר ה-Andy Minument שלי".

מונומנטים הכי גאים בעולם, homomonumentamsterdam
Homomonument באמסטרדם | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

ה"הומו-מוניומנט" לזכר קורבנות השואה
איפה? אמסטרדם

ומפסל מנצנץ למצבת זיכרון רצינית: ה"הומו-מוניומנט" שבאמסטרדם מבקש להנציח את כל אותם ההומואים והלסביות שנרצחו על ידי הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה בשל נטייתם המינית. אתר הזיכרון נפתח ב-5 בספטמבר, ומשמש מאז עדות חיה לכל אותם נספים. אז בין מסיבות וחגיגיות, עשו טובה ועצרו באנדרטה.

מונומנטים הכי גאים בעולם, hercules_italy
פסל של הרקולס באיטליה | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

הרקולס וקאקוס הולכים מכות
איפה? פירנצה

במרכז פירנצה ניצב אחד הפסלים ההומו-אירוטיים שייצא לכם לראות בעולם: הפסל של הרקולס הגובר על קאקוס האימתני. מעבר לתנוחה המחרמנת, אפשר רק לשער מה עבר על האמן הפלורנטיני המוכשר באצ'יו באנדינלי, שלא ויתר על אף שריר בעיצוב שתי הדמויות. הפסל נחנך בשנת 1564 וזכה ליחס מזלזל מהפלורנטינים של המאה ה-16. מה הם מבינים? 

מונומנטים הכי גאים בעולם, gay_lesbian_holocoast_memorial
Gay and Lesbian Holocaust Memorial בסידני אוסטרליה | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

אנדרטת זיכרון לזכר קורבנות השואה
איפה? סידני

בתום חודשי עבודה ארוכים במהלך שנת 2000, נחנך ב-27 בפברואר 2001 פסל הזיכרון של סידני להומואים ולסביות שנרצחו על ידי הנאצים. מיקמו של הפסל, פרי יוזמה של פעילי הקהילה הגאה באוסטרליה, נקבע לאיזור הדארלינגרסט בסידני - בלב ליבה של האוכלוסיה הגאה בעיר.

מונומנטים הכי גאים בעולם, washington-monument
אובליסק בוושינגטון ובכל מקום בעולם | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

אנדרטת האובליסק 
איפה? וושינגטון

ג'ורג' וושינגטון היה גאה: לזכרו הוקמה אנדרטת האובליסק המרשימה בעיר וושינגטון הבירה, שתוכננה על ידי האדירכל רוברט מילס בשנת 1840. העבודות על הפסל הפאלי גדול המימדים נמשכו למעלה מ-40 שנה: מה-4 ביולי 1848 עד 9 באוקטובר 1888.

בעת בנייתה הייתה לאנדרטה הגבוהה בעולם, אך מאז 23 באוגוסט 2011 נסגרה לשיפוצים - וזאת בשל רעידת האדמה שפקדה את וושינגטון וסדקה את המבנה המרשים. מוקדש לכל האובליסקים באשר הם.

מונומנטים הכי גאים בעולם, sonypictures
קשת הקוסם מארץ עוז. Sony Pictures | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

קשת בענן ענקית
איפה? קליפורניה

קשת בענן ענקית מקבלת את העוברים והשבים ל-Sony Pictures בקליפורניה. כנראה שמישהו שם חבר טוב של דורותי. הפרויקט שעלותו נאמדת בלמעלה מ-1.6 מיליון דולר ומגיעה ל-286 מטרים, נחשפה באוקטובר 2012.

מונומנטים הכי גאים בעולם, kafka_museum_prague
Kafka Museum Pissing Fountains בפראג | צילום: צילום מסך מתוך פליקר

פסלי גברים משתינים
איפה? פראג

לא נגענו: מוזיאון פרנץ קפקא בפראג מתהדר באחד מהפסלים ההומואיים הכי קינקיים שנתקלנו. מפאת מגבלות התמונה, לא ניתן להבחין באיברי המין של שני הבחורים המשתינים, העולים ויורדים וממלאים את הבריכה במים. אבל בשביל זה יש את הסרטון. תיהנו.