בירת גרמניה, העיר היפה שחוברה לה יחדיו עם קריסתה של חומת ברלין בסוף שנות ה-80, הפכה במהלך העשור האחרון מסתם עוד בירה אירופאית ואלגנטית לאחד היעדים הפופולריים ביותר בעולם. ברלין היא יעד שמושך אליו מאות אלפי מבקרים הבאים לתור את העיר באופן עצמאי או כחלק מטיול מאורגן לברלין וגרמניה בכללותה. זה כנראה משהו בתהליך ההתפתחותי המהיר שעברה העיר, בשילוב עם כל מיני גורמים אחרים כמו ההיסטוריה העשירה שלה, חיבתה לאמנות ולאמנים, גודלה העצום ועוד. היא מהווה לכל מי שחש שהוא אינו כמו כולם, ומעניקה לתושביה ולאורחיה להיות מי שהם ללא חשש וללא התנצלויות.

זה וכמובן - הרוח ההדוניסטית שלה וחיי הלילה העשירים, כשבראשם מועדון הברגהיין המפורסם, הנחשב למקדש הטכנו העולמי ולאחד המועדונים הכי טובים בעולם, אשר מצליח ללכוד את הרגע ולשלב בגאונות הומואים, סטרייטים, נשים וכל מה שבאמצע. החופש המיני והמתירנות שלה (שלא לומר הפקרות), מתבטאים גם בקהילה גאה גדולה ומשגשגת, שלה רובע משלה (השונברג).בברלין אינספור מועדונים, ברים, חנויות, מסעדות, מלונות ומה לא. מצעד הגאווה בברלין, המתרחש מדי שנה ביוני, נחשב גם הוא לנקודת שיא בלוח השנה הגאה של העיר, וכאחד ממצעדי הגאווה הגדולים והצבעוניים ביותר בעולם.

טיול גאה בברלין

אין פלא, אם כך, שגם בקרב קהילת הגייז העולמית (וגם בקרב גייז בישראל, הנוטים לבקר את העיר לעיתים תכופות ככל האפשר, אם לא לעבור לגור שם באופן מוחלט) הלכה והתגבשה סוג של הערצה לעיר. ערגה וכמיהה לכל ביקור בה, ונטייה להסכים שהיא העיר הנהדרת ביותר בעולם.

אמנם נדמה שכולם כבר מכירים אותה לאורכה ורוחבה וכי אין חדש תחת השמש, אבל למעשה אחת התכונות היפות של ברלין היא שהיא ממשיכה להפתיע, לחדש ולרגש. היא אמנם מתקרבת בצעדי ענק לאחיותיה המערבית, אך עדיין אפשר למצוא בה קסם שכמו נלקח מעולם ישן, תמים יותר: איזושהי התנגשות בין ישן לחדש, בין מזרח למערב, בין קפיטליזם לקומוניזם. איזושהי תחושה שכל ביקור בעיר יכול לגלות פינת חמד חדשה, גלריה שנפתחה ותיסגר עוד יומיים, פיסת דשא בפארק שנראה כי אף אחד מעולם לא דרך עליה, או כל הרפתקאה אחרת.

דרך נחמדה לגלות מקומות חדשים היא דווקא לצאת לטיול מאורגן לברלין, ואם אפשר אז אפילו טיול מאורגן לברלין לגייז. בדרך כלל מסתמכים על חברים ומכרים שכבר היו מספר פעמים בעיר ויכולים לספק את כל הטיפים, אבל  דווקא מכיוון שבסיור כזה הולכים במסלול "תיירותי" אפשר לגלות מקומות שמעולם לא הייתם יודעים להגיע אליהם לבד. וזה בדיוק מה שממחיש את הקסם שבעיר הזאת.

היום הראשון בסיור יוקדש להיכרות ראשונית עם העיר על ידי מדריך מקצועי. מתחילים בסיור פנורמי שכולל את שער ברנדנבורג, שדרת אונטר דן לינדן, בניין האוניברסיטה "הומבולדט", בבל פלאץ - מקום שריפת הספרים בשנת 1933 והאנדרטה המפורסמת של האומן הישראלי מיכה אולמן. משם מגיעים לאי המוזיאונים אשר תוחם אותו שני יובליו של נהר השפריי, רובע ניקולאי הססגוני, כיכר אלכסנדר ומגדל הטלוויזיה המתנשא מעליה. לאחר מכן מבקרים בגלריה המזרח גרמנית כדי לראות את שרידי חומת ברלין אשר עליה נתנה ממשלת גרמניה את הרשות לציורי גרפיטי שונים ומדליקים. בערב יוצאים לבלות וליהנות מחיי הלילה הגאים המפורסמים והמגוונים שיש לברלין להציע.

טיול גאה בברלין

היום השני יתחיל בנסיעה לכיוון הרייכסטאג ומשם לפוטסדמר פלאץ וביקור מודרך במוזיאון הטופוגרפיה של הטרור שבו שכנו מרתפי הגסטפו. מבקרים ב"צ'ק פוינט צ'רלי" - נקודת המעבר המרכזית והידועה בין שני חלקי העיר עד שנת 1989 כאשר נפלה החומה, ומסיימים בביקור במוזיאון היהודי. אחר הצהריים נוסעים אל עבר רחוב הקודאם, הלא הוא ה"קופרסטנדאם" המפורסם, ומcקרים ב"קה דה ווה" - הכלבו הענק בעל 6 הקומות, בו מומלץ לעלות לקומה השישית שמכילה את מיטב האוכל - גבינות משובחות, כוס יין לבן צונן ומרענן, נקניקים עסיסיים ופרלינים מעוררי חשק ותיאבון. 

ביום השלישי נוסעים לביקור בדרדזן, בירת מדינת סקסוניה ומרכז הבארוק הגרמני, העיר אשר חרבה לחלוטין במלחמת העולם השנייה ואשר קמה מעפרה. מבקרים בכיכר העיר העתיקה עם בית האופרה המפואר שבנה האדריכל סמפר, בארמון צווינגר ובאחד המוזיאונים במתחם. בהמשך חוזים בתהלוכת הנסיכים המפורסמת המורכבת מאריחי פורצלן, ומגיעים לביקור בכנסיית גבירתינו ששוקמה בשנים האחרונות. משם עולים במדרגות המובילות למרפסת ברוהל עם התצפית המרהיבה על נהר האלבה, ויוצאים לביקור באחת משמורות הטבע היפהפיות, שמורת סקסוניה השוויצרית בסטאי, על נופיה המרהיבים.

היום הרביעי מוקדש לתרבות המפוארת שברלין הצמיחה ואוצרת עד עצם היום הזה. מתחילים במוזיאון הפרגמון, ממשיכים לאורניאנבורגר שטראסה, הלא הוא לב אזור "המיטה". לאחר מכן מבקרים באזור הגטו היהודי, בית הכנסת הגדול והמפורסם, ומוזיאון האופנה. בערב יוצאים לאזור שונברג.

טיול גאה בברלין


ביום החמישי יוצאים צפונה אל עבר המבורג - עיר הנמל המפורסמת בזכות הנמל השלישי בגודלו באירופה, אשר מהווה חלק בלתי נפרד מעוצמת העיר ועושרה. מסיירים על גדות האלסטר והאלבה ולאחר מכן יוצאים לסיור רגלי במרכז העיר ובמקרים בבניין העירייה והמדרחוב המפורסם.

ביום השישי יוצאים ל"קאנטרי סייד הגרמני" - עיר "המלח" לוננברג (Lunenburg), אשר נמצאת כ-60 ק"מ מהמבורג וידועה בתוצרת המלח אשר גרם לה לעושר רב בימים עברו. מבקרים בעיר העתיקה, בכנסיית יוהנס ובמוזיאון המלח שברחוב Hinter der Saline.

ביום השביעי יוצאים מברלין לעבר פוטסדאם, בירת מדינת ברנדנבורג, שהתפרסמה במאה ה-17 כמקום מושב המלך הפרוסי. מבקרים בגני ארמון סאנסוסי, בית התה הסיני והארמון האדום. לאחר מכן מסיירים בפוטסדאם העתיקה ובדרך עוברים דרך וילה ואנזה הידועה לשימצה, בה התקבלה ההחלטה על "הפתרון הסופי". מסיימים את הסיור באחד ממרכזי הקניות.

עוד ב-mako גאווה: