גאורגיה
יש גיי, אין אורגיה. טיול מאורגן לגאורגיה | צילום: Gayway
נדמה שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מגלים את הקסם שטמון בגיאורגיה, בין אם דרך המטבח המהולל שלה (מי מאיתנו לא ביקר מעולם בננוצ'קה וראה מהי שמחה גרוזינית אמיתית?), שמחת החיים הנודעת של אזרחיה או דרך סיפורים מהפנטים על נופים פראיים, פסגות מושלגות ויערות עבותים.

בכן, אלו אינם סיפורי עם או מורשות קרב למינהן, זוהי אכן גיאורגיה: אחד היעדים השווים שבהם (כנראה) עוד לא ביקרתם. זהו יעד שבו תוכלו לטעום מהכל: חיים עירוניים סוערים, כולל חיי לילה נפלאים, אוכל מקומי מעורר חושים, אתרי סקי נהדרים, טיולי ג'יפים מסעירים, כנסיות, חופים, הרים, יערות ועוד.

הנוף בגיאורגיה
נוף טוב, הכל טוב | צילום: משרד התיירות הגאורגי
נופי גאורגיה
מימין ומשמאל רק נוף וחול | צילום: משרד התיירות הגאורגי

מכיוון שהיא עדיין נחשבת למתויירת פחות, נכון לרגעים אלו, אפשר למצוא בגיאורגיה שילוב עדין בין ישן לחדש, בין מודרני לעתיק, בין נופים בתוליים למרכזי קניות סואנים, שילוב ההופך את הביקור למיוחד ואף בלתי נשכח.

בירת גרוזיה לשעבר, טביליסי, מוקפת הרים וטובלת לצידי נהר מטקווארי. זוהי עיר מודרנית, אך היא מכילה בתוכה גם את העיר העתיקה, שם שוכנות מספר כנסיות מרשימות, כדוגמת כנסיית סיוני וכנסיית השילוש הקדוש. בעיר ישנם גם שווקים ססגוניים, מבצר, מרחצאות גופרית, בתי קפה ומסעדות ואפילו בית כנסת.

גאורגיה
שם הרי קווקז, הושט היד וגע בם | צילום: משרד התיירות הגיאורגי
כשיוצאים מעט מהעיר, ניתן להגיע למחוזות קסומים ויפים כדוגמת חבל סוונאטי, שנמצא בצפון מערב גאורגיה ורק לאחרונה נפתח לתיירים, מה שאומר שהנופים שם בהחלט עוצרי נשימה, ואף נחשבים ליפים ביותר בגאורגיה ואולי אף באירופה כולה. הרי הקווקז מתנשאים שם לגובה רב והאוויר צלול וחד. אזור נוסף הדורש סיור מעמיק הוא "הדרך הצבאית" המפורסמת, החוצה את רכס הקווקז ועוברת דרך כפרים קטנטנים, מפלים ואגמים מצד אחד והרים רמים מצד שני.

במספר איזורים, כדוגמת אזור נהר אושגולי, אזור קאזבגי יש צורך בהתארגנות והכרת האיזור על מנת להגיע ולטייל שם. לכן הרבה מהטיולים לגאורגיה מתבצעים בקבוצות (שזה מאד נחמד כשלעצמו) בליווים של מדריכים מקומיים, המכירים היטב כל פסע ושעל, גם בפסגות הגבוהות ביותר. ככה, בחברה ועם הדרכה צמודה, ניתן לטייל, להגיע לשיאים (תרתי משמע) ופסגות חדשות ולמצוא מקומות מופלאים ונדירים, שנדמה כי חלפו כבר מהעולם המודרני והמתויר של ימינו.

כך מכינים חינקלי (כיסוני בשר).
הסודות של ננוצ'קה נחשפים | צילום: אלינור פוקס
ישנם עוד איזורי טבע רבים שבטוח יגמרו לכם את המקום במצלמה הדיגיטלית שהבאתם במיוחד, אבל שום טיול לגיאורגיה אינו שלם בלי טעימות מהמטבח המקומי. אל תעזו לוותר על טעימות של חינקלי, חצ'פורי (ישנם 6 סוגי מילויים שונים!), צו'רצ'חלה, מעדני חצילים שונים, גבינות מיוחדות ועוד ועוד, כשאת הכל מלווה יין מקומי טעים ומשמח.

טיול לגיאורגיה הוא הזדמנות מעולה לצאת קצת מגבולות המוכר והמתוייר ולהגיע למקום מופלא, מסקרן מרתק וחדש וכל זאת, במרחק טיסה קצרה למדי. בתוך כמה שעות תמצאו את עצמיכם בארץ ידידותית, קסומה וחמה, שבה קיימים עדיין נופים דרמטיים, פראיים ובתוליים. זו הסיבה שבחרנו להוציא השנה את טיול הטבע של Gayway לשם, ולספק חוויה חד פעמית של טיולי טבע נהדרים במהלך היום והרבה אוכל, יין, בירה, חוויות וחברים חדשים לעת ערב.

גאורגיה בלילה
יש מה לראות גם בלילה | צילום: משרד התיירות הגאורגי

במסגרת הטיול המאורגן יוצאים לסייר באתריה ‏המרכזיים של העיר העתיקה כמו כנסיית מטחי (מהמאה ה- 13 לספירה) ומשם, ‏מרחצאות הגופרית המקורים בכיפות לבנות, מבצר נריקלה, שדרת רוסטאוולי - רחובה הראשי של טביליסי, בית ‏הכנסת הגדול וכנסיית סיוני המרשימה. ‏

בנוסף ייערכו סיורים בעיירה בשם גורי - לב מחוז קארטלי, ובאתריה ההיסטוריים כמו מוזיאון סטאלין, הבית בו נולד וקרון ‏הרכבת הפרטי שלו, בעיר המערות אופליסציחה (האלף ה-1 לפני הספירה) ובקוטאיסי – העיר השנייה בגודלה בגיאורגיה (בת ‏למעלה מ-3000 שנה!), אליה הפליגו יאסון והארגונאוטים ‏במסעם המופלא.

גיאורגיה
להתבצר בנוף המדהים | צילום: משרד התיירות הגיאורגי
הטיול מציע גם סיור בחבל סוונאטי, הנחשב ליפה ביותר בגאורגיה. בנוסף יעלו המשתתפים על רכבי שטח 4*4 ‏ויבקרו בכפר האחרון אשר נמצא במעלה הנהר - אושגולי. הכפר מפורסם ‏במגדלי ההגנה שבו, האופיינים לכפרים בקווקז הגבוה. מגדלים אלו נבנו במאות ה-‏‏6-19 ושימשו לצורכי הגנה במלחמות על שטחי מרעה. הסיור יעבור גם בכנסיית השילוש הקדוש של גרגטי הממוקמת ‏בגובה 2,170 מטר, ובעיירת הנופש אנקליה.
גיאורגים
מתי רואים אתכם? | צילום: משרד התיירות הגיאורגי