נראה שקמפיין "Tel Aviv Gay Vibe" של עיריית תל אביב, שמטרתו להפוך את העיר הלבנה הראשונה ליעד גאה, מתחיל לקצור את הפירות.

אחרי מבול התיירים שהגיע למצעדי הגאווה בקיץ האחרון והמוני החו"לניקים שפקדו את העיר באירועי הגאווה בחודש שעבר, נראה כי גם מגזיני העולם מבינים: תל אביב היא הדבר החם הבא.

לאחרונה פורסמה כתבה מפרגנת ומחממת את הלב על תל אביב הגאה במגזין "איזי-ג'ט" של חברת התעופה הבריטית, שעושה נעים בלב.

"ייתכן שתל אביב היא בירת הגייז העולמית?"

"שעת לילה מאוחרת, ואני עומד על חוף הים. לפניי, ככל שאני מצליח להבחין, בחור בלי חולצה רוקד לצלילי מוזיקת האוס. הלילה זה הלילה של הצ'יץ'-ביץ', ליין מסיבות חוף הים של תל אביב, ואני נהנה כמו שלא נהניתי מעולם", פותח ג'יימי הייקין את הכתבה.

tel aviv gay vibe (צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe)
הקמפיין של עריית תל אביב קוצר את הפירות"ליבראלית ונהנתנית" - | צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe

"התחלתי את היום בבית קפה מלא בהומואים, המשכתי בחוף ים לגייז, התכוננתי לבילוי בערב בבית המלון הגיי-פרנדלי, המשכתי את הערב בכמה ברים מלאים בגייז. ועכשיו אני במסיבה של החיים שלי". מי אמר שאין לאן לצאת בעיר הוורודה הראשונה?

ואכן, הסצנה הגאה המקומית, שעשויה להיראות לנו כמובנת מאליה או כחוזרת על עצמה, נראית בעיניים זרות אטרקטיבית בהרבה. "אני מביט על הים התיכון שנפרש לפניי, ולא יכול שלא לתהות: 'ייתכן שתל אביב היא בירת הגייז העולמית?

"זו עשויה להישמע השערה מגוחכת אם אתם משווים את תל אביב ללונדון, ניו יורק או סידני, אך בהתחשב בקוטנה של העיר ובמספר התושבים הזעיר, נראה כי במונחים של "הומואיות למטר מרובע", תל אביב ניצבת בראש הרשימה".

לא בטוח מתי הפכנו לאימפריית גייז עולמית, ונראה שגם הייקין לא ציפה לחוויות שעבר בלבנט התל אביבי. "אם תשאלו את רוב האנשים ברחוב מה הם חושבים על תל אביב, סביר להניח שהדבר הראשון שיקפוץ להם לראש יהיה 'דתית', 'מזרח תיכונית', אולי אפילו 'שמש חורפית', אבל 'גיי פרנדלי'? סביר להניח שלא.
מעבר לכך, עד שנות התשעים המאוחרות, השתרכה ישראל מאחורי מדינות מערביות מתקדמות בכל הקשור לזכויות להומואים, לסביות, בי וטרנס".

נראה שהמהפך שעברה העיר, מורגש גם לתיירים שמגיעים רק לכמה ימים. "העיר השתנתה באופן קיצוני בעשור האחרון, והיא מושכת כיום אלפי תיירים גאים מכל העולם. במצעד הגאווה האחרון שהתקיים ביוני השנה, מעריכים כי כ- 6,000 תיירים גאים מחו"ל הגיעו במיוחד לחגיגות – 25 אחוז יותר מאשר בשנה שלפני", כותב הייקין.

אין ספק: הקמפיין המרשים שמנהלת עיריית תל אביב, תחת ניצוחם המרשים של יניב ויצמן ושי דויטש, מספק את הסחורה. "את רוב הקרדיט צריכים לתת לעיריית תל אביב, שדואגת לטפח את הוייב הגאה של העיר ומקדמת את הנושא באופן נמרץ, אך יש גם מעודדים בולטים נוספים".

בכתבתו מראיין הייקין את הבמאי ההומו הגאה והמוערך, איתן פוקס. "פוקס עומד בחוד החנית של המאבק של הקהילה הגאה", כותב הייקין, "והפך לאחד היוצרים הבולטים בעולם אחרי סרטו המצליח 'יוסי וג'אגר' ב- 2001, שסיפר סיפור אהבה פורץ דרך בין שני חיילים בצבא".

מסיבה לכל אחד: דובים, צעירים, היפ-הופ ופופ

תושבי העיר הגאה הראשונה ידועים בקיטורים הבלתי פוסקים על היותה של העיר לא מספיק קוסמופוליטית, לא מספיק גדולה: "אין מספיק ליינים, אין כבר לאן לצאת, הכל חוזר על עצמו", שומעים לעתים קרובות, אבל נראה כי הייקין רואה את הדברים קצת אחרת.

"יחסית להיותה עיר קטנטונת, מדהים לגלות כמה מגוונים בה חיי הלילה – ממסיבות איכותיות למסיבות זולות, מהיפ-הופ לפופ, ממסיבות לקהל מבוגר יותר או צעיר – תל אביב מכסה את כל הטעמים שיש. ליין ה'ביג בויז'מיועד לבחורים מעל גיל 30, ה'ביף' מיועד ל'דובים' (גברים שעירים, לרוב). ההפקות המטורפות של שיראזי מארחות אמנים ותקליטנים מחו"ל, שמגיעים במיוחד למגה-קלאב 'האומן'. נקודת התחלה טובה היא תמיד ב'אויטה', לשם מגיעים כולם".

מוכנים למצעד הגאווה 2012? (צילום: רויטרס)
יש לנו סיבה טובה לגאווה. תמונות ממצעד הגאווה בעיר | צילום: רויטרס
ובזמן שאנחנו בעבודה, התיירים הגאים שפוקדים את העיר מוצאים מה לעשות גם במשך היום: "אם אינך טיפוס של הלילה, יש לך הרבה מה לעשות גם במשך היום". הייקין מצטט את פוקס, שמדבר על אורנה ואלה ועל חוף הילטון כיעדים האהובים עליו.  

ומה עם הלסביות? יש את ג'וז ולוז ואת "בתה וגרינה"

גם הלסביות אינן נעדרות מכתבתו האוהדת של הייקין. "יש שני בתי קפה פופולאריים לקהל נשי: "ג'וז ולוז" ו"בתה וגריגה" – בשניהם יש אוכל נפלא ואווירה נהדרת.

המרכז הגאה זוכה לכבוד גדול בכתבתו של הייקין. "בית הקפה בגן הפך למוקד לעלייה לרגל לקהילה הגאה. במקום תוכלו לקבל אינפורמציה רבה וגם לרכוש את ה"הוט-סיטי פאס", שיעניק לכם הטבות והנחות למסיבות ואירועים לקהילה הגאה בעיר". ואני תוהה למה אין הנחות גם לתושבי העיר? או שיש, ולא שמעתי על זה?

תמיכתה של העירייה בקהילה הגאה עולה על ערים רבות בעולם. "הדבר הכי מרשים במרכז הגאה, טמון בעובדה שהוקם על ידי עיריית תל אביב. במונחים של גיי פרנלדיות, עובדה זו מציבה את תל אביב לפני ערים רבות בעולם. למשל בלונדון, יוזמות כאלה נתמכות חלקית בלבד על ידי גורמים רשמיים. תל אביב לא רק מקבלת את הקהילה הגאה בעיר ואת התיירים הגאים, אלא ממש מטפחת אותם".

מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: חדשות 2)
תל אביב בגאווה | צילום: חדשות 2
פוקס מסביר כי זמרים ואומנים רבים שיצאו מהארון, ונשארו אהודים, השפיעו רבות על מעמד הקהילה. "לא רק הצעירים שיצאו מהארון כמו עברי לידר ("המקבילה הישראלית לג'סטין טימברלייק" – כך, לפי הייקין), אלא גם לזמרים רבים ומבוגרים יותר כמו יהודה פוליקר ("המקבילה של ניל דיימונד") ויהודית רביץ ("המקבילה של טינה טרנר"), שיצאו מהארון והפופולאריות שלהם לא נפגעה".

יניב ויצמן, מחזיק תיק התיירות בעיריית תל-אביב, מסר: "הצלחת הקמפיין אכן נמדדת בשני פרמטרים. בכמות התיירים הגאים שהציפו בקיץ ובסתיו את העיר וממשיכים להגיע ובפרסומים אוהדים של עיתונאים אותם אנחנו מארחים בכל ימות השנה בעיר. אני מבקש להודות לעמותת תל-אביב לתיירות, לעיריית תל אביב ולמשרד התיירות על התמיכה בקמפיין, מתוך הבנה שתיירות גאה בעיר היא ענף כלכלי המקדם ומחזק את ענף התיירות והשירותים הנלווים להם". 

"ההחלטה האמיצה של עיריית ת״א ומשרד התיירות לתמוך ביוזמה שלנו ולהשקיע בסגמנט הגאה, בזכות מעורבתו של יניב ויצמן, מוכחת שוב כהצלחה גדולה", כתב שי דויטש, יו״ר האגודה ומנהל הקמפיין tel aviv gay vibe, שנמצא בלונדון כדי לקדם את העיר ביריד התיירות העולמי. "תל אביב נהנית מיחסי ציבור מעולים ואלפי תיירים ותיירות שמבקרים בה לאורך כל השנה. ההתלהבות מהעיר מורגשת גם ביריד התיירות העולמי בלונדון (wtm) ובימים אלו אנו בונים את תוכניות הקמפיין ל2012 וגם השנה נמשיך לחדש".

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?