לפני שבועיים קיבלתי מסרון מחבר שמספר לי שראה בתוכנית הבוקר בפיליפינים משלחת שמפיקה מסיבה ישראלית במנילה ושואל אותי האם אני יודע במה מדובר. מיד ביררתי עם כמה חברים, והבנתי שמשלחת מטעם משרד החוץ שכללה את הדי. ג'יים דניאל מריומה ומוטי סעדיה ואת הפאשניסטה קיי לונג טסה למזרח בכדי להפיק שם מסיבות בניחוח תל אביבי. בארץ כבר החלו להתפרסם כתבות וידיעות  ונראה כי החבר'ה עשו עבודת יח"צ מעולה. נפגשתי איתם לברר מה מטרת השליחות ואיך הכול קרה.

איך יוצאת משלחת ישראלית למזרח, מי יזם את הפרויקט?
מריומה: "במקור הייתה פניה אלי ממשרד החוץ. הם רצו לעשות פרויקט שמתקשר למזרח הרחוק, שם רואים את ישראל כמעצמה טכנולוגית ולא כמדינה פוליטית כמו באירופה. במשרד החוץ, בהובלת יניב "יאנק" רווח, החליטו לעשות צעד נועז ונכון ולשלוח אותנו שנציג את ישראל כמדינה עם רוח צעירה כזו שמציעה גם חיי לילה ותרבות בילוי על כל המשתמע מכך.

"בתחילת השנה נסענו מוטי ואני למזרח - הודו, וייטנאם וסין - וההפקות שם היו מדהימות, מה שגרם למשרד החוץ להבין שיש פוטנציאל אדיר למשלחת מהסוג הזה. הקהל מקבל חוויה ישראלית ייחודית הן מבחינה מוזיקלית והן מבחינת החוויה הוספנו אל הצוות את המופע והנוכחות של קיי לונג.

הבאנו איתנו ויזואליה שכללה את סמלי המדינה ועוד אלמנטים שהוקרנו על מסכי לד שמראים ישראל שמחה ובעלת תרבות לילה שתקרוץ לכולם. המטרה היתה בעצם לחבר בין המזרח הרחוק והתרבות שלהם עם התרבות השונה שלנו".

במה שונים חיי הלילה שם מכאן בארץ?
קיי: "השוני הוא בשעות הבילוי, וזה מאוד משמעותי".

מריומה: "הם מתחילים לצאת בשעה שבע בערב ומסיימים בשתיים בלילה. אצלנו, המסיבות רק מתחילות בחצות. כשאנחנו יוצאים לבלות, אנחנו רוצים לרקוד, והם מחפשים יותר לשתות. הם באים לראות הופעה וללכת, ואנחנו הבאנו להם חוויה אחרת. אבל המוזיקה והשילוב בין סוגי המוזיקה עם התיבול הישראלי לא השאירו אותם אדישים בשולחנות, ומיד כולם קמו לרקוד. מה גם שהמראה האוונגארדי של קיי, הגובה ותלבושות הלדים שלה, עוררו התפעלות, ואין מי שלא רצה תמונה עם התופעה".

קיי לונג במזרח
מתחילים לצאת בשבע - הסט של דניאל מריומה

מי הרשים אתכם במיוחד?
מריומה: "אנשי השגרירות הם שליחים. הם נמצאים שם ועושים עבודה מדהימה בשיווק הנכון של ישראל. שגריר ישראל בפיליפינים, אפרים בן מתתיהו, העוזרת שלו הדס, ושגרירות תאילנד - יובל וקנטירה שדאגו לנו מאל"ף עד ת"ו. בתאילנד חברנו גם למפיק-על בשם ג'יפ, שמפרגן לישראלים בכל אפשרות, והוא יגיע לארץ השנה לשבוע הגאווה".

קיי: "אותי הרשימו במיוחד אנשי האופנה שנכחו שם באירוע, והתעניינו בנו ובאופנה הישראלית. הכרנו מעצב תכשיטים, מעצבת אופנה מוכרת ודוגמנים בינלאומיים, וכולם אמרו שהם רוצים להגיע לישראל. נוצרו קשרים שאולי בעתיד גם יניבו שיתופי פעולה בתחום האופנה".

בטח נשאלתם הרבה על פוליטיקה
מריומה: "נשאלנו על זה בכמה ראיונות, אבל חד משמעית הבהרנו שאנחנו לא פוליטיקאים ואנחנו מדברים בשפה אחת שהיא בינלאומית – המוזיקה. לא באנו לדבר על דעות פוליטיות, באנו לדבר על אמנות ותרבות. באנו לגרום לאנשים לשמוח, לחייך ולרצות לבקר אצלנו כאן בארץ".

התראיינתם לא מעט. מה לדעתכם הרושם שהשארתם מישראל?
מריומה: "אחד הדברים החשובים הם, שככל הנראה התושבים במזרח לא יודעים הרבה על ישראל כשהם מגיעים לחברות התעופה וסוכנויות נסיעות, ואנחנו גרמנו להם להתעניין, לשאול, לרצות לבקר ולבלות כאן... מוטי סעדיה נתן מופע לייזרים, אני עם סגנון מוזיקלי שלא נשמע שם לפני וקיי עם שואו מרשים וייחודי - בטוח גרמנו לזה שהשנה מספר המבקרים מהמזרח רק יגדל".

קיי: "לא היה לנו רגע דל. עברנו בתוכניות בוקר, והתראיינו לעיתונים ולאתרי האינטרנט המובילים שם, וזה הרשים את כולם. בעקבות זה מספר העוקבים שלי באינסטגרם ובקשות החברות בפייסבוק עלה באלפים. הדבר הראשון שאנשים רצו זה להצטלם ולדעת עוד על המקום ממנו באנו.

קיי לונג במזרח
שגרירים של כבוד - סעדיה, קיי ומריומה

"הרצון להיות חלק מהרשתות החברתיות שלנו הוא לא פחות חשוב מהנוכחות שלנו שם. במהלך כל השנה הם יוכלו לראות אירועים והפקות שקורות גם בארץ. סיקרן אותם לדעת על ה"אויטה", על חיי הקהילה וכמובן שכולם שמעו מאיתנו על המסיבות ענק של שירזי, שאנחנו חלק מהן".

ויש עוד תוכניות לעתיד ,יעדים נוספים?
"בעקבות המסעות האחרונים וכל הראיונות לכלי תקשורת במזרח, נוצרה התעניינות רבה ממדינות ורצון להפקת מסיבות כאלו גם בהן - יפן, סין, ויאטנם ועוד הרבה מדינות שכרגע נמצאות בשלבי סגירה. הכי מפתיע זה פרויקט גדול עם ארצות הברית. כרגע זה נמצא בשלבי הפקה, וברגע שזה יקרה, נראה שישמעו עליו כולם. אנחנו נשמח לקחת חלק בכל הפקה ובכל מדינה שרק תרצה בזה, זו שליחות חשובה ביותר. הכי חשוב שאנחנו מביאים אנרגיות חיוביות ורצון לשמח קהל".

קיי לונג במזרח
לא באו לדבר על פוליטיקה - צילום מעיתון מקומי