תל אביב הצטרפה בשנים האחרונות לערים המרכזיות באירופה ובארה"ב, כעיר שבה 'כמסקס' - סקס על כימיקלים - הינו תופעה נפוצה יותר ויותר. כמסקס אינו רק קשור לחומרים, אלא מדובר באירוע הנמשך שעות וימים של פעמים רבות יחסי המין נערכים בקבוצה, הנמשכים בסופי השבוע ומאפיינים חלק מסוים של קהילת הלהט"ב. קריסטל מת', חומר מרכזי בסצנה, מופץ בישראל יותר ויותר, יחד עם שימושים אחרים, אפליקציות למין מיידי (כמו גריינדר), הבדידות והבידול החברתי חוברים יחדיו להתנהגויות מהנות מצד אחד, אך פעמים רבות סוחפות, מזיקות ומביסות מצד שני.

פעמים רבות במשך השבוע מתחילה חשיבה על מה יהיה בסוף השבוע. בפועל זה מתחיל ביום חמישי בערב ונמשך עד בשבת בבוקר. זה יכול להתחיל במסיבה או במפגש מתוכנן באחד הבתים. "ככל שהאווירה מתחממת וכולם תופסים ראש, כל החומות נופלות והבושה נעלמת", משתף חן (שם בדוי), "השיא שלי היה יומיים רצופים של סקס בלי הפסקה. אתה באנרגיה מטורפת, יומיים שלמים בלי לישון, בלי הפסקה כמעט, והסמים מחזיקים אותך בחרמנות כל הזמן, ואי אפשר לגמור. זה כל הקטע של הסמים האלה, וכולם מתודלקים פחד. השיא שלי היה פעם סקס עם קצת יותר מ-20 בחורים בתוך יומיים. הבעיה שלי מתחילה במוצ"ש, כשאני חייב לחזור לתפקד בעבודה. כל יום ראשון אני נופל לדאון ממש, ממש בא לי למות. החיים שלי מתחלקים לשניים – מיום ראשון ועד יום רביעי בערב הכול נראה לי אפור ומעיק. הדבר היחיד שמחזיק אותי זה הציפייה שיום חמישי מגיע". הסיפור של חן מאפיין רבים שסצנת הכמסקס מוכרת להם.

לסמים, בייחוד לתרכובת מסוימת של סמים, תפקיד מהותי בסצנה הזו ותפקידם לייצר אוירה ותנאים בהם הגוף יוכל לשמור לאורך זמן על עוררות מינית ועל זקפה, מבלי להגיע מהר לאורגזמה – מדובר על שעות ואפילו ימים, וכן לצורך שיפור ביצוע של אקטים מיניים הדורשים מאמץ פיזי והקלה על כאב בזמן חדירה. מבחינה זו קיימים שני סוגי סמים - מעוררים ומנמיכים (המוכרים גם כ"מרימים" ו"מורידים").

בראש רשימת הסמים המעוררים נמצא קריסטל מת, שכינויו טינה. זהו חומר המשפיע על המוח באמצעות הפרשת דופאמין באזורים ספציפיים - ואז יש פחות עכבות ויותר חשק. בראש רשימת הסמים המעכבים נמצאים קטאמין ו-ghb שכינויו ג'י (ג'ינה). שני החומרים הללו פועלים במנגנון שונה לאלחוש והפחתת רמת ההכרה,  לעיתים עד שכחה מלאה של דברים שקרו. הנטילה של שני החומרים יחדיו מאפשרת חשק מיני גבוה וזקפה מצד אחד, ויכולת גבוהה 'לקבל' - הכוונה להחדר. חומרים נוספים כמו אלכוהול ופורפרס מובנים מאליהם בסיטואציה הזו.

אם זה כל כך כיף למה פונים לטיפול?

השימוש האינטנסיבי והנטייה של קריסטל מת להיות סם שהגעגוע אליו חזק במיוחד, גורם פעמים רבות לתחושה שהכמסקס השתלט על החיים. אנשים מתארים את החוויה הזו בכל מיני דרכים, שהבולטת בהן היא הצורך ההולך וגובר שלו לחזור לחוויה הזו באופן כפייתי ובעצם התעסקות בלתי פוסקת בכך, גם במשך השבוע. אנשים חוששים מהתמכרות, מאובדן שליטה ואפילו מאובדן מקום העבודה ומקור ההכנסה. חשוב לציין כי כמסקס אינו שכיח דווקא בשוליים - רבים מהמשתמשים הם אנשים בעלי משרות מכובדות, המתפקדים ביומיום גם בתפקוד תעסוקתי משמעותי.

חלק משמעותי הקשור לכמסקס הוא חווית הבדידות והניכור. בדידות הינה בעיה עולמית ולא רק ישראלית, כמו שקורה בלונדון למשל (ובבריטניה יש שרה לענייני בדידות, אגב). חווית הניכור שכיחה אצל הומואים, שפעמים רבות חוו במהלך התפתחותם הצקות מבני גילם וחוסר קבלה ממשפחתם. בקרב אנשים שחיים עם HIV הניכור אף גדול יותר. האבחון מחזיר פעמים רבות תחושות קשות של אשמה ובושה עצמיים, יחד עם האשמה מצד הסביבה.

גם בקרב ההומואים, אוכלוסיית החיוביים ל-HIV ממודרת, והאפשרויות לקיים יחסי מין מבלי להסתיר, מועטות. פעמים רבות תחושות הניכור וההאשמה העצמית נעלמות בזמן הסקס, אך חוזרות פי כמה וכמה עם סיום האקט ותחילת שבוע העבודה, כך שהניסיון (שבהחלט יכול בלתי מודע) להתמודד עם הביקורת והניכור באמצעות כמסקס, בסופו של דבר אינו מצליח.

התמכרות לאורח חיים

בסופו של דבר אנשים מזהים בצד הריגוש וההנאה גם את ההשלכות והמחירים שנתבעים מהם, כדי לקיים את אורח החיים שהגיעו אליו. הם מבינים שהם משקיעים זמן ואנרגיה בהתארגנות לסופי השבוע האלה. זה כולל בין היתר את התכנון והרכישה של הסמים, שלוו לא פעם בהרגשת מתח ואי וודאות איך ומתי יושגו. ההוצאות הכספיות לא מבוטלות. לעיתים הדבר מלווה בבילוי של שעות בחדר הכושר, ומאמץ רב בפיתוח גוף שרירי כולל "דיאטות כאסח". אי שביעות הרצון של מהגוף מלווה במצוקה רגשית.

פעמים רבות מתקיימים מגעים מיניים אנאליים ללא קונדום. HIV הפך להיות פחות מדאיג עם ה-PrEP, אך יחד עם זאת, מחלות מין אחרות כן ממשיכות להדביק כמו זיבה (גונוריאה), יבלות, כלמידיה, והרפס, והמחלה החדשה ישנה סיפיליס. לעיתים במהלך הסקס, כשהעכבות נמוכות, מתפתחים מצבים מסוכנים ואלימים עד כדי פגיעה בגוף ובאברי המין, לכן למי שעלה על טיפול ה-PrEP חשוב לבוא ולהיבדק בפעם בשלושה חודשים לכלל מחלות המין.

טיפול באדם שמצא את עצמו מכור לכמסקס מתמקד בכמה דברים מרכזיים. ראשית, עבודה רגשית על הפחתת האשמה והביקורת העצמית. זהו עניין חשוב, שגם לוקח זמן והוא חיוני בטיפול. שנית, עובדים חזק על המוטיבציה - איך בעצם הייתי רוצה שהחיים שלי יראו  ואיך אפעל לכיוון. בנוסף, מחזקים את הכוחות ואת ההתמודדויות המוצלחות. לא מדובר בטיפול פסיכולוגי רגיל, שלעיתים אינו מסייע, וקיימים אנשי מקצוע ספציפיים מתחום ההתמכרויות שמטפלים בכך.

>> "הומואים לא מפרגנים להומואים חתיכים ומצליחים"

>> "לפעמים הוא מפחד שיקראו למשטרה על פדופיליה"

>> חור בהשכלה: 10 עובדות שלא ידעתם על התחת שלכם

מהוועד למלחמה באיידס נמסר: "בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית בשימוש בסמים בקהילה הגאה, שיש לה השלכה ברורה גם על שיעור ההידבקות ב-HIV ובמחלות מין נוספות. מדי מספר חודשים פותח הוועד למלחמה באיידס קבוצת שיח המיועדת לגברים בלבד, שמטרתה לעזור במזעור הסיכונים הפיזיים שיכולים להתלוות לתופעה, כמו מנת יתר, הדבקה במחלות מין וב-HIV בפרט, וכן את הנזקים הנפשיים כדוגמת תחושות האשמה, בדידות ועצב. אנו סבורים כי מדובר בתופעה חברתית ייחודית, אשר מחייבת מעורבות של רשויות המדינה תוך הקצאת משאבים, לרבות מימון פעולות הסברה והפחתת נזק, הכשרת מטפלים וביצוע מחקר יסודי".