אם לא ניהלתם את השיחה הזו כבר על ההתחלה, כדי לעבור למערכת יחסים פתוחה תצטרכו לחדש את כל ההגדרות למערכת היחסים שלכם, וזה ודאי לא קל. וגם אם מערכת יחסים פתוחה זה תנאי למערכת יחסים בכלל, עדיין יש כמה דברים שדורשים תשומת לב והבחנה משני הצדדים, והרבה הסכמה הדדית. מחקר שנערך בארה"ב והתפרסם בחודש שעבר בדק 160 זוגות של הומואים, ושאל אותם על מערכת היחסים שלהם והאם ואיזה אופן הם מקיימים יחסי מין עם גברים מחוץ למערכת הזוגית.

כשליש מתוך הנבדקים נמצאו כבעלי דעות מנוגדות בנוגע למערכת היחסים שלהם, ואילו 110 הזוגות הנותרים אמנם היו באותה דעה על מערכת היחסים בכלליות, אבל הפגינו "תאימות חלשה עד בינונית בכללי היסוד במקרים של סקס מחוץ למערכת היחסים (למשל, אסור ליצור קשר רגשי, פעילות מינית מחוץ לזוגיות חייבת להיות דיסקרטית), ובמעשים מיניים מותרים ואסורים (למשל, לחדור ללא קונדום או להיחדר ללא קונדום)". במקרה הזה, כמו בכל מערכת יחסים בריאה, זה הכרחי ששני הצדדים ידעו על מה הם מדברים כשהם מדברים על מערכת יחסים פתוחה.

אתה קודם

לפני שתפנה לבן הזוג תשאל את עצמך, כמה וכמה פעמים, למה אתה רוצה מערכת יחסים פתוחה? ולאחר מכן, מה יש בזוגיות פתוחה ששונה מהזוגיות שיש לך עכשיו? אם בתשובות שלך קיימת איזושהי נימה של חוסר סיפוק מהזוגיות שלך כפי שהיא נראית היום, אז כדאי שתחשוב על זה שוב. מערכת יחסים פתוחה היא לא משהו שאמור להסיח את דעתך מהחלקים שפחות נוחים לך במערכת היחסים שלך. להפך, אם תנסה להתעלם מהבעיות הקיימות ולרוץ להרפתקאה חדשה, אתה תיתקל באותן הבעיות רק בצורה חריפה הרבה יותר. מערכת יחסים פתוחה היא לא לשים רגל אחת מחוץ למערכת היחסים שלך, אלא להתחייב אליה אפילו יותר.

איך הוא יגיב

קח בחשבון את קשת התגובות האפשריות שיגיעו מבן הזוג שלך. שים לב שלך היה זמן לחשוב על הנושא, ואילו לו ייתכן שלא הייתה הרבה הכנה, אז הכן את עצמך גם לתגובות לא קורקטיות, לתחושות של חוסר אונים, של נטישה ושל אכזבה. בעיקר כדאי שתדאג איך לנחם ולחזק את הביטחון של בן הזוג שלך למקרה שיתערער.

תזמון

כמו כל שיחה אחרת בנוגע למערכת היחסים שלכם, שאמורה לענות על שאלות ולהבהיר דברים מסוימים, תזמון הוא הכרחי. מצאו זמן פנוי ששניכם ערניים ורגועים, במקום בטוח בו תוכלו להרגיש בנוח לדבר. להעלות את הנושא בדרך אגב לפני השינה או בסופו של וויכוח זה טיימינג שכיח מאוד, אבל ממש לא מומלץ.

דבר את עצמך לדעת

טוב יהיה למצוא זמן מתאים, ויותר טוב יהיה להבהיר לבן הזוג קודם כל עד כמה הוא חשוב לך ועד כמה אתה מחויב למערכת היחסים הזו. לאור הדברים הללו, זה הרגע שלכם להיות כנים, לא להתבייש ולדבר על זה. אפשר להתחיל בשאלה כמו "חשבת פעם על מערכת יחסים פתוחה?”, להקשיב לחוויות שלו, וכמובן גם להיות מוכן להשיב על השאלות שתשאל בעצמך, לספר מה הביא אותך לחשוב על זה ולמה אתה חושב שזה יעשה לכם טוב. ושוב, צריך לזכור שהקדמת את בן זוגך במחשבה מזה זמן, ועל אחריותך לאפשר לו את כל הזמן שיצטרך כדי להגיע להחלטה (כלשהי) ולעבור את אותה שיחה שוב (ושוב, ושוב) עד ששניכם תיישרו קו ותרגישו בנוח עם ההחלטה.

כללי יסוד

עזבו רגע את ההגדרה של מערכת היחסים; מה שהמחקר מרמז, ומה שוודאי קורה לעיתים קרובות, הוא שאנחנו ההומואים לא מדברים על מה מותר ומה אסור בינינו, בכל הנוגע לאינטימיות עם אחרים. השחרור מהמודל ההטרונורמטיבי במקרה הזה, לא עושה לנו שירות אם לא ניצור לעצמנו מודלים ביחד. אל תעצרו לרגע עד שביארתם את כל כללי היסוד של מה מותר ומה אסור, מה מרים ומה מוריד, ומה לעשות במקרה ש... כל זוג והכללים שמתאימים לו. יש כאלה שאסור להזכיר זיונים, וכאלה שחייבים לספר הכל ובפרטים. כאלה שאוסרים להזמין הביתה, ואחרים שעושים רק שלישיות. כמובן ראוי להכריז מי ראוי לבלות איתו, ומי לא (בחורים חמודים – ראוי, החברים שלך – לא ראוי).

>> 10 חופי הנודיסטים הגאים הכי שווים באירופה

>> "ברחוב אומרים לנו 'איזה בזבוז אתן למין הגברי'"

>> "בחתונה שלי חשבתי שאני זו שצריכה ללבוש את השמלה"

בסופו של דבר, מערכת יחסים פתוחה דורשת אפילו יותר מחויבות, מכיוון ששניכם תצטרכו ליצור לעצמכם את המסגרת בה אתם פועלים. אז אם חשבת על זה עד הסוף, ואתה באמת מאמין בלב שלם שזה מה שיעשה אותך מאושר עוד לפני שהעלית את האפשרות, אתה ודאי תופתע לראות כמה מהר הסידור יוכל לעבוד בשבילכם.