>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

חייל מעשן (צילום: רועי ברקוביץ')
לא סולח ולא אסלח. אילוסטרציה | צילום: רועי ברקוביץ'

אורי אריאל, מה חשבת לעצמך כשהגשת את הערר לממשלה על חוק הפונדקאות? מה חשבת לעצמך כשאמרת שצריך לאסור על גיוס הומואים לצבא? אני מקווה שתקרא את המכתב הזה ותזדעזע כמו שאני מזדעזע מלקרוא את דברך.

אורי אריאל, כבן לניצולת שואה, איך דווקא אתה לא מקבל את השונה? הרי אתה ושאר האנשים שחושבים כמוך אומרים עכשיו בדיוק מה שאמרו על אמא שלך ומשפחתה לפני לא הרבה שנים. ״הם מגעילים אותי״, ״לא מגיע להם להקים משפחה״, ״הם חולים״, ״צריך למגר את התופעה הזו״, ״אסור לאפשר להם להתפתח״.

נימקת את ההחלטה שלך בתירוץ ׳איך צריכה להיראות משפחה במדינת ישראל׳ - איך אתה מסוגל להגיד משפט כזה? אולי תחפש בויקיפדיה ״חוקי נירנברג בגרמניה הנאצית״ ותבין כמה אתה לא רחוק מזה! אני בטוח שאם אמך הייתה שומעת את הבן שלה מתבטא כך היא הייתה פשוט מתחילה לבכות, כי איך היא, ששמעה את כל המשפטים האלו, חינכה בן שיגיד אותו הדבר?

אין תמונה
"כקצין היה אמור להיות חרוט על דגלך כבוד האדם ללא הבדל דת, גזע ומין"

אורי אריאל, ביום שהתגייסתי דיברו איתי על רוח צה״ל - מסמך כחול בגודל של כרטיס שכל חייל בצה״ל חייב לשאת צמוד לחוגר שלו. כקצין לשעבר בצה״ל, איך דווקא אתה לא מקבל את השונה? הרי בתקופתך כתבה הממשלה את ההחלטה "על צה"ל לפרסם הודעת התנצלות חד משמעית הקובעת כי רדיפתם של הומואים ולסביות במסגרת המדיניות שנקבעה בצה"ל הינה בבחינת מעשה פסול מוסרית וללא כל הצדקה ואחיזה במציאות". כקצין היה אמור להיות חרוט על דגלך כבוד האדם ללא הבדל דת, גזע ומין. אז איך אתה מעז לעשות בדיוק ההפך?

התבטאת לא פעם נגד גיוס הומואים לצבא ״כי הם מפריעים להילחם״ - אני מתבייש בכלל לכתוב את זה. אני לוחם בצה"ל ששומר לך על הבית, אני מסכן את החיים שלי יום-יום כדי שהילדים שלך יוכלו להסתובב בחופשיות, אני תורם את החיים שלי כדי שאשתך תוכל ללכת לישון בלי פחד - ולא בגלל שאתה שומר עליה אלא בגלל שאני שומר עליה. אורי אריאל - אתה זה שמפריע ללוחמים להילחם! כי במקום להתרכז בלחימה אנחנו מתרכזים באיך להסתיר את עצמנו בגלל אנשים כמוך.

איפה האנושיות הבסיסית שלך?

אורי אריאל, כאדם דתי, איך דווקא אתה לא מקבל את השונה? נימקת את ההחלטה שלך ״מוסרית וערכית״ אבל הרי בתורה כתוב ״ואהבת לרעך כמוך״ ושכבוד האדם קודם לכל. איפה הערכים שלך? איפה האנושיות הבסיסית שלך?

אני מאוד מקווה שאשתך וששת ילדיך מבינים מה שאבא שלהם עשה ומתביישים בו. כי הוא עשה מעשה מגעיל, מעשה סוציומטי, מעשה שנוגד כל ערך כבוד אדם בתורה, מעשה מבחיל שמזכיר תקופות שאמא שלך יכולה לספר לך עליהם, מעשה עצוב שפוגע באחוז אזרחים מאוד גבוה במדינה שכנראה אתה אפילו לא מודע לו. חשבת פעם על האפשרות שאולי גם הבן שלך חי בשקר? שאולי הבן שלך כל חייו מסתובב עצוב בגללך? אולי הבן שלך לא יצליח להיות מאושר כי יפחד לעשות צעד שנוגד את הדעות שלך? בתור אבא אתה אמור לדאוג קודם כל שהבן שלך יהיה מאושר - אולי אתה עושה בדיוק ההפך?

"עומדים על העקרונות שלנו", השר אריאל בכו (צילום: חדשות 2)
כאדם דתי, איך דווקא אתה לא מקבל את השונה? | צילום: חדשות 2

נעמי אריאל, לא מגיע לך שהבן שלך יעשה צעד שמזכיר זמנים אפלים. בתור יהודי ובתור בן לשושלת של יהודים שחלקם נספו בשואה, אני רוצה לבקש ממך סליחה. לא על מה שאני עושה - אלא על זה שקיימים יהודים שמעיזים לדבר ככה, חלקם אפילו במשפחתך.

ביום הזה, אורי אריאל, ביישת את הממשלה שאמורה לייצג את אזרחיה, ביישת כל ערך בסיסי של כבוד האדם, ביישת את ערכי צה״ל להם נשבעת, ביישת עשרות מלוחמי הצבא ששומר עליך, ובעיקר ביישת את עצמך.

עם דמעות בעיניים וחיוך על הפנים אני שולח לך את המכתב הזה 

זהו יום עצוב היום. יום שבו חרטת אבל על קהילה שלמה. אבל אני מבטיח לך שהתכנית הזדונית שלך לא תצליח ומשפחות חד-מיניות ימשיכו להתקיים ולהביא ילדים לעולם - כי מי יודע יותר טוב מאיתנו היהודים איך לנצח את כל מי שרוצה לרעתנו (דבר על זה עם אמא).

אני לא סולח ולא אסלח. גם לא כל שאר חברי הקהילה. אם מתישהו תישאר בודד וירד לך החיוך מהפנים אני מקווה שיוציאו חוק שאוסר על אנשים ששמם ״אורי אריאל״ ליצור משפחה, כי גם הם מיעוט ואולי אז תתעורר ותבין.

פונדקאות זוג חד מיני (צילום: Gilles Taquet, GettyImages IL)
אחנך את הילדים שלי לקבל ולכבד את כולם | צילום: Gilles Taquet, GettyImages IL

עם דמעות בעיניים וחיוך על הפנים אני שולח לך את המכתב הזה בידיעה שהוא לא באמת יעשה יותר מדי. אבל משהו אחד אני רוצה להבטיח לך - יום אחד בעזרת השם גם לי יהיו ילדים, וכשהם יגיעו לצבא הם אולי יפגשו אותך וידעו שזה הבנאדם שניסה לקבוע חוקית שאסור להם להגיע לעולם. אבל אל תדאג, אני מבטיח שהם לא יפגעו בך ואפילו לא ישנאו אותך, כי לעומתך אני אחנך את הילדים שלי לקבל ולכבד את כולם, גם אותך בין היתר, למרות שלא מגיע לך.

אני אמשיך לחיות את חיי עם מסכה על הפנים, ולא בגלל שפורים היום - אלא בגלל שאנשים שחושבים ומביעים דעות עלובות כשלך יושבים בעמדות מפתח ומנסים להשפיע. בעזרת השם (כן, גם אני אדם מאמין) בקרוב זה ישתנה, ואז חג הפורים שמלווה אותי מגיל 16 יסתיים - עד הפורים הבא.

א.ר. קצין בן 19 בצבא ההגנה לישראל

"הומואים רבים לא התאבלו על חוק הפונדקאות, ואפילו נשמו לרווחה"

זעם בקהילה על מותו של חוק הפונדקאות: "יימח שמך, אורי אריאל"