הדגל של "סופר סטרייטים" (צילום: twitter)
דגל ה"סופר סטרייטים" | צילום: twitter

בשבועות האחרונים סוחף את הרשתות החברתיות טרנד חדש, בו גברים מדברים בפתיחות על כך שהם "סופר סטרייט". מה הכוונה בכך? ובכן, "סופר סטרייט" הוא כינוי לאנשים שנמשכים לבני המין השני, כל עוד הם נולדו כך. הרבה גולשים שנתקלו בביטוי הזה לראשונה זעמו משום שלטענתם מדובר בתנועה טרנספובית, אך רבים מהם לא היו מודעים לכך שזו בדיוק הפואנטה.

הביטוי "סופר סטרייט" הופיע לראשונה בטיקטוק בפברואר, אז כוכב הפלטפורמה, קייל רויס פרסם סרטון תחת הכותרת "מי עוד סופר סטרייט?". "המצאתי נטייה מינית חדשה. קוראים לגברים סטרייטים טרנספובים כי הם לא מוכנים לצאת עם נשים טרנסג'נדריות", אמר קייל. "אז עכשיו אני סופר סטרייט. אני רק יוצא עם בנות המין השני, נשים שנולדו נשים. אתם לא יכולים להגיד שאני טרנספוב כי זאת המיניות שלי". 

הסרטון של קייל זכה למיליוני צפיות, אבל גרר אחריו אלפי תגובות זועמות, חלקן חריפות במיוחד. מאז, קייל הסיר את הסרטון מהרשת וגם מחק את חשבון הטיקטוק המצליח שלו, אחריו עקבו קרוב ל-300 אלף אנשים, זאת אחרי שקייל טען שאמא שלו קיבלה איומים במוות בעקבות הסרטון. 

קייל רויס (צילום: tiktok)
"הרבה אנשים חושבים כמוני אבל הם מפחדים להגיד את זה". קייל רויס | צילום: tiktok

"היה נמאס לי שמתייגים אותי עם מונחים שליליים בגלל שיש לי העדפה מסוימת, משהו שאין לי עליו שליטה", אמר קייל לאינסיידר. "את התיוגים האלה אני מקבל מקהילה שמטיפה לקבלה. לא התכוונתי שזה יעורר שנאה כלפי מישהו. אני יודע שהרבה אנשים חושבים כמוני אבל הם מפחדים להגיד את זה בגלל שהם פוחדים מתגובה נגדית חריפה או פירוש לא נכון של הדברים שלהם. זה לא טרנספובי וזה מעולם לא היה אמור להיות כזה". 

הכוונות של קייל עצמו אולי היו כנות ובסופו של דבר הוא ככל הנראה רק התכוון לפרסם סרטון מצחיק לטיקטוק, אבל הביטוי "סופר סטרייט" שהוא יצר קיבל חיים משלו. בהתחלה הוא רץ ברשתות החברתיות ולאחר מכן הגיע גם לפורומים של פעילי ימין קיצוני, ביניהם 4chan עמוס הניאו-נאצים, שם הוא קיבל בוסט נוסף. "נשתמש בטכניקות של השמאל נגדם", נכתב בחלק מהפוסטים שפורסמו בפורומים, נמחקו וצפו מחדש בטוויטר. "תקראו להם בורים בגלל שהם לא מקבלים 'סופר סטרייטים'". 

המטרילים הגזענים החליטו לקחת את הפרויקט עד הסוף. הם הקימו עמוד טוויטר ייעודי ואפילו עיצבו דגל לקהילה החדשה. הם דאגו להציף את ההאשטאג SuperStraight, הדיון סביב המושג לא נרגע ותפס יותר ויותר נפח ברשתות החברתיות. חלק מהגברים שהגדירו עצמם כ"סופר סטרייטים" אפילו הרחיקו לכת עוד יותר וטענו טענות מגוכחות, שהם חלק מקהילת הלהט"ב וסופגים "סופר-פוביה". 

רבים זעמו על התנועה החדשה והצביעו על כך שהיא צמחה מתוך טרנספוביה, אלא שהתגובות שלהם רק הזינו את הטרול והפכו אותו לגדול וחזק עוד יותר. "הסיבה שאנחנו כל כך כועסים היא משום שהדבר הזה נועד כדי לצחוק עלינו", אמר בצדק אחד ממשתמשי טיקטוק. "זה לא דבר אמיתי ולגיטימי. כל הנטייה החדשה הזאת והדגל נוצרו רק כדי לעצבן אותנו". הגולשת אבי הסבירה בטוויטר כי התנועה קמה כדי "להדיר טרנסג'נדרים. אם אתם רואים טרנסיות כפחות נשים וטרנסים כפחות גברים - אתם טרנספובים". 

גם כוכבת היוטיוב הטרנסג'נדרית והפרשנית הפוליטית בלייר וייט נחשפה למהומה שהטרנד יצר. היא החליטה להגיב לדברים בפני 938 אלף העוקבים שלה בסרטון משלה, רק שבניגוד לשאר חבריה לקהילה, היא בחרה שלא לתפוס צד בסכסוך, זאת למרות שבשלב הזה כבר היה ברור שמדובר בהטרלה שיצאה משליטה. "קודם כל הדגל שלהם מזכיר את הצבעים של גריינדר, אז הייתי ממליצה להם למתג אותו מחדש", עקצה לפני שהביעה דעתה המפורטת בנושא. 

בלייר וייט (צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Blaire White@ , YouTube)
"אם גבר סטרייט נמשך גם לנשים טרנסג'נדריות, אז הוא לא מאה אחוז סטרייט". בלייר וייט | צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Blaire White@ , YouTube

"למה קהילה של אהבה וקבלה, שמאמינה כי אסור לבייש אנשים בגלל המיניות שלהם, שולחת איומים במוות לאנשים אחרים? זה סופר מוזר", אמרה וייט. "ההטרלה הובילה אנשים להגיב כאילו זה אמיתי וזה הפך את זה לאמיתי. העובדה שאנשים מתרגזים בגלל שמישהו המציא נטייה מינית חדשה היא צביעות, בטח מאנשים שהמציאו נטיות מיניות כמו אייברוסקסואל, דמיסקסואל, אינטרסקסואל, קאלוסקסואל, מולטיסקסואל, ספיוסקסואל ועוד הרבה כאלה. אז 'סופר סטרייט' זאת סוג של בדיחה, אבל זה הרבה יותר הגיוני מחלק מהנטיות שציינתי, אם לא יותר מכולן. אתם מייצרים יותר נטיות מיניות מאשר אני מייצרת סרטונים, אבל אתם מתחרפנים שמישהו אחר עושה את זה?". 

בלייר, שמעולם לא התביישה בזהות המגדרית שלה, דווקא חושבת שזה דבר לגיטימי להדיר נשים טרנסיות מחיי הדייטינג, אם לא קיימת משיכה כלפיהן. "העובדה שאנשים ישר אומרים שמדובר בשנאה גורמת לי לשנוא אותם", עקצה. "אני לא נמשכת לאנשים נמוכים ולא יוצאת איתם, זה לא אומר שאני שונאת אותם, זה אומר שאני נמשכת לגברים גבוהים. אני יודעת שהולכים לכעוס עלי כי אני אומרת את זה, אבל מבחינתי, אם גבר סטרייט נמשך גם לנשים טרנסג'נדריות, אז הוא לא מאה אחוז סטרייט. הוא איפשהו על סולם קינסי". 

לעומתה של וייט, לינור אברג'יל, יו"ר "טרנסיות ישראל", חושבת שהביטוי 'סופר סטרייט' הוא מגוחך. "אדם בעל משיכה למין השני הוא סטרייט, הטרוסקסואל, ונשים טרנסג'נדריות הן נשים לכל דבר. הקשת המגדרית היא גדולה ובעלת מנעד רחב. את המושג הזה המציאו טרנספובים כדי לגבות את השנאה שלהם לקהילה ספציפית. אני מכירה הרבה סיפורים על גברים "שנתפסו" עם טרנסג'נדריות והאשימו אותן לאחר מכן בהתחזות ומרמה, כשהדבר לא נכון. הקהילה הטרנסית בישראל יודעת לשמור סודות, לכן אנחנו נעדיף לצחוק מהצד על כל אותם 'סופר סטרייטים' שאוהבים לבקר לא מעט טרנסיות, מכל החברה הישראלית. מסתבר שמשיכה לטרנסיות אינה מגזרית, עדתית או חברתית - היא נמצאת בכל מקום. השיח הטרנספובי צריך להיעלם מהחברה הישראלית, מהשיח הפמיניסטי וגם מגברים שרוצים לציין דבר מה, חסר טעם ומשמעות. רק אהבה".