>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

שי גוטמן
לא היה הגבר ש"מביאים הבייתה לאמא". שי גוטמן לפני | צילום: תומר ושחר צלמים
"להומואים אין אלטרנטיבות להכיר. הומו שיגיד שיש הוא שקרן בעיני, כי הקהילה הגאה מאוד מחפשת את המושלם, את הבחור שיראה כמה שיותר טוב, את ההוא עם כל הקוביות בבטן", אומר שי גוטמן, רקדן ומורה לריקוד בן-28 מתל אביב. "הקהילה מחפשת את המושלם מבחינה חיצונית ומנטאלית, את המולטי טאלנט עם כל היכולות. ואני לא מאשים או בא בטענות, כי גם אני כזה, גם אני חיפשתי את הגבר שאפשר להביא לאימא הביתה שנראה טוב, עובד בעבודה טובה ומסודר כלכלית".

היום, אחרי שהוריד ממשקל גופו כ-100 קילוגרם, הוא כבר נכנס לקטגוריה "הנכונה", נהנה ממערכת יחסים עם בן זוג ומרגיש שלם עם עצמו. "התגובות היום מהממות. אומרים לי ש'אתה נראה טוב, מסתכלים עליך יותר, אתה פתוח יותר'.

התגובות הטובות באו במיוחד לאחר ניתוח להסרת עודפי העור שעבר. "סופסוף הרשתי לעצמי להוריד חולצה, הייתי שבוע שעבר במסיבת רווקות של חברה טובה שלי ונכנסתי ללא חולצה לבריכה קפואה ואנשים לא האמינו שעשיתי את זה, כי קודם לכן לעולם לא הייתי מוריד חולצה. אני משתנה והייתי חייב את זה לעצמי".

"אין תפקידי סולו לרקדן שמן"

גוטמן בהחלט היה חייב אצ זה לעצמו. התמודדותו עם המשקל העודף החלה עוד כשהיה ילד. "התחלתי לרקוד בגיל 8 בעיר ילדותי אשקלון ומאז לא הפסקתי. תמיד הכוריאוגרפים אמרו לי שאני צריך להרזות. הייתי הרקדן הכי טוב בלהקה, אבל מעולם לא קבלתי תפקידי סולו כי הייתי שמן. גם אם הכוריאוגרף אהב אותי הוא היה אומר לי שהקהל לא רואה בי מודל לחיקוי ולכן לא יכולתי לקבל תפקידים ראשיים".

יחד עם זאת, הוא לא ויתר על תשוקתו לריקוד, גם כשהיה ממש "גדול". "שקלתי 164 ק"ג בשיא בגיל 20, כמובן שזה הפריע לי אבל חייתי עם זה, עם זאת מעולם לא השלמתי עם זה. עשיתי כל מיני דיאטות שלא ממש עבדו במהלך השנים עד שנכנעתי ללחץ החברתי ועשיתי ניתוח לקיצור קיבה באמצעות טבעת. מאוד רציתי להיות מפורסם ולהגיע למשהו בחיים ולכן הייתי בלחץ להרזות, אמרתי לעצמי שאני חייב להיות רזה".

שי גוטמן
פספס אודישן בגלל חוסר הביטחון | צילום: תומר ושחר צלמים

אחרי שרזה כמות משקל נכבדה, עדיין לא העז גוטמן להוריד חולצה בחוף הים. "אחרי הירידה במשקל של 100 ק"ג, נותרתי עם המון עודפי עור, בעיקר באזור הבטן ולא הייתי שלם עם הגוף שלי. אני חושב שכל עודפי השומן מנעו ממני מלהתפרסם, כי רקדנים הם גבוהים ורזים ואני הייתי רחוק מזה. היה לי לא מעט עור רפוי וידעתי להסתיר את זה טוב מאוד באמצעות תחתון מחטב של נשים. אם ידעתי שאוכל בחוץ הייתי צריך ללבוש חולצה רחבה, כי הבטן מתנפחת אחרי האוכל. בעצם נפטרתי מהשומן אבל תמיד התעסקתי באיך שאני נראה".

את ההחלטה להפסיק להסתתר קיבל גוטמן בעקבות חוויה לא נעימה שעבר. "על פניו נראיתי טוב, כי כשאני לבוש נראיתי רזה וחטוב, הייתי רזה לכל דבר, אבל היה משהו מתחת לבגדים שהפריע לי, למרות שלא ראו כלום. במהלך אודישן בו השתתפתי, התבקשנו כל המתמודדים להוריד חולצה, כשלא הורדתי לקחתי על עצמי את האפשרות שאפסל, וכך היה. לצערי לא התקבלתי לאודישן. לפני חצי שנה הבנתי שאמנם מצאתי את הדרך להסתיר אבל לא רציתי יותר להסתיר ופניתי להליך של ניתוח פלסטי להורדה של עודפי העור אצל ד"ר טלי פרידמן".

שי גוטמן
קיבל את הביטחון בחזרה. שי גוטמן אחרי | צילום: תומר ושחר צלמים

"אנשים רבים שעוברים ירידה משמעותית במשקל ונותרים עם עודפי עור מתמודדים עם התמודדות לא קלה של הסתרה ולכן הם פונים לאופציה של ניתוח להסרת עודפי העור. חלק מבצעים רק ניתוח של הסרת עודפי העור מאזור הבטן, אך לרוב זה לא מסתכם רק בכך ויש צורך בשאיבה היקפית ולפעמים גם באזור הירכיים, כמו במקרה של שי", מסבירה ד"ר פרידמן, כירורגית פלסטית בכירה ומומחית לעיצוב שניתחה את גוטמן.

בימים אלה מסיימת ד"ר פרידמן לערוך מחקר המוכיח כי ניתוחים להסרת עודפי עור מסייעים ביציאה ממעגל ההשמנה וכי קיימות השלכות פסיכולוגיות משמעותיות התורמות לעיצוב הגוף לאחר ירידה נכרת במשקל באמצעות ניתוחי טבעת וניתוח פלסטי. "השלכות אלה מסייעות בהתמודדות העתידית של מטופלים ושמירתם על אורח חיים בריא ומשקל גוף תקין".

"מוריד חולצה בלי לחשוב פעמיים"

גוטמן מספר כי עשה את הניתוח תוך שבוע וחצי מרגע ההחלטה. "הניתוח נתן לי פוש קדימה ועשה לי טוב מבחינה אישית. היום יש לי בן זוג, ולאחרונה נסענו יחד לחופשה באילת. כשהגענו לבריכה, פשוט הורדתי חולצה, דבר שלא חשבתי שאעשה אי פעם. זה קרה בזכות הניתוח. היום אני מלמד ריקוד במקומות שונים בתל אביב, רוקד בהופעות של שרית חדד, אייל גולן, משתתף בפרסומות וסדרות כניצב וחולם להתפרסם", הוא מסכם בחיוך.

השפעה נוספת של השינוי שעבר על גוטמן התבטאה בנושא הזוגיות. "בקהילה הגאה מאוד קשה למצוא בן זוג כשאתה שוקל 164 ק"ג, החיצוניות והמוחצנות מאוד חשובות ותופסת תפקיד מרכזי, היה לי חשוב להגיע לסיפוק אישי, למצוא בן זוג ולספק את הסביבה שלי", מסביר גוטמן, "אך זה לעולם לא הספיק".

שי גוטמן
ממשיך לרקוד ולהופיע | צילום: תומר ושחר צלמים


מאז השינוי שעבר וביצוע הניתוח להסרת עודפי העור, חייו קיבלו תפנית חיובית. "החיים שלי השתנו מכל הבחינות, לא רק מהצד של הירידה במשקל. הפכתי לבנאדם אחר לגמרי, במראה החיצוני ובפנימיות. ביומיום זה מתבטא בניואנסים קטנים כמו ללכת לחנויות בגדים חדשות, ללכת למסעדות שמגישות אוכל בריא יותר, אפילו צורת המקלחת שלי השתנתה, ופתאום קל ונוח יותר להתקלח. אחרי הניתוח הרבה אנשים מהקהילה הגאה שלא היו איתי בתהליך של הירידה במשקל והסרת עודפי העור לא זיהו אותי, רק אחרי שאמרתי שאני שי הרקדן הם הבינו. אחרי הניתוח צורת הלבוש שלי השתנתה, פתאום יכולתי ללבוש בגד​ים שהבליטו את המותניים ומכנסיים צמודים יותר​, מה שלא יכולתי לעשות לפני הניתוח של הסרת עודפי העור​".

גם הומואים בקהילה לא נותרו אדישים לשינוי שעבר. "פתאום ראו בי כמישהו שנראה טוב ואפשר לצאת איתו. "פתאום נתתי לאנשים לגעת בי. הגברים שיצאתי איתם הם לא טיפשים, הם הבינו שכנראה מדובר בתסביך אצלי שמשפיע על כל החיים שלי, ובאיזשהו מקום זה באמת היה נכון. למזלי הכרתי את בן-זוגי העכשווי חודשיים לפני שעברתי את הניתוח להסרת עודפי העור והוא תמך בי לכל הדרך, הוא הבין שאני עושה את זה קודם כל בשביל עצמי ובשביל הביטחון העצמי שלי".

גוטמן מספר כי כשהיה שמן לא היו לו מערכות יחסים ובטח לא סטוצים, "כי כשאתה שמן אתה יוצא פחות למסיבות ומרגיש לא בנוח עם עצמך. אם היה לי סטוץ מיד הייתי מחפש להפוך את זה לקשר מחייב למרות שהיה ברור לי שהצד השני לא רצה, מיד התאהבתי וכמובן שהצד השני לא רצה קשר מחייב איתי".

כך, במקום בנזוג, התנחם בקשרים חבריים וידידותיים בלבד. "אני בנאדם חברתי ולא נתתי לשומן להשפיע עליי. הייתי החבר של כולם, השמן החמוד, זה שאוכלים אצלו ובוכים אצלו, מטיילים איתו. אבל לא זה שמקיימים עימו מערכת יחסים זוגית. אבל בכללי לא היו תגובות רעות".

מדוע לדעתך הומואים כל-כך שיפוטיים ומקדשים יופי?
"כי כל הזמן החברה מסביב שופטת אותנו. אנחנו הומואים ואנחנו באים עם משהו נחות מראש. הומואים תמיד מתחילים במינוס ואסור שיהיה לנו עוד מינוסים, חשוב שנהיה מסודרים כלכלית, אסור לנו להיראות לא טוב, עדין מאוד בוחנים אותנו ובודקים אותנו, מחפשים איפה ואיך להפיל אותנו. אנחנו צריכים לבוא רק עם פלוסים, לכן חשוב לנו להיראות טוב, להרוויח טוב ולעבוד בעבודה מוערכת".

מה אתה רוצה להגיד לגברים שמנים בקהילה הגאה? 
"אם אתם לא אוהבים את עצמכם תעשו עם עצמכם משהו. שמן שיגיד שהוא אוהב את עצמו והוא שלם עם עצמו הוא לא אמיתי לעצמו ואחרי זה לסובבים אותו. כי זה כמו ללבוש מסכה או לא לצאת מהארון. זה שקר, כי אין מישהו שקם בבוקר ולא אומר שהיה רוצה להיראות טוב יותר ולשנות משהו אצלו. כולם מחפשים את המושלם ואיך להגיע אליו. קומו ועשו את זה, אני עברתי הרבה ואני עדין עובר הרבה כדי להיראות איך שאני נראה היום. זה התמודדות יום יומית. אני ממליץ על התהליך שאני עברתי בחום".​