>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בתל אביב 2013 (צילום: מיכאל שבדרון )
חוגגים במצעד הגאווה בתל אביב. לא רק שמאלנים | צילום: מיכאל שבדרון
בימים האחרונים הועלו שני טורים בעקבות דברי ביקורת שהטיחה ח"כ מיכל בירן (מפלגת העבודה) נגד הקהילה. קראתי בעיון את שני הטורים ומצאתי שהדברים החשובים ביותר נכון היה להתייחס אליהם – לא זכו למענה ותגובה.

ראשית, צודקים המבקרים את דבריה של ח"כ בירן, שטענה כי "הקהילה הגאה היא נהנתנית, אגואיסטית ודואגת רק לעצמה", וכן כי "התביעה לפונדקאות היא תביעה ניאו-ליברלית קלוקלת שאינה במקומה, ועל הקהילה לדאוג גם למיעוטים האחרים בחברה". אלא שעיקר התרעומת על דבריה של ח"כ בירן צריך להיות על ההומופוביה המהותנית העולה בבירור מדבריה, כמו גם מקרב חברי כנסת אחרים מהשמאל.

לא כל להט"ב מחויב בהשקפת עולם שמאלנית

ב"גאווה בליכוד" מאמינים כי הניסיון של ח"כ בירן ושל אחרים ואחרות להכניס להט"ב לתוך מסגרת ערכית כזו או אחרת מהטעם היחיד של נטייתנו המינית הוא הומופוביה לשמה העולה כדיפטרוניזם מסוכן.

אין באמת הבדל בין טענת גורמים דתיים שמרניים על תפקידה ומהותה של האישה (למטבח, כמובן) לבין הטענה שהומו, לסבית, בי או טרנס מחויבים להחזיק בהשקפת עולם מרקסיסטית או לכל הפחות, "סוציאל דמוקרטית". אלה ואלה הופכים את הנשים והלהט"ב לאוסף תוויות ונתונים סטטיסטיים במקום האנשים המורכבים והחושבים שאנחנו באמת.

יאן כרמל גאווה בליכוד (צילום: תומר ושחר צלמים)
עו"ד יאן כרמל | צילום: תומר ושחר צלמים
שני מאבקי הדגל של הקהילה כיום, הגם שהם שנויים במחלוקת, עדיין מהותיים וחשובים. דווקא לעניין פעילות למען ציבורים נוספים, כדאי להזכיר שהתא הגאה בעבודה מפיץ ומנסה לקדם בימים הצעת חוק לברית זוגיות לבני אותו המין בלבד וללא פתרון לשאר אזרחי המדינה שאינם מעוניינים בנישואים דתיים. (ולמרות שנטען שהיא הונחה במזכירות הכנסת כבר ביום 5.6.13, הדבר טרם בוצע).

קו העוני, החלטות כלכליות וסוגיות של מלחמה ושלום אינם מעניינה של הקהילה כקהילה, אלא עניינם של אלפים רבים של נשים וגברים שמאמינים באמונות ותומכים בגישות שונות. הדבר היחיד שעליו ראוי ונכון שנסכים, הוא על הצורך להיאבק כנגד הומופוביה ואפליה על רקע מגדרי ונטייה מינית, באשר הם. נחשוב על זה רגע – הטענה הנגדית לטענה שאני כהומו צריך להתנגד לצעדיו של לפיד היא שחברי הסטרייט צריך לתמוך בלפיד?

האמת בהקשר הזה חייבת להיאמר: הקהילה שלנו הייתה בת ערובה במשך שנים רבות מדי בידיהם של אינטרסנטים מהשמאל שלא רק שלא הביאו לבשורות והישגים לקהילה, אלא מיצבו אותנו כחלק מהשמאל בעיני הציבור הכללי, באופן שגרם וגורם לנזק קשה וחמור לקהילה ולנו, חבריה וחברותיה.

מבקש מפעילי השמאל לשחרר אותנו

כקהילה, עלינו לקחת אחריות על נושאים ובעיות, נוסף על נישואים ופונדקאות, ובמיוחד סוגיות האלימות והאפליה במערכת החינוך, עבירות המין וההזניה בקהילה, והשתיקה המלווה את הנושא יותר מדי זמן וסוגיית האיידס ומחלות המין בקהילה.

אכן, יש לפעול גם בקהילה הערבית למען זכויות ומעמד הלהט"ב ונכון שהתא הגאה בעבודה יישא את הדגל הזה (אם אפשר, במצעד גאווה באחת הערים הערביות בארץ), אך במקביל, אני קורא ומבקש מפעילי השמאל בקהילה לשחרר אותנו, הקהילה הלהט"ב כולה, מחיבוק הדוב של השמאל הישראלי, שמתנהג בכפייה ולא בחברות.

מאבקנו לשוויון יצליח רק ביום בו נוכל להתאחד כקהילה ולדרוש בקול ברור את זכויותינו. בזמן הפנוי שלנו מהמאבקים נגד הומופוביה ואפליה על רקע מגדרי, נוכל לפעול, תחת כובעים אחרים (כפועל יוצא מהיותנו אנשים חושבים ומולטידיסיפלינריים) בנושאים נוספים, כל אחת וכל אחת בהתאם לצו מצפונו ומצפונה.

זה בדיוק מה שאנחנו בגאווה בליכוד שואפים לעשות ועושים מדי יום. אנחנו קוראים לבני ובנות הקהילה לקחת חלק בפעילות הפוליטית ולא לשבת מהצד. בין אם את/ה תומך/ת ימין ובין אם שמאל, אין לנו את הפריבילגיה להמשיך לקטר מבלי להצטרף ולהביא את השינוי בעצמנו. לסיום, אציין שאנחנו בגאווה בליכוד נקבל אתכם בזרועות פתוחות גם אם אתם עשירים וגרים במרכז.

>> לסביות ערביות וטרנסים הם גם חלק מהקהילה הגאה