השאלה שתמיד עולה במפגש של סטרייטים עם בני זוג מאותו המין, היא "אז מי הגבר ומי האישה?". אופן החשיבה הסטרייטי המושלך על מערכת היחסים הזו, מבקש לעשות סדר ולמצוא את החלוקה הברורה בין התפקיד הזכרי לנקבי.

הכירו: הבוצ'ה והפאמית

במערכת יחסים לסבית קוראים לשתי הדמויות "פאם" (feminine, נשית), ובוץ' (butch, גברית), אבל האם הן באמת קיימות?

אלן דג'נרס ופורשיה דה רוסי (צילום: Evan Agostini, GettyImages IL)
אז מי הגבר ומי האישה? אלן דג'נרס ופורשיה דה רוסי | צילום: Evan Agostini, GettyImages IL

פעמים רבות, התשובה די ברורה, לפחות על פי המראה החיצוני. קחו את אלן דג'נרס ובת זוגה הדוגמנית פורשיה דה רוסי או את לינדזי לוהן וסמנתה רונסון – נראה שאפשר לדעת מי לובשת את המכנסיים בבית די בקלות. גם בסרט "הילדים בסדר" בכיכובן של ג'וליאן מור ואנט בנינג די ברור מי האישה ומי הגבר. 

פעמים אחרות, התשובה הרבה יותר מסובכת כמו למשל במקרה של גילי שם טוב ומיה פורר - שם הנשיות עפה באוויר.

>> המדריך לסטוציונרית המתחילה: חמישה שלבים בדרך למיטה

אז מי בעצם הגבר והאישה? והאם המראה החיצוני מעיד על אופי הקשר מבפנים? בשנים האחרונות החלוקה הדיכוטומית שאפיינה את הקהילה הלסבית הולכת ונעלמת. גם במקרים בהם יש בת זוג 'נשית' ובת זוג 'גברית' ההבדלים בין שתי בנות הזוג אינם חד משמעיים. במילים אחרות: שתי בנות הזוג עושות כלים ומנקות את הבית.

לינדזי לוהן וסמנתה רונסון (צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL)
מי האבן? לינדזי לוהן וסמנתה רונסון | צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL

פעם הכל היה יותר ברור

בין שנות הארבעים לשנות השישים, זוגות של לסביות התאפיינו בחלוקה ברורה לבוץ' ופאם. באותה תקופה נשים לסביות סברו כי כל לסבית חייבת להשתייך לאחת מהקטגוריות הללו.

חלוקת התפקידים הייתה כל כך דיכוטומית עד שהדינאמיקה במערכת היחסים המינית בין הבוץ' לפאם הייתה כזו בו הבוץ' תוארה כ-'אבן' או כ-'בלתי ניתנת לנגיעה', שתפקידה במערכת היחסים המינית היא רק להעניק הנאה ואת ההנאה המינית שלה היא מקבלת רק מזה שהיא מעניקה. הפאם, מצידה הייתה מסתפקת בלקבל. בקיצור, כמו שנשים וגברים צריכים להתנהג בעידן טרום פמיניזם.

פרמיירה בקרוב אהבה גילי שם טוב ומאיה פרר (צילום: עודד קרני)
גילי שם טוב ומאיה פורר. לא תמיד צריך גבר בקשר | צילום: עודד קרני

משנות השישים חל שינוי מהותי באופן בו התייחסו למערכת יחסים של בני זוג מאותו המין. יותר ויותר זוגות של לסביות וגם הומואים אינם מיוצגים עוד על ידי חלוקה דיכוטומית בלעדית של גבר ואישה.

במחקר שנעשה בארה"ב באותן שנים וכלל ראיונות עומק עם נשים לסביות, גילו כי לא כל הנשים הלסביות נמצאות במערכת יחסים של בוץ' ופאם. עם זאת, בזוגות שמגדירות את עצמן כבוץ' ופאם עדיין הייתה האקטיבית והפסיבית בקשר. ההבדלים באו לידי ביטוי בכל ההיבטים של הקשר, וכמובן בפעילות המינית של בנות הזוג במיטה.

בכל הקשור לסקס, הלסבית הגברית כיוונה במקרים רבים את עיקר מאמציה בגרימת עונג מיני לבת הזוג הנשית. בנוסף, ובדומה לגברים רבים שנהנים מאצבע קטנה פה ושם אבל מכחישים זאת בתוקף, חלק מהפעילויות המיניות אצל הבוץ' נתפסו כמאיימות על תחושת האותנטיות המגדרית של הבוץ'. כתוצאה מכך, העדיפה הבוץ' פעמים רבות לקיים יחסי מין אנאליים, וסיפרה כי היא מתקשה לקיים יחסי מין וגינאליים.

אין תמונה
פעם זה היה יותר ברור. צילום של זוג לסביות משנות הארבעים

למרות שבתוך מערכת היחסים הזו, העידו על עצמן הבוצ'יות שהן די גבריות, ניתן היה לזהות כי חל שינוי מהותי מהתפיסה שרווחה בשנות השישים ביחס ללסביות. מרבית הלסביות הגבריות לא חששו ממגע והביעו עניין בפיזיות. עדיין, ובדומה לגברים סטרייטים רבים (שלפי דיווחים שונים, מתנהגים כך עד היום), אותן נשים סיפרו כי הן זקוקות לזמן רב יותר עד שיסכימו לקבל מגע מבת הזוג הנשית.

המחקרים מצאו כי רק בוץ' אחת תיארה את עצמה כ"אבן", ולא רצתה כלל שבת הזוג שלה תיגע בה. הממצא מוכיח עד כמה גדול השינוי שעברה הקהילה הלסבית משנות הארבעים בהן היה זה אחד המאפיינים שהבוץ' התגאתה בו מאוד.

הגבולות מטשטשים

איך מתנהל זוג לסביות בארץ? נראה כי התהליך שעוברת הקהילה הלסבית הישראלית דומה במאפייניה לתהליך המתרחש בארה"ב. עדיין אפשר במקרים רבים לזהות את הגברית והנשית, למרות שחל טשטוש בגבולות.

דניאל, בת 28, עורכת דין מתל אביב נתפסת כבוץ', למרות שהיא מדגישה כי אינה משתדלת להיות 'גברית'. "כשאני יוצאת למסיבות נשים, אני אפילו רוצה להיראות יותר 'נשית' בגלל שלסביות בדרך כלל מעדיפות נשים 'נשיות'", היא אומרת. אבל המאפיינים שלה, תחומי העניין, הלבוש וההתנהגות נתפסים כגבריים.

דניאל אומרת כי באופן תאורטי היא לא מתנגדת לצאת עם אישה גברית, עם זאת היא מרגישה שאין לה מה לתרום למערכת יחסים כזו. "זה כמו לצאת עם עצמי. כשאני יוצאת עם מישהי, אני מקפידה מאוד לקחת את התפקיד הגברי. אני מתעקשת לפתוח את הדלת של המכונית, לחזר אחרי בת הזוג, להגיע עם פרחים ועוד הפתעות". ג'נטלוומנית אמיתית.

>> המדריך לזוגיות לסבית: איך תחיו באושר ובעושר?

בתחום המיני, דניאל מדגישה כי תמיד היא זו  שמובילה את האקט המיני. לדבריה, היא אף פעם לא הייתה בסיטואציה מינית בה היא הייתה מובלת. היא גם מספרת, שברב המקרים בתחילת הקשר היא לא תרצה שבת הזוג תחדור אליה ואקט כזה היא עושה רק אחרי תקופה מסוימת.

אין תמונה
זוג נשים בשנות החמישים. העגילים של השמאלית עושים אותה יותר נשית?
נועה, בת 34 מאזור המרכז, מגדירה את עצמה כלסבית 'נשית' מאוד שלובשת שמלות, חצאיות כמו גם אקססוריז ומיני שמונצעס שנשים "נשיות" אוהבות, כמו תכשיטים וסיכות. "אין לי התנגדות לצאת עם מישהי גברית", היא אומרת, אבל ההיסטוריה שלה מלמדת כי היא יצאה בעיקר עם נשים שנתפסו כיותר 'נשיות'.

נועה מדגישה כי הדיכוטומיות שאפיינה את הקהילה הלסבית בעבר הולכת ונעלמת. "לסביות שנתפסות כ-'גבריות' במראה ובהתנהגות מראות צד נשי באינטראקציה הזוגית, וגם לסביות 'נשיות' מראות צדדים יותר 'גבריים' בתוך מערכת היחסים הזוגית.

נועה אומרת שבאופן אישי היא מרגישה מאוד נוח בשני התפקידים בפעילות המינית שלה. "מהניסיון שלי, במהלך הזמן גם אישה גברית תיתן לי לחדור אליה".

אז למרות שמצופה מאיתנו להגדיר, נראה כי מערכת יחסים של בני זוג מאותו המין אינה תמיד מצליחה לעמוד בציפיות. עובדה זו מעודדת יצירה של הגדרות חדשות לנשים במערכת היחסים כמו למשל טום בוי לייט, נשית עם טאש' גברי ועוד.

אין ספק כי כיום הרבה יותר קשה לזהות אישה גברית ואישה נשית וגם כשנדמה לכם שאתם מזהים, צפו להפתעות.

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?