>> לקבוצה של mako   גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בתל אביב 2012 1 (צילום: שי בן נפתלי)
קוטאלי (בוורוד) במצעד הגאווה בתל אביב בשנה שעברה | צילום: שי בן נפתלי
מצבם החברתי של ביסקסואלים בתוך הקהילה הגאה ומחוצה לה לא קל. מחד, חוסר מודעות לצרכים ולמאפיינים הייחודיים של חבריה. מאידך, התעלמות מזהות זו כמובחנת וייחודית. אין פלא, אם כן, שמחקרים שונים מצביעים על מצב נפשי קשה של חלקים בתוך הקהילה הביסקסואלית, על סיכון גבוה לניסיונות התאבדות ועוד.

בדיוק בשל כך יזמו ברחבי העולם את "יום הנראות הביסקסואלי", שמבקש להעלות על נס את זהות ייחודית זו, מאפייניה, בעיותיה וגאוותה. בישראל יצוין היום המיוחד זו השנה השנייה באירוע מיוחד.

"אין מודעות לקהילה הביסקסואלית"

המעגל הביסקסואלי, שמתקיים היום (שני, 23.9) ברחוב הארבעה 16 בתל אביב, קם ביוזמתו של קוטאלי ובשיתוף עם יאנה יגורוב (מנהלת פורום ביסקסואלים בתפוז), אבישג אלבו (מארגנת קבוצה ביסקסואלית בבית הפתוח) ועדי שניוק שפעלה לקיום מצעד הגאווה בראשון לציון.

אין תמונה
חוגגים את הגאווה הביסקסואלית
"את יום הנראות הביסקסואלי מציינים מדי שנה ב-23 בספטמבר, שנקרא גם יום השוויון הסתווי,  בו אורך היום והלילה שווים", מספר קוטאלי ל-mako גאווה. "היום הזה מהווה קריאה לכל מי שנמשך ליותר ממגדר אחד רומנטית ו/או מינית לחגוג את הנטייה המינית שלו/ה, לדון בהיסטוריה של התנועה הביסקסואלית, ולהתאסף כקהילה".

הקריאה פונה לכל האנשים הביסקסואלים וכל מי שאינו מונוסקסואל ונמשך לאנשים ממין ו/או מגדר אחד. בישראל החלו לציין את יום הנראות בשנה שעברה, באירוע ה-פסטיבי, שאורגן ע"י ארגון פאנורמה והחל מהשנה הוא יצוין במסגרת המעגל הביסקסואלי.

"הצורך באירוע מיוחד לקהילה הביסקסואלית נובע משני כיוונים שונים", אומר קוטאלי. "מצד אחד אין כמעט מודעות לביסקסואליות כנטייה קיימת וזה מתבטא בחלוקת משאבים ומידע שמאוד חסר לביסקסואלים. מצד שני, הקהילה הביסקסואלית בארץ משוסעת מבפנים ובקושי מכירה את עצמה".

קוטאלי מציין לדוגמא מחקר שערך הממשל האמריקני, ולפיו ביסקסואלים וביסקסואליות חשופים לאלימות במשפחה באופן משמעותי יותר מאשר סטרייטים, סטרייטיות, הומואים או לסביות. "זאת כמובן רק דוגמא אחת לצרכים שייחודיים לביסקסואלים וזוכים להתעלמות מצד הממסד והחברה בכל התחומים, החל מהחינוך והבריאות וכלה במקומות בילוי שיתאימו לקהילה שלנו".

במהלך האירוע, שיחל בשעה 10 בבוקר, יתקיים פאנל של ראשי הקבוצות של הקהילה שינסו לענות על המצב של הקהילה כיום ולאן פני הקהילה מועדים. בין היתר, תתקיים הרצאה על מחלות מין ומניעתן, סדנת זהויות, BDSM, צפייה בסרט "כל הבקרים השמחים" ועוד.

>> "הביסקסואליות מאיימת על המיינסטרים"

>> גוגל מציגה: ביסקסואל כבר לא מילה אסורה

>> על ביסקסואליות ב"כל הבקרים השמחים"