>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שני גברים במיטה (צילום: kirza, Istock)
חוץ הפאן, חשוב גם לתקשר | צילום: kirza, Istock
ד', בן 34, שואל: היי אריאל. לפני חודשיים התחלתי לצאת עם מישהו ממש חמוד, וסך הכל די טוב לנו יחד. העניין הוא שאני לא כל-כך יודע איך לפרש את ההתנהגות שלו בסקס. הוא פסיבי בסקס (תרתי משמע ), ובזמן שאני חודר אליו, הוא תמיד עוצם את העיניים, לא מוציא שום קול או גניחה מהפה, וגם לא זז יותר מדי. אני לא יודע אם הוא נהנה או סובל. התחלתי לחשוב שאולי אני לא מושך אותו והוא חושב על גברים אחרים בזמן שאנחנו עושים סקס. מה זה אומר לדעתך? ואיך עליי להגיב בסיטואציה הזאת? תודה רבה

אריאל עונה: שלום ד'. אני שמח לשמוע על הקשר החדש שנרקם ביניכם, ועל תחושת הסיפוק שאתה מתאר מהתפתחותו של הקשר.

יתכן והפרשנות שלך לסיטואציה נכונה, והתנהגותו מבטאת חוסר הנאה או ניתוק מהסיבה שציינת או אפילו מסיבות אחרות (דוגמת טראומה, קושי עם מגע/אינטימיות וכו'). מאידך, יתכן גם שזוהי הדרך שלו להתמסר להנאה.

אריאל כהן-ארקין (צילום: תומר ארקין)
אריאל כהן ארקין | צילום: תומר ארקין
אין לי כל יומרה לדעת מה בן זוגך חש, והדרך היחידה שלך לדעת היא פשוט לשאול אותו ולבקש תשובה כנה. יכול להיות שלא יהיה לך פשוט להתמודד עם תשובתו, אך אולי עדיף להתמודד איתה כעת, מאשר בשלב מאוחר יותר של הקשר. יתכן גם מצב אחר, שבו תשובתו תרגיע אותך מאוד ואולי אף תעצים את תחושת הקרבה ביניכם. כך או כך, הבנת הסיטואציה תמנע מחוסר הוודאות שלך להמשיך ולהעיב על תחושותיך.

אני נוטה להאמין כי בנושאים אחרים שמעסיקים אותך בקשר, ושאינם קשורים לסקס, פשוט יותר עבורך לדבר איתו באופן ישיר. הנטייה שלנו לעשות סקס "בלי יותר מדי דיבורים" נובעת ממבוכה, אשר אינה משרתת אותנו במערכות-יחסים. למעשה, מיניות בריאה ומספקת לאורך השנים, מחייבת תקשורת פתוחה וכנה בין בני-הזוג ביחס לחיי המין, ונראה שכעת זו הזדמנות טובה עבורכם להתחיל לתקשר. 

במידה והינכם מתקשים לעשות זאת לבד, כדאי ללכת לייעוץ מיני (אולי אפילו למפגש חד-פעמי), ולו רק במטרה לפתוח את הנושא המיני ביניכם, עד שתרגישו בנוח לעשות זאת באופן עצמאי. מאחל לכם בהצלחה לכל אורך הדרך.

בעיות בזקפה: מה עושים?

א', בן 28, שואל: שלום אריאל. בשנתיים האחרונות התחילו אצלי בעיות בזקפה. בגלל שאני רק אקטיבי, זה גורם לי לחוסר ביטחון במיטה ואפילו להרגשה שבפן המיני משהו דפוק אצלי. קודם לכן, תמיד הייתה לי זקפה, ועכשיו אני אפילו לא יודע אם יש לי או אין לי וכל הזמן אני צריך לבדוק כדי לוודא. הבעיות האלו גרמו ללא מעט סטוצים וקשרים להסתיים באסון. הלכתי להיבדק אצל אורולוג, והוא אמר שפיסית הכל תקין. הוא נתן לי סיאליס (CIALIS) יומי וגם הציע לי לפנות לסקסולוג. הסיאליס באמת שיפר את המצב והזקפה לפעמים חוזרת כשאני עם מישהו במיטה, אבל זה גם לא תמיד, וזה מבאס. חוץ מזה, אני לא רוצה להיות תלותי לנצח בכדור הזה. בעצת הרופא החלטתי לפנות אליך, ולשאול מה אני צריך לעשות כדי להחזיר את הזקפה לתמיד (ורצוי ללא כימיקלים)?

אריאל עונה: שלום א'. אני מצטער לשמוע על רצף החוויות המתסכלות שעברת בשנתיים האחרונות. נשמע שהחוויות האלו מאוד השפיעו עליך ועל הדימוי העצמי שלך.

גירוי מיני יוצר בגופנו שינויים פיסיולוגיים, כאשר השינוי הבולט ביותר אצל גברים הינו הזקפה; נפח דם גדול מהרגיל זורם לכיוון איבר המין, ומגדיל אותו. מדבריך עולה, כי אתה פחות ממוקד בריגוש ובגירוי המיני, ויותר מתעסק באיבר המין שלך, אם יש או אין זקפה. כך למעשה, הביצוע הופך להיות במרכז, ואילו ההנאה והגירוי המיני הופכים להיות משניים בסיטואציה. כדי להשיג זקפה, תהיה חייב ליצור סדר עדיפות מחודש בהקשר הזה. למעשה, כל גבר שיהיה בסיטואציה מינית ובו בזמן דעתו תוסח מהגירוי המיני, טבעי שהזקפה שלו תרד או לא תיווצר מלכתחילה.

מעבר לכך, נשמע שבסיטואציות שאין לך זקפה אתה נלחץ מאוד, הופך לחסר אונים, ואז הסקס מסתיים ב"אסון". רצף של חוויות מתסכלות שכאלו גורם לך לחוש "דפוק בפן המיני", ולחוויה המינית הבאה אתה כבר מגיע מראש עם התחושה הזאת, מה שרק גורם לך להילחץ יותר.

בחור בלי חולצה במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תתמקד בכיף ולא בזקפה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בפועל, העדרה של זקפה אינו מעיד בהכרח על היכולות שלך כמאהב או על מידת ההנאה שלך ו/או של הפרטנר מהסקס. אלא הפרשנות שאתה נותן לסיטואציה ("אסון") והתגובה החריפה שלך (הפסקה של האקט המיני) הן אלו שגורמות לחוויה המינית להסתיים בתחושה קשה של מפח נפש.

דרך חלופית שאותה הייתי מציע לך לנסות היא להתמקד בהנאה המינית שלך ושל הפרטנר שלך, ללא כל קשר לזקפה שלך. תנסה מראש להימנע מחדירה, ולעשות סקס בעזרת לשונך, שפתיך, אצבעותיך ואיבר מינך גם אם הוא נותר רפוי. מגע שכזה כולל טווח רחב של פרקטיקות מיניות, דוגמת נשיקות, התגפפויות, התחככויות, מין אוראלי, אוננות, אוננות לפרטנר, רימינג, פינגור, צעצועים וכו'. תנסה להתמקד בגוף כולו ולא רק באיבר המין, לדבר, ללטף, להריח, לבקש שיעשו לך דברים שאתה אוהב ולהיפך, להיענות לבקשותיו של הפרטנר, כאשר המטרה היחידה היא- ליהנות!

מהלך שכזה בראש ובראשונה יצבע את החוויה המינית שלך בצבעים נעימים יותר, ואף יוריד את תחושת הלחץ ו"האסון" שאתה חווה בכל מגע מיני (ואם מטריד אותך מה יגיד הפרטנר, תמיד תוכל להסביר שחדירה אתה עושה רק בזוגיות או סתם לא מתאים לך כי אתה עייף). ככל שהביטחון המיני שלך יעלה, וככל שתלמד להתמקד בהנאה המינית (ופחות בביצועים או בכל הסחת דעת אחרת), סביר להניח שהזקפה תחזור לאזור חלציך.

אני מציע לך לבדוק את האפשרות הזו. יתכן ודי ביישומה בכדי לפתור את הבעיה. במידה ולא הצלחת, הייתי מציע לך לפנות לטיפול מיני ולבחון את הבעיה באופן מעמיק יותר. שיהיה בהצלחה!

הכותב הינו מטפל מיני (סקסולוג) מוסמך, דוקטורנט בעבודה-סוציאלית, מטפל ב-"מרכז לרפואה מינית" בביה"ח תל-השומר, וכן בקליניקה פרטית בתל-אביב וברחובות.

  • שאלות או תיאום פגישה ניתן לשלוח למייל ariel.cohen.arkin@gmail.com
  • הייעוץ אינו מהווה תחליף לטיפול מיני, זוגי, פסיכולוגי או רפואי (!) במקרים מורכבים או רפואיים, אמליץ באופן מפורש לפנות לטיפול כזה או אחר.

>> מחקר: 1 מ-10 משתמשים בגריינדר לא ביצע בדיקת HIV