>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

קבוצת הומואים דתיים (צילום: תומר ושחר צלמים)
שומרים על הגאווה והדת ביחד. אחד ממפגשי הקבוצה | צילום: תומר ושחר צלמים
במשך שנים רבות לא הייתה התייחסות להומואים שחיים בתוך הקהילה הדתית. מעבר לכך, לכולם היה ברור ללא צל של ספק שהומוסקסואליות ודת לא ניתן לשלב יחד. בשנים האחרונות קמו מספר ארגונים שונים של הומואים דתיים ברחבי בארץ, הנושא התחיל להיות מדובר בכלי התקשורת, ויותר ויותר דתיים התחילו לשתף את קרוביהם בסוד הכמוס שהם שמרו יותר מדי זמן בבטן.

ערב אחד, לפני מעל לשנה ישבתי בחדרי חסר אונים. לאחר שחברי הטוב, הומו דתי בעצמו, בישר לי שהחליט לחזור בשאלה. זאת לא הפעם הראשונה שנתקלתי במקרה שכזה. למעשה, רוב ההומואים הדתיים שהכרתי, חזרו במוקדם או במאוחר בשאלה. מעבר לכך, גם דתיים שהצליחו להסתדר עם הקונפליקט בין הדת למשיכה לגברים, חיים בד"כ בסביבה של חברים הומואים חילונים, ובמקרה שכזה הדרך לחזרה בשאלה סלולה מראש.

אני, בתור אדם מאמין ביותר, שחונכתי מילדות על ערכי הדת, לא יכלתי לדמיין מצב שבו אחזור בשאלה, אך לא ידעתי כיצד ניתן לשמור על אמונתי כאשר רוב חבריי בעצמם חילונים. מעבר לכך, החלום להכיר בן זוג דתי היה נשמע לי חסר סיכוי.

נשארים דתיים למרות הקשיים

ולכן ברגע של נחישות, החלטתי שהגיע הזמן להקים קבוצה חדשה, ובכך ליצור מעין חממה להומואים הדתיים. מקום שבו ההומו הדתי הממוצע יוכל לדבר עם אנשים שדומים לו, ולשמור על הדת והאמונה למרות משיכתו לגברים. מקום שבו יהיה אפשר לדבר על הכל ולהכיר אחד את השני טוב יותר. מקום שבו יוכל ההומו הדתי לשתף אחר ההתלבטויות שעובר, הצעדים שהוא עושה בתהליך ליציאה מהארון, וכל דבר קטן בדרך הייחודית שעובר.

החלטתי שלקבוצה אני אקרא "דתיים למרות הכל", ופירוש שמה נובע ראשית בשביל לגרום לאנשים להבין שביחד בקבוצה נישאר דתיים למרות כל הקשיים שיש, ומעבר לכך, בשביל להסביר שהקבוצה מיועדת לכל הומו דתי, ולא משנה לאיזה ארגון דתי הוא שייך, ולמרות כל המחלוקות שיש באידיאולגיות שבין הארגונים של ההומואים הדתיים, בקבוצה כל מי שהוא הומו דתי או מסורתי מקומו איתנו. הסיווג של הקבוצה הוא סודי, ולכן לא ניתן למצוא או לראות את הקבוצה ללא הזמנה מאחד מחברי הקבוצה לאחר עבר בדיקה מקיפה ע"י אחד המנהלים.

לאחר הקמת הקבוצה התחלתי בתהליך גיוס האנשים שאותם הבאתי ממקומות שונים – מאתרי היכרויות עד ארגונים שונים שעוסקים בנושא. הקבוצה התחילה לצבור תאוצה כאשר כל אחד מחברי הקבוצה הוסיף את חבריו הדתיים, וכך זה עבר מפה לאוזן ולבסוף הצטרפו חברים חדשים רבים.

קבוצת הומואים דתיים (צילום: תומר ושחר צלמים)
דתיים מכל הסוגים | צילום: תומר ושחר צלמים

לקבוצה הגיעו אנשים מכל הסוגים – חרדים, דתיים חובשי כיפה סרוגה, שומרי מסורת, אנשים שנמצאים עמוק בארון וגם כאלה שמחוצה לו, נשואים לאישה, נשואים לגבר, לסביות, טרנסג'נדרים, ומה לא. כיום הקבוצה מונה כבר מעל 300 חברים, כאשר כל שבוע נוספים חברים חדשים. הקבוצה מכילה את כל ארגוני ההומואים הדתיים וחבריהם, וכך חברי הקבוצה מתעדכנים באופן שוטף על כל הפעילויות שקיימות במסגרת כל ארגון וארגון, הכוללים מפגשים טיולים ושבתות באמצעות פרסום הפעילויות בקבוצה ישירות ע"י הארגונים,

בקבוצה נערכים דיונים על נושאים שונים שקשורים לאורח חייו של ההומו הדתי – אם מהצד ההלכתי והאמוני ואם מהצד החברתי והאישי. יש גם הרבה שיחות קלילות יותר בין חברים ויצירת קשרים שונים שמתבטאים גם במציאות. וכך נודע לי שיש לא מעט אנשים שרכשו את חבריהם הטובים לאחר הכרות בקבוצה ואף מספר אנשים שיצאו לדייטים אחד עם השני בזכות הקבוצה.

הרגשת ניצחון

בין היתר, ישנה אפשרות לצרף גם את אלה שעדיין אינם מוכנים להיחשף עם פרופיל הפייסבוק האמיתי שלהם – ע"י פתיחת פרופיל חדש, וזאת לאחר יצירת קשר עם אחד המנהלים וחשיפת הפרופיל האמיתי בפניו. הקבוצה לא מיועדת רק להיכרוית או תמיכה, ולכן גם אנשים מחוץ לארון ואף בזוגיות מוזמנים להיכנס אליה.

קבוצת הומואים דתיים (צילום: תומר ושחר צלמים)
שומרים על כבוד הדדי ויחס הוגן לכולם | צילום: תומר ושחר צלמים

חברי הקבוצה עוברים תהליכים מדהימים, כל אחד באופן אישי. החברים החדשים נעזרים בניסיון של שאר חברי הקבוצה הוותיקים כדי לצאת מהארון בפני חבריהם או משפחתם, ופורקים תחושות קשות ותסכולים ואף מקבלים כתף תומכת משאר החברים. החברים המופנמים לומדים לשתף ולהיפתח לשאר חברי הקבוצה.
על אף המגוון הגדול של הדעות שניתן למצוא בקבוצה, חברי הקבוצה מתאמצים להתרכז במכנה המשותף ולשמור על תרבות דיון וכבוד הדדי.

אחד החברים כתב בקבוצה לאחר המפגש שהוא פחד נורא להגיע . "אבל החלטתי שאני נלחם ומגיע למפגש. לאחר שהתקרבתי למקום המפגש הייתי בלחץ מטורף, הרגשתי דפיקות לב מואצות ורעד בכל הגוף. כיוון שראיתי שבאו הרבה אנשים, ברחתי בחזרה אל תחנת האוטובוס , והמתנתי לאוטובוס שיגאל אותי מן הפחד ויחזיר לי את הביטחון. בזמן הישיבה בתחנת האוטובוס, סיפרתי לחבר שאין לו אומץ להתקרב למקום המפגש. הוא עודד אותי ודרבן אותי לבוא למרות הכל לגשת למפגש, לבסוף הגעתי. הרגשתי שניצחתי. הרגשתי שיש סיכוי לחיות בעולם הזה".

אז אם אתה הומו דתי, אתה מוזמן לשלוח לי הודעה לפייסבוק ואצרף אותך לקבוצה בשמחה

>> "הומואים דתיים הם חלק בלתי נפרד מהקהילה"

>> סיפורים של הומואים דתיים