שנה לגברא
יום הולדת שנה לגברא -  ולי זה מרגיש כמו חלום אחד גדול.

הכל התחיל כשחבר המליץ עליי על בר "מיידלה" בפלורנטין, שחיפש לעשות אצלו ליין של גייז. הרגשתי שנפלה עליי ההזדמנות שחיכיתי לה כל כך הרבה זמן - ליצור מקום איכותי לגייז שמתאים גם לדתיים. מקום שהחברים בקבוצה הסודית שאני מנהל, "דתיים למרות הכל", יוכלו לבוא ולהיפגש באופן קבוע. היה לי ברור שלא מספיק שיבואו רק דתיים למקום, כי גם ככה כמות הדתיים קטנה ולא כולם מספיק אמיצים בשביל לצאת. אבל ידעתי שיש הרבה מסורתיים ודתיים לשעבר שמחפשים את זה, ורציתי שביחד נוכל ליצור אווירה מיוחדת במקום, פחות מינית ויותר חברתית.

הומואים דתיים לשימוש גאווה בלבד (צילום: תומר ושחר צלמים)
הומואים דתיים לשימוש גאווה בלבד | צילום: תומר ושחר צלמים

את הליין התחלנו ביום ההולדת 23 שלי בשנה שעברה. המון חברים באו לפרגן ולחגוג לי, גם על היומולדת וגם על פתיחת הליין, שלחו פרחים, עוגה, בלונים, חבר אפילו סרג לי כיפה מיוחדת שעליה הייתה סרוגה המילה "גברא", שמשם גם בא רעיון הכיפות שהוצאנו בהמשך. לא היה אכפת לי מהרווח כי את הליין בניתי מתוך אידיאל, השקעתי זמן וכסף בלי להרוויח שקל אבל זה לא הפריע לי. הקפדתי שהמחירים בגברא יהיו הכי זולים שאפשר בהתאם להוצאות, ותמיד מוענקות הנחות גדולות לאנשים שקונים כרטיס מראש או נרשמים.

לאירועים של גברא באו הרבה חובשי כיפות, והאווירה הייתה כל כך שונה שאנשים מבחוץ אפילו לא שמו לב שמדובר בליין של גייז. זו גם אחת הסיבות שלגברא באים הרבה אנשים בארון. אנחנו מודעים לזה ושומרים על הפרטיות שלהם, אני אישית תמיד מסנן תמונות אנשים שאני יודע שהם בארון, או אנשים שביקשו ממני שלא רוצים להופיע.באירועים הראשונים הייתי צריך לאסוף הרבה דתיים, שאמנם העיזו לבוא אבל פחדו להיכנס ונשארו לעמוד ברחוב ולבהות במקום מרחוק. ניגשתי אליהם, הרגעתי אותם, צירפתי להם כמה אנשים שיהיו איתם, ומאז הם באים באופן קבוע.

המון זוגות הכירו במהלך האירועים - יצא לי הרבה פעמים לבוא לאירועים ולשבתות של ארגונים דתיים ולראות זוגות חדשים. כששאלתי אותם איפה הכירו הם סיפרו לי שבגברא, וזאת מבלי להזכיר את החברויות הטובות שנוצרו במקום. מאז שהוצאנו את הכיפות של גברא, לא מעט אנשים סיפרו לי שהם הכירו אנשים בצבא, ברכבת או אפילו בבית כנסת שחבשו כיפה של גברא, מה שיצר ביניהם חיבור הראשוני וגרם להם לדבר אחד עם השני. בכל פעם שאני שומע סיפור כזה אני מתרגש מאוד, ומרגיש שהכל בהחלט שווה את ההשקעה והמאמץ.

יחד עם זאת, בגלל שלגברא באים מצד אחד זוגות ואנשים שלא מעונינים להכיר, ומצד שני רווקים שמחפשים קשר, השקנו במסיבה האחרונה את הצמידים המיוחדים של גברא: צמיד שחור מסמל שהבן אדם תפוס או לא מעוניין והצמיד האדום, שזוהר בחושך, מסמל שהבן אדם פנוי. את הצמידים נמשיך לחלק גם במסיבות הבאות.

שנה לגברא

אווירה נעימה ולא זנותית

תוך חצי שנה הבר כבר היה מפוצץ עד אפס מקום, ואת מסיבת חצי השנה לגברא חגגנו כבר במועדון הבוטלג בחג החנוכה. הליין עבר מפה לאוזן ואנשים באו מכל הארץ, בכל פעם התפלאתי מחדש כמה שעות אנשים העבירו בנסיעה בשביל להגיע לגברא, מה שרק גרם לי להבין כמה שהוא חשוב.

אחרי כל אירוע הייתי מתייעץ עם הקבוצה והחברים - מה היה טוב, מה צריך לשפר, ולמדתי דברים חדשים שלא שמתי לב אליהם. משם המשכנו למועדון ברחוב הארבעה, שם חגגנו את מסיבת פורים במסיבת תחפושות מיוחדת ובאווירה נעימה ולא זנותית.

מסיבת פסח הייתה בשבילי הגשמת חלום - הצלחתי להפיק מסיבה בה כל הבר היה כשר לפסח, ולמרות החששות הכבדות המקום היה מפוצץ עד אפס. אירוע לאחר מכן כבר עברנו למועדון המוסד, שם חגגנו את מסיבת יום העצמאות. בלי לשים לב כבר עברה לה שנה ובחמישי הקרוב נחגוג יום הולדת שנה. אני שמח להזמין את כולם לבוא ולחגוג איתנו ביחד.

שנה לגברא

עוד ב-mako גאווה: