"הי חמוד, יש לי משהו לשאול אותך, אתה הומו?", שאלה ניצה סקאל את בנה לפני ארבע- עשרה שנה. התשובה החיובית של בנה הובילה את שניהם להתמודדות לא פשוטה. בתה של איריס שש- כוכבי פשוט אמרה לפני תשע שנים כי היא "כרגע מעדיפה בנות", והכניסה את משפחתה של שש- כוכבי להתמודדות חדשה.

אכן, יציאה מהארון אינה דבר פשוט: לא עבור אותם אותם הומואים ולסביות שצריכים להתמודד עם שונותם, ולא עבור ההורים הגאים שמתוודעים לעולם שלא הכירו ונאלצים בעצמם לצאת מהארון. ניצה סקאל ואיריס שש- כוכבי, שתי נשים לילדים גאים, החליטו לעשות מעשה ולעזור לאותם הורים. שתיהן מתנדבות בעמותת תהל"ה ומנחות קבוצות של הורים, שלהם ילדים גאים. בכתבה הראשונה במדור הן מספרות על עצמן ומזמינות אתכם לשלוח להן שאלות המטרידות אתכם.

ניצה סקאל הורים לילדים גאים (צילום: תומר ושחר צלמים)
"- ניצה מספרת איך שאלה את בנה היי חמוד, יש לי משהו לשאול: אתה הומו?" | צילום: תומר ושחר צלמים
ניצה סקאל:

אני, ניצה סקאל אמא ל 4 ילדים. הבן הבכור שלי - מושיק בן  35 וגo הומו. מאז שהיה ילד קטן הרגשנו בעלי ואני שהוא "שונה". היה קשה לנו לחשוב על זה, ולכן הייתה בנינו מעין הסכמה בשתיקה שלא נדבר על כך, בתקווה שלא יהיה מצב של נבואה שמגשימה את עצמה. הוא אהב בין היתר להציג בהצגות שהמציא עם האחים והחברים, אהב  לשיר ולהופיע.

בגיל תיכון הופיע במסגרת הלהקה "השכנים של ציץ" במחזמר "דוד" בתפקיד יהונתן, שלפי הסיפורים אהב את דוד המלך. חברינו, שבאו לראות אותו בהצגה, התמוגגו. כמובן שגם אנחנו פירגנו, אך יחד עם זאת תמיד הרגשנו צביטה בלב, כאב ואי נוחות.

מושיק היה ילד טוב, תלמיד טוב ומצליח בכל הפעילויות שלו במסגרת ביה"ס, צופים ועם חברים.בתקופת התיכון. היו לו מערכות יחסים עם בנות, דבר שהצליח לבלבל אותנו ולחשוב שהכל "בסדר" ואנחנו טועים.

 בשלב מסוים בעלי ואני הרגשנו שאי הוודאות הופכת לבלתי נסבלת עבורנו ושאנחנו חייבים להיפתח לפניו.

בגיל 21, כשהוא הסתגר כהרגלו בחדרו, נכנסתי אליו ובנשימה אחת אמרתי, "הי חמוד, יש לי משהו לשאול אותך, אתה הומו?" הוא ענה לי עם חיוך מאוזן לאוזן "כן". על פניו ראיתי הקלה, אבל אני הרגשתי מחנק. כאילו טונות של בטון נפלו עליי. הבנתי שמאותו רגע זה סופי ומוחלט- בני הומו.

היה לי קשה. מצד אחד חשתי הקלה שסוף סוף נפל המחסום בנינו לאחר כל כך הרבה שנים, ומצד שני נלחצתי איך תשפיע הידיעה על כולנו במשפחה ומחוצה לה. בהחלטה משותפת עם מושיק שיתפתי את בעלי, ובהדרגה פתחנו את הנושא בפני הילדים, המשפחה והחברים שלנו.

כיום לאחר 14 שנים, התהליך מאחורינו. הקבלה שלנו מלאה ונכנסנו למעשה לשגרת חיים.

לפני כ 9 שנים הצטרפתי כמתנדבת לפעילות בעמותת תהל"ה. אני מנחה קבוצות הורים לעזרה עצמית ועונה לפניות בקו קשב שלנו.

איריס שש- כוכבי הורים לילדים גאים (צילום: תומר ושחר צלמים)
"כשאתה לא עושה עניין ממשהו, אז אין עניין"- איריס שש- כוכבי | צילום: תומר ושחר צלמים
איריס שש- כוכבי:

בת 53 נשואה + 4, חברת קיבוץ מצפה שלם שבים המלח ובעלת "תשומת לב"- הקשבה ותיעוד סיפורי חיים.

אל העולם ה"הגאה" התוודענו באמצעות בתנו בת ה-26, שהינה לסבית אשר "יצאה מהארון" בעזרתנו לפני כ 9 שנים.

לאחר שהמילים "כרגע אני מעדיפה בנות" נחתו {כן, נחתו) על ראשינו, ובמקביל לתהליך יציאתה מהארון, עברה גם משפחתנו תהליך דומה: התמודדות עם פחדים וסטיגמות- איך יראו חייה? האם תהיה לה זוגיות ? האם תמשיך להיות אהובה על כל מי שמכיר אותה? התלבטויות לגבי גילוי ה"סוד"-  מה אומרים?  מתי ואיך מספרים לאחים הצעירים ? למי מהחברים ומהמשפחה המורחבת מספרים ולמי לא? איך יקבל זאת סבא חובש הכיפה? איך יגיבו  בקיבוץ הקטן  שלנו? המון שאלות.

בשלבים שונים היו גם רגשות אשם – מה עשינו לא בסדר? איפה טעינו?

די מהר הבנו, ש"כשאתה לא עושה עניין ממשהו, אז אין עניין" ועם ההבנה הזו הדברים הפכו להיות פשוטים יותר, נינוחים יותר, ובתנו {ובנות זוגה}, המשיכה להיות חלק אהוב ובלתי נפרד, מהמעגלים המשפחתיים והחברתיים הסובבים אותנו.

במהלך השנים התוודעתי לקשיים רבים של הורים שילדיהם יצאו מהארון. למדתי, שהקשיים והתחושות משותפים להרבה מאוד הורים, והשוני הינו בדרך כלל בעוצמות ובמקום בו נמצא ההורה בתהליך ההתמודדות.  

לפני כ- 4 שנים החלטתי שברצוני לסייע (ולו במעט} בהתמודדותם של הורים לילדים שיצאו מהארון, ובעקבות כך הצטרפתי כמתנדבת לעמותת תהל"ה. כיום אני מנחה ביחד עם ניצה את קבוצות התמיכה של תהל"ה במודיעין ובתל אביב.

שאלה

פתחתי את המחשב הביתי שלנו ומצאתי את עצמי באתר של הומואים. אני פוחד שהבן שלי  בן ה- 17 מתעניין בבנים. לא ספרתי לאשתי. קשה לי עם הסוד. מה לעשות?

תשובה

אכן, קשה מאד לשמור תחושות ופחדים כאלו בסוד, גם לדבר עליהם קשה, אך אולי נכון יהיה בכל זאת לשתף את אשתך או למצוא מישהו, שאיתו תרגיש נוח ובטוח לחלוק את תחושתך.

בהחלט ישנה האפשרות שבנך גלש באופן מקרי לאתר. קיימת גם האפשרות שבנך אכן מתלבט בזהותו המינית ואולי אפילו נמשך לבנים.

אם תחליט שברצונך לדעת באופן וודאי, לא יהיה מנוס מלאזור אומץ ולברר זאת בשיחה אישית עם בנך.

הינך מוזמן לפנות לקו הקשב של תהל"ה  ולשוחח איתנו באופן נרחב יותר על הנושא.

>שאלות נוספות, שלחו לכתובת המייל: pride@mako.co.il

ניצה סקאל ואיריס שש-כוכבי מנחות בעמותת תהל"ה: תמיכה להורים של ילדים הומואים לסביות בי וטרנס , טלפון 098855822 תהל"ה