ציפי עטיה (צילום: תומר ושחר צלמים)
"לא רוצה בן אחר, תישאר כמו שאתה". ציפי עטיה | צילום: תומר ושחר צלמים
תקציר הפרקים הקודמים: אני נופלת על המיטה הקרובה, אוחזת בנייר הכתוב וכשידיי רועדות אני שוב קוראת את הכתוב: "אמא: הייתי חייב לומר לך את זה... אני הומו". אני לוחשת באוזנו של סתיו ונשבעת לו שתמיד תמיד אוהב אותו ואדאג לו – עד יומי האחרון. קיבלתי מבני תשובות לכל שאלותיי, אפילו האינטימיות ביותר. והבנתי שהבן שלי ה-ו-מ-ו. נרשמתי לבלוג של הורים במצב דומה לשלי, שאלתי שאלות וקיבלתי תשובות. ככה בעצם למדתי את הנושא, והבנתי שאני לא לבד בעולם.

הבנתי שסתיו נולד עם נטיות אלו, אז מי אני שאתווכח עם אלוהים שבחר בבני שייוולד ככה? לאחר חצי שנה החלטתי שצריך לערב ולשתף בידיעה את ילדיי הגדולים, כי הבנתי שקשה לי לשמור לעצמי סוד כזה. בני שמח ששיתפתי אותו בסוד, ואמר: "אימא תגידי לסתיו שהוא יכול לבוא אלי ולדבר איתי, ושירגיש בנוח לשוחח איתי על כל נושא. ואם יש לו בעיות או מציקים לו – אני פה!". אבן נגולה מלבי. ילדיי קיבלו את אחיהם כמו שהוא, ויודעים הכל – ומצדי שכל העולם ואשתו יקפצו לי. זה בני ואלו ילדיי, שאני גאה בכל אחד ואחת מהם.

פרק ד': חיי החברה התוססים של סתיו

ציפי וסתיו עטיה (צילום: תומר ושחר צלמים)
לעולם לא אפסיק לאהוב אותו. ציפי וסתיו עטיה | צילום: תומר ושחר צלמים
סתיו עולה לכיתה י' לתיכון עם חברים חדשים, מורים חדשים, לימודים קשים יותר והקשה ביותר – סוד שחבוי בתוכו, והכל שוב מהתחלה. בקשתי ממנו שלא יספר על נטיותיו המיניות עד שלא יהיה בטוח בכך במאת האחוזים, והסברתי לו כי אני חוששת מתגובותיהם של הילדים. אחרי הכל, יש כאלה שלא יקבלו את זה ויציקו לו, ועדיף שיחכה סוף כיתה י"ב.

סתיו יורד בלימודים, מתקשה וסוחב את הכל. ואני, שרואה את הכל מהצד, נעמדת על שתי רגליי ויוצאת להצלת בני מתהום פעורה, שהקושי לצאת ממנה יהיה לא קל. אני קובעת פגישה עם מחנכת הכיתה, אישה מדהימה, ומשתפת אותה בקושי העיקרי של בני, "הסוד הגדול".

היא מבטיחה לי כי תעשה הכל כדי שבני יצליח, ואנחנו מסכמות שנשמור על קשר רציף. דאגתי ליידע אותה על כל שינוי שהיה בבית מבלי שבני יידע או ירגיש בכך, והיא דאגה לשוחח עמו, להרגיע אותו ולהעניק לו את הסיוע לו הוא זקוק.

אך עדיין, בני לא היה מספיק מוכן לספר לה על נטיותיו המיניות, למרות שהוא היה מאוד קרוב אליה ומאוד העריך את העזרה והתמיכה לה זכה ממנה.

"אמא, אמרתי להם הכל"

סתיו מקבל צו גיוס ראשון לצה"ל, ואני מרגישה עליו את החשש, אך לא אומרת דבר ומשאירה בידיו את ההתמודדות. כשבני חוזר מלשכת הגיוס, שאלתי אותו איך היה, והוא אמר בפשטות: "סבבה, היו שאלות, עניתי תשובות וזהו".

בצו הגיוס השני זה היה שונה. סתיו סיפר כי עליו להתייצב שוב למחרת, כיוון שלא הספיק  לדבר על הכל. למחרת, כשהוא חזר מלשכת הגיוס, הרגשתי כי יש לו מה לספר לי. ביקשתי ממנו שיספר לי מה היה, אך הוא דחה את השיחה עד שעה מאוחרת.
בשיחה הוא החל לספר ואמר: "אמא, אמרתי להם הכל". שאלתי אותו מה זה "הכל", והוא אמר: "שאני הומו! את זוכרת שאמרת לי שאני לא אדבר עד שאני אהיה בטוח בזה? אז זהו, אני בטוח! אמא אני הומו!". ואז סתיו החל לבכות, ואני כמובן חיבקתי וליטפתי אותו, ואמרתי לו שוב כמה אני אוהבת אותו כמו שהוא, ושום דבר לא ישנה את זה אף פעם. נשארנו לשוחח עד לשעות הבוקר המוקדמות, וביקשתי ממנו כי ישתף בסוד את המחנכת שלו, זאת שכל כך תומכת, אוהבת ומבינה. רציתי שהוא יוציא את זה החוצה. סתיו הבטיח לי שכך יעשה.

סתיו וציפי עטיה (צילום: תומר ושחר צלמים)
"חיבקתי וליטפתי, דבר לא ישתנב בינינו" | צילום: תומר ושחר צלמים
למחרת סתיו לא הלך ללימודים ונשאר לישון. בבקר  דיברתי עם המחנכת שלו ויידעתי אותה על שהיה. סיכמנו שהיא תיפגש עם סתיו לשיחה.

למחרת נפגשו סתיו והמחנכת שלו בקפה, היה ביניהם קשר נדיר. הוא נפתח בפניה וסיפר לה את שעל לבו, כולל נטיותיו המיניות, והיא, האישה המדהימה הזאת, עטפה אותו בחום ואהבה ושיבחה אותו על האומץ והתעוזה שהייתה לו לספר על נטייתו המינית בגיל כל כך צעיר.

היא הסבירה לו שהוא חייב להשקיע בלימודים ולא לתת לעניין כזה להפריע לו. ישנם עוד תלמידים בבית הספר שהם הומואים, והוא לא לבד. "זאת לא מחלה או בחירה, זה לא משהו שאתה אחראי, עליו זה משהו מעבר". היא שיבחה והיללה אותו על שאין לו בעיה חברתית: "אתה אהוב על כולם, מוכשר, נקי, מנומס ועדין, ילד שכולם רוצים להיות במחיצתו, אהוב בחברה ואהוב על כל המורים". בקיצור ילד שכל אימא הייתה רוצה לעצמה.

 "די לחשוב שאני לא מקבלת אותך – לעולם לא אפסיק לאהוב אותך!"

סתיו יצא מחוזק מהשיחה, ובכוחות מחודשים החל להשקיע בלימודים. באחד מימי השבוע ישבתי לי בפינת האוכל, בוהה בחלל עם מחשבות ודאגות שבחיי היומיום, כמו כל אימא אחרת. ואז שואל אותי סתיו בקולו השקט והנעים: "אימא מה יש לך? על מה את חושבת וכל כך מודאגת? למה את עצבנית? נכון זה בגללי?  נכון את מאוכזבת ממני?".

ואז, שוב, כאילו קיבלתי סטירת לחי, התעוררתי והבנתי שאסור! אסור לי להיות לידו מצוברחת או מודאגת, כי תמיד הוא יחשוב שזה בגללו! דרשתי ממנו להתיישב והבהרתי לו בצורה תקיפה ואמרתי: "סתיו יש לי עוד הרבה דברים בחיים שעלי לדאוג להם, וזה לא אומר שאם אני מצוברחת או עצבנית זה קשור אליך! אני דורשת ממך בכל תוקף לא לקשר את מצב רוחי אליך! זה לא קשור אליך!

"אני אוהבת אותך כמו שאתה ותישאר כמו שאתה. לא הייתי מחליפה אותך עם אף ילד אחר, ושלא תשתנה לי אף פעם, לעולם! אני גאה בך על מי שאתה, מאושרת שיש לי ילד כמוך, מאושרת שיש לי אותך, אז די! די לחשוב שאני כועסת עליך או לא מקבלת אותך כי אתה הומו! הנטייה היא שלך, ואתה תחליט מה ועם מי אתה רוצה להיות! אז תניח לי גם לדאוג לדברים אחרים, מבלי לדאוג שאתה מקשר את הדאגות או המחשבות אליך!".

_OBJסתיו נבהל קצת מהתגובה המתפרצת שלי, השפיל את מבטו ואמר: "אימא אבל תבטיחי לי שאם יש לך משהו להגיד לי אל תשמרי את זה בבטן". חיבקתי אותו חזק, והבטחתי שלעולם לא אפסיק לאהוב אותו.

>> הפרק הקודם ביומנה של אמא: החלטתי לספר לשני הילדים הבוגרים

>> הפרק השני ביומנה של אמא: "איך אני מתחילה מכאן?

>> הפרק הראשון ביומנה של אמא: "בני, אני תמיד אוהב אותך"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako   גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?