פעם-פעם, קצת אחרי המפץ הגדול והמצאת החשמל, נהגנו לחלק את עצמנו לטיפוסים מיניים לפי ארבע הכוכבות של "סקס והעיר הגדולה". יכולת להיות קרי, שרלוט, סמנתה או - לא עלינו - מירנדה. אבל אלה היו זמנים אחרים, וכיום נדרשות הגדרות מדויקות ועדינות יותר למיניות ונטיות מיניות.

מאז אופיין לראשונה לפני כשבעים שנה, סולם קינסי שימש סוציולוגים וסקסולוגים לניתוח ופילוח נטיות מיניות באוכלוסיה. הסולם, פרי העבודה פורצת הדרך של אלפרד קינסי, מי שנחשב לאחד מחלוצי הסקסולוגיה. קינסי חילק את ספקטרום המשיכה המינית לשש דרגות, מאפס - הטרוסקסואליות מוחלטת, עד שש - הומוסקסואליות מוחלטת. סולם קינסי פרץ את הדרך בהבנת המיניות כרצף, והוביל גם חוקרים בני זמננו להבחין בנזילות של מיניות, ביכולת שלה להשתנות, ובכך שמושגים מוחלטים הולכים ומאבדים מכוחם. רוצים לומר, מושג ה"סטרייט מאוד" הולך ומסתבך.

איזי איי

לוח שבץ-נא של סקס

למעשה, נראה שאנחנו כל הזמן מצליחים לפצל את המושגים שלנו על מיניות למעין תת-מושגים קטנים יותר ויותר, ולא רחוק היום שנפצח את האטום המיני, והתוצאה תוכל להשטיח את כל גוש דן כמו פצצת מימן. לפני כשלושה חודשים, פרסם צעיר אמריקאי בשם לנגדון פרקס טבלה, שהוא קיווה שתיקח בחשבון את הצרכים, הרצונות והרגישויות של בני ובנות המאה ה-21. התוצאה לפניכם, והיא נראית קצת כמו לוח שבץ-נא שיצא משליטה:

הטבלה, שזכתה לכינוי טבלת הסגול-אדום, מכילה אותיות ומספרים, שהשידוך ביניהם אמור להצביע בְדיוק גבוה יותר על סוג הקשר שאדם מעוניין לקיים עם בני מינו או בני המין השני. רוצים לומר, למה להסתפק בטווח של שש ספרות כשיש כמעט 30 קטגוריות של קשר בין אנשים?

השמות המדעיים של הקטגוריות מנטרלים, לפחות כרגע, את הדעות הקדומות שאולי משויכות לאותיות הלהט"ביות כיום. כמו כן, הטבלה מצליחה לשקלל גם נטיות א-מיניות, ולוקחת בחשבון שמערכות יחסים רומנטיות ומיניות הן עניין מורכב, ושרבים בוחרים, בהעדר מילה טובה יותר, לעשות מיקור חוץ לחלקים במערכת היחסים שלהם (בוגדים, נו).

עוד בגאווה:

איך משתמשים בזה?

לרוחבה, הטבלה מכילה מספרים, שמציינים את רמת המשיכה לבני מגדר מסוים - ממשיכה הטרוסקסואלית בלעדית ועד משיכה הומוסקסואלית בלעדית (בדומה לספקטרום של סולם קינסי). לאורכה, מלמטה למעלה, מופיעות אותיות שמציינות סוגים שונים של משיכה. במובן זה, משיכה היא טיב הקשר הנחשק עם פרטנר: מידידות,  דרך רומנטיקה ועד קשר מיני נטו. השילוב בין אותיות ומספרים אמור לספק מידע מדויק ותמציתי יותר על מיניוּת ונטיות מיניות. לכן מהיום, אל תגידו, למשל, "ביסקסואלית שמעדיפה לצאת עם בנות", אלא E4, גם אם זה נשמע כמו תוסף תזונה.

המספרים והאותיות מציינים, כאמור, סוגים שונים של משיכה, וצריך להצליב ביניהם, לפי המקרא הבא:

משיכה לגברים או נשים מסומנת במספרים:

0 – נמשכים בלעדית למין השני.

1 –  נמשכים בעיקר לבני המין השני.

2 – מעדיפים את בני המין השני כפרטנרים, אך נמשכים גם לבני אותו המין.

3 – נמשכים באופן שווה לשני המינים (ביסקסואלים, בי-רומנטים).

4 – מעדיפים את בני אותו המין כפרטנרים, אך נמשכים גם לבני המין השני.

5 – נמשכים בעיקר לבני אותו המין.

6 – נמשכים בלעדית לבני אותו המין.

טיב הקשר הנחשק, ידידותי, רומנטי או מיני, מסומן באותיות:

A – קשרי ידידות וקשרים חברתיים עם בני אותו המין או בני המין השני. בתוך הקשר הזה אין משיכה מינית או רצון בקשר רומנטי.

B – קשר שאין בו שום אינטראקציה מינית עם הפרטנר, אך הוא יכול להתפתח למערכת יחסים רומנטית, למגע או לכל קשר חזק יותר מחברוּת.

C –  קשר ללא משיכה מינית, שלסקס יש בו חלק תכליתי כמעט. מי שמעוניינים בקשר כזה, אינם מעוניינים ליזום מגע מיני עם פרטנר (גברים או נשים), אך יקחו חלק באינטראקציה מינית מסיבות אחרות – למטרת כניסה להריון, למשל.

D – קשר שאינו מבוסס על משיכה וחשק מיני מלכתחילה, אך אלה יכולים להתפתח בו לאורך זמן, בהסכמה ובמכוון.

E – קשר שמכיל משיכה וחשק מיני מנקודת המוצא, גם אם בני הזוג לא מממשים את הרצונות הללו. עם זאת, המיניות אינה הרכיב העיקרי בקשר, ורכיבים אחרים (חברות, למשל) מהותיים ממנו.

F – קשר שהמטרה העיקרית בו היא מין, וכל שאר הרכיבים במערכת היחסים - נלווים לו בלבד.