אתמול בערב נכנס מייקל אלרוי לבית האח הגדול. אתם מוזמנים להיזכר בסיפורו, שפורסם במקור בחודש מאי, לקראת אירועי הגאווה

"תכירי, זה מייקל. הוא סטודנט שנה א' בביה"ס לתקשורת, והוא רוצה להיחשף בפני השכבה שלו שהוא טרנסג'נדר", כך הציגו לי לראשונה את מייקל אלרוי במשרדי הדיקאן. הסתכלתי עליו, ולא האמנתי – עמד מולי גבר, חתיך ושרירי. "מייקל הוא בעצם טרנס בארון", הסביר לי ד"ר יובל דרור, דיקאן ביה"ס לתקשורת במסלול האקדמי המכללה למנהל. "הוא כבר לומד פה שמונה חודשים, ולמעשה אף אחד בביה"ס לא יודע שהוא טרנס".

מייקל תיעד כל שלב בתהליך, ורצה להכין סרטון שמסביר בפשטות את הכל. יובל, החליט לשתף פעולה, ובתנאי שנחשוב יחד גם על 'ערך אקדמאי'. כשעזרתי למייקל לתכנן את האירוע, הייתי נורא סקרנית למה. בעצם, אם הוא רצה להיות גבר, והיום הוא לומד במוסד שבו כולם מזהים אותו כגבר לכל דבר ועניין- אז למה הוא כל כך רוצה "לצאת מהארון"?

מייקל אלרוי
"הבנתי שאני חייב לספר להם ולגמור עם זה" | צילום: שיר נחמיאס

ככל שבילינו יותר ביחד הבנתי שהדברים קצת יותר מורכבים ממה שנדמה לי. הוא אמר לי: "אתה קובע עם כל החברים מהלימודים בים, ואתה יודע שאם תוריד חולצה ישאלו על הצלקות. למשל, בפסטיבל פנג'ויה באילת, חבר מהלימודים צחק איתי ושאל 'אם עשיתי הקטנת חזה' – פשוט לא היה לי מושג מה לענות לו". וזו לא היה סיטואציה חריגה, גם נגיד ביום הזיכרון כשכולם העלו תמונות מהצבא, מייקל התלבט אם להעלות תמונה שלו, הרי בזמן הצבא הוא עוד היה בתחילת התהליך.

גם עם בנות המצב מורכב, "אתה מתחיל עם בחורה והכל טוב ויפה, מבחינתה אתה גבר לכל דבר, ועכשיו לך תסביר לה". הוא סיפר לי שבתחילת השנה הוא וסטודנטית מהתואר התחילו להתקרב. "היו בינינו הרבה פלרטוטים, התכתבויות, אפילו הלכנו פעם אחת לסרט, אבל חששתי מאוד שדברים יתקדמו ופחדתי מאיך היא תגיב. כל פעם הייתי נבהל ולוקח צעד אחורה, והיא לא הצליחה להבין למה, כי היא ידעה שאני רוצה אותה".

עוד במאקו גאווה:

דרך אגב, אני טרנס

אחים בדם: האח והאחות השחליפו מינים

כוכבי הפורנו מודים, "אנחנו בכלל נמשכים לנשים"

מה שמשנה זה מה יש לך בראש ובלב

הוא סיפר לי שיום אחד בשיעור, סוף סוף נפל לו האסימון - "המרצה דיברה על הנושא הזה, ופתאום בלי שתהיה מוכן לזה נפתח דיון על הנושא שהכי קרוב אלייך. ואתה שומע את חברים שלך מדברים על טרנסג'נדרים, ואין להם מושג שממש ביניהם נמצא אחד. מצד אחד, הרגשתי שאני חייב לענות. להגיב על מה שהם אומרים. מצד שני, ניסיתי להיראות אדיש, פחדתי שזה יחשוף אותי. באותו היום חזרתי הביתה והבנתי שאני חייב כבר לספר להם ולגמור עם זה".

מייקל אלרוי
"אתה מתחיל עם בחורה, ועכשיו לך תסביר לה" | צילום: שיר נחמיאס

מייקל אסף את כל חומרי הארכיון שלו מהילדות, שכללו הקלטות שהקליט את הקול שלו משתנה בעקבות הזרקת הטסטוסטרון (ההורמון הגברי). הכול נערך לקליפ מיוחד שאכן מסביר כל שלב בתהליך (כמו שמייקל חלם) ונוספו לו בסוף קטעי וידיאו של מייקל מהיום (אפילו כאלה שצולמו ממש במכללה). את הסרטון הוא החליט להקרין מול הכיתה, ולבסוף אף נתן לחדשות ערוץ 2 ללוות אותו בתהליך, כדי להוות גם דוגמא לצעירים אחרים שמתביישים בעצמם.

אתמול (27.5), בשעה עשר בבוקר, זה קרה. אחרי חודש של הכנות, ישבו כל הסטודנטים מהשכבה של מייקל (וגם כאלה מהשכבות האחרות) באולם. סיפרו להם כבר שבוע שעבר שהשבוע יהיה 'שיעור הפתעה' אבל אף אחד מהם לא היה אפילו קרוב ללנחש מה עומד לבוא. כשמייקל נכנס לכיתה קלטתי שהוא ממש מתרגש. הוא ישב דרוך, והידיים שלו רעדו. הסרטון התחיל להתנגן, והיה אפשר לראות איך לאט לאט מבינים הסטודנטים מה עומד לפניהם – החבר שלהם לכיתה שהכירו כל השנה הוא טרנסגנד' בלי שידעו.

בסוף הסרטון מייקל נעמד, כשכולו מתרגש, באומץ, וסיפר לחבריו (ולמצלמות) מה זה להיות טרנסג'נדר. הוא אמר: "להיות טרנסג'נדר זה להזריק הורמונים כל שלושה שבועות, להסתובב עם צלקות, לשלם אלפי שקלים לניתוחים, לעמוד מול המראה כל יום ולשנוא את הגוף שלך". התגובות היו פשוט מדהימות, הוא קיבל מחיאות כפיים סוערות, ולימד את חברים שלו דבר אחד חשוב – "שזה בכלל לא משנה מה יש לך בין הרגליים, מה שמשנה זה מה יש לך בראש ובלב", כפי שסיכם את זה בעצמו באופן מצוין. וכן, שמגדר זה לפעמים פשוט עניין של הרגשה, גם אם נולדת בגוף הלא נכון.