אם הייתם מראים את דגל הגאווה לאדם מהחלל החיצון, הוא בוודאי לא היה יכול לנחש עד כמה הוא שנוי במחלוקת. הצבעוניות העליזה שלו לא יכולה לתאר את ההיסטוריה המורכבת, שהוא סוחב על גבו במשך ארבעים ואחת שנות קיומו. דגל הגאווה, או כמו שהוא קרוי בלעז "דגל הקשת בענן", עוצב על ידי גילברט בייקר, אמן יליד סן פרנסיסקו שנפטר בשנת 2017. בתחילה היו בדגל שמונה פסים בשמונה צבעים, אך מספר אירועים היסטוריים הפכו אותו לדגל בעל ששת הצבעים (אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול), אותו אנחנו מכירים היום.

רוצים לדעת עוד דברים על דגל הגאווה? הנה 5 עובדות מעניינות שאולי לא הכרתם:

הוא עוצב בהזמנה אישית

כאשר גילברט בייקר שוחרר משירות בצבא ארצות הברית, הוא ארז את פקלאותיו וכמו כל גבר גאה שמבין עניין עבר מקנזס הדרומית אל סן פרנסיסקו, שם הוא פגש בהארווי מילק. מילק, הפוליטיקאי האמריקאי הראשון מחוץ לארון, התיידד עם בייקר וביקש ממנו לעצב דגל שיהווה סמל מאחד עבור הקהילה הלהט"בית, שהייתה כל כך זקוקה לו. בראיונות שהעניק מאוחר יותר סיפר בייקר כי החיבור בין הדגל לבין הקהילה היה מיידי, מרגע בו הוא תלה לראשונה את הדגל, בשנת 1978, אנשים הגיבו אליו ברגשות חיוביים והתחברו אליו. הארווי מילק עוד הספיק לצעוד מתחת לדגל, שאת יצירתו עודד במצעד שנערך בסן פרנסיסקו בשנת 1978, חודשים ספורים לפני שנרצח. 

גילבר בייקר (צילום: sky news)
גילברט בייקר, מעצב דגל הגאווה | צילום: sky news

לכל צבע בדגל יש משמעות שונה

אם חשבתם שהצבעים בדגל הגאווה נבחרו רק כדי לדמות קשת בענן אתם טועים. למעשה, לכל אחד משמונת צבעי הדגל (בגרסתו המקורית היו בו שמונה צבעים ולא שישה) יש משמעות שקשורה בחיי הקהילה הלהט"בית. הצבע הוורוד מסמל מין, הצבע האדום מסמל חיים, הצבע הכתום מסמל החלמה, הצבע הצהוב מסמל את השמש (כולנו צריכים להיות מחוץ לארון ובאור השמש), הצבע הירוק מסמל טבע, הצבע הטורקיז מסמל אמנות, הצבע הכחול מסמל הרמוניה והצבע הסגול מסמל רוחניות.

דגל שמונה צבעים (צילום: shutterstock By Wasan Ritthawon)
בדגל המקורי היו שמונה צבעים | צילום: shutterstock By Wasan Ritthawon

הוא לא ייצג רק את הקהילה הגאה

למרות שדגל הגאווה מייצג את קהילת הלהט״ב בהצלחה רבה, במהלך השנים היו מיעוטים נוספים שנכנסו תחת צבעיו המכילים. גרסאות צבועות ביד של הדגל שימשו פעילים להט״בים בהפגנות תנועת הפועלים שהתקיימו בסן פרנסיסקו בשנת 1978.

הגודל כן קובע

בשנת 2003, שלושים וארבע שנים אחרי היווסדה של התנועה לשיוויון זכויות הלהט״ב, יצר גילברט בייקר את דגל הגאווה הארוך ביותר בעולם שהגיע לאורך של כשלושה וחצי קילומטרים, שקל כשלושה טונות והצריך כאלפיים מתנדבים שירימו אותו. הדגל נפרש לאורך ארבע עשרה רחובות בקי ווסט פלורידה, מקום המזוהה במיוחד עם הקהילה הגאה.

יש לו גם דגלים "אחים"

הקהילה הלהטב״ית לא כוללת במקרה מספר רב של אותיות, כל אות מייצגת קבוצה אחרת שביחד יוצרות קהילה מגוונת וחזקה. ללסביות יש דגל נפרד בגוונים של אדום וורוד, הבי סקסואלים מיוצגים על ידי דגל בצבעים כחולים וסגולים, הטרנסג׳נדרים מיוצגים על ידי בגוונים רכים של כחול וסגול, וישנם עוד דגלים רבים שדואגים שכל אחד ואחת מאיתנו ימצא לעצמו מקום.

דגל ביסקסואליים (צילום: shutterstock By Sunflowerr)
דגלם של הבי סקסואליים | צילום: shutterstock By Sunflowerr