השנה הגיעו מגוון של בשורות בכל הקשור לאמצעי המניעה של הדבקות ב- HIV בישראל: PrEP טיפול המנע ל-HIV נכנס לסבסוד בכל קופות החולים (לכל אלה שרכשו ביטוח משלים של הקופה), טיפול ה-PEP אושר לשימוש קטינים ללא אישור הורה וממש לאחרונה, המרכז למניעה ובקרה של המחלות בארה"ב הכריז: אנדיטקטיבל = לא מדבק. עם מגוון בשורות אלה, נוצר פער בין המתרחש בשטח, לבין מה שהציבור יודע. מתוך כך, החליט הוועד למלחמה באיידס לצאת בקמפיין חדש ומופרט על כל אמצעי המניעה ל-HIV הקיימים בישראל

קמפיין ההסברה של הוועד למלחמה באיידס יופץ ברשתות החברתיות ויעדכן רבים על אמצעי המניעה הנוספים שפותחו לאחרונה, לצד הקונדום, במטרה למנוע הדבקה ב-HIV. בנוסף, הגולשים יוכלו להיכנס לעמוד נחיתה המקושר לאתר הוועד בו יהיו הפרטים המלאים של הרופאים שעברו הכשרה כדי לרשום את טיפול ה-PrEP, מאמרי תוכן בנוגע לטיפול, והסברים על מגוון אמצעי המניעה ל-HIV.

יקר אבל חוקי. PReP, ארכיון
"חשוב שהציבור יידע על כל דרכי המניעה" | צילום:

ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "חשוב שהציבור יידע על כל דרכי המניעה שקיימות עכשיו גם בישראל. בשנה האחרונה נכנסו לשוק הישראלי שיטות טיפול חדשות המגנות מהדבקה ב-HIV והעיקרי ביניהם הוא טיפול ה-PREP. טיפול זה הינו אמצעי הגנה נוסף לצד הקונדום אשר ימנע הדבקות נוספות ב-HIV ונועד לשמש את כלל האוכלוסייה, ובייחוד קבוצות בחברה הנמצאות בסיכון הדבקות גבוה וכאלה שמתקשים להשתמש בקונדום באופן עקבי".

שנה של בשורות

במשך תקופה ארוכה, הוועד למלחמה באיידס, יחד עם החברה לבריאות הלהט"ב והחברה לרפואת האיידס (איגוד רופאי האיידס בישראל) פעלו כדי שה-PrEP, הטיפול המונע לפני חשיפה ל-HIV, יאושר לסבסוד בכל קופות החולים בישראל. כעת, כל מטופל שמבוטח בביטוח המשלים של הקופה יוכל לרכוש את הטיפול המונע ל- HIV במחיר מוזל של כ-300 ₪ במקום כ-1800 ₪. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הוחלט כי רישום הטיפול על ידי רופא המוכשר לכך, יינתן רק לאחר שהמטופל יבדק לכלל המחלות ובכך PrEP ישמש כסממן אזהרה לכלל מחלות המין ולא רק ל-HIV. מתוך כך, מקווים בוועד ובארגונים נוספים כי תחל ירידה בכמות ההדבקות במחלות מין, אשר נמצאות במגמת עליה עד לפני כניסת טיפול ה-PrEP לשימוש בארץ. השאיפה שהטיפול יכנס לסל הבריאות של שנת 2019, וזאת כדי להנגיש הטיפול לכל הקבוצות שנמצאות ברמת סיכון גבוהה להדבקה בHIV.

טיפול המנע שלאחר החשיפה – PEP אושר לשימוש קטינים, גם ללא אישור הורה. טיפול זה מבוסס על שילוב תרופות, אותן לוקחים במשך חודש והוא ניתן לכל מי שיגיע לבית החולים תוך 72 שעות מזמן המגע המיני הלא מוגן, ורופא יאשר כי אכן קיים חשש להדבקה ב-HIV כתוצאה ממגע זה. עד היום, חלק מחדרי המיון בארץ התנו את הטיפול באישור הוריו של הקטין, ועכשיו, גם קטין יוכל לקבל אותו בליווי המלצה של עובדת סוציאלית של ביה"ח, במקום אישור הורה. המהלך חשוב מכיוון שייתכן שישנם קטינים שנחשפים לסכנת הדבקה, אבל בגלל החשש מהתגובה של ההורים שלהם – יעדיפו להימנע מקבל טיפול, וכך הם עלולים להידבק ב-HIV.

>> איזו קלישאה הומואית אתה? הגיע הזמן לגלות

>> "חושבים שאתם יודעים מי האקטיבי ומי הפסיבי?"

לצד ההתקדמות באמצעי המניעה, קיימת התפתחות רפואית של ממש בכל הקשור לטיפולים עבור אנשים החיים עם HIV. ה-CDC (המרכז למניעה ובקרה של המחלות בארה"ב) הכריז: אנדיטקטיבל= אדם שחי עם HIV ומקבל טיפול באופן מיטבי, לא יכול להיות מדבק בעת קיום יחסי מין. אף שעמדה זו היתה ידועה כבר מבחינה מחקרית ורפואית, ההצהרה החדשה מובילה לבחינה מחודשת של נוהלי הממסד הרפואי בכל הקשור להעברת נגיף ה-HIV.

לפרטים נוספים לחצו כאן