מחקר שנערך במשך שנתיים באחת ממרפאות המין הגדולות באמסטרדם גילה כי משתמשי פרפ (Prep, טיפול תרופתי למניעת הדבקה בנגיף ה-HIV) נוטים לסבול פחות מהתמכרות לסקס וסמים. המחקר נערך בקרב 341 מטופלים הומואים וטרנסיות ובדק את השפעות הטיפול לאורך זמן בארבעה תחומים: רמות דיכאון וחרדה, צריכת אלכוהול, שימוש בסמים ותדירות יחסי מין. 

בתחילה, חששו החוקרים כי שימוש ממושך בפרפ עלול לגרום למטופלים לקחת חלק בפעילות מינית מסוכנת יותר, אבל ככל שהמחקר התקדם המטופלים דווקא דיווחו על שיפור במצבם הנפשי והפיזי. 20 אחוזים מהמטופלים דיווחו בתחילת הטיפול על בעיית חרדה ודיכאון, מספר גבוה כפליים הממוצע באוכלוסייה ההולנדית הכללית. עד סוף המחקר המספר אמנם ירד בשני אחוזים בלבד, אבל הפחד, החרדה והדאגה מנגיף ה-HIV צנחו דרמטית, וככל הנראה הובילו להשפעות חיוביות בשאר התחומים. 

פרפ (צילום: Marc Bruxelle | Shutterstock)
צילום: Marc Bruxelle | Shutterstock

"חיי המין של הרבה הומואים, ביסקסואלים וטרנסיות מתובלים בפחד תמידי מהידבקות ב-HIV", מסביר מת'יו האדסון, המנכ"ל עמותת NAM aidsmap הבריטית, "המחקר הוכיח שברגע שהחרדה הזו נרגעה, למטופלים רבים הייתה יכולת טובה יותר לנהל חיי מין בריאים יותר". 

בעוד שתוצאות המחקר לא גילו שינוי בצריכת האלכוהול של המטופלים, החוקרים זיהו ירידה משמעותית בשימוש בסמים והתמכרות למין. 38 אחוזים מהמטופלים דיווחו בתחילת הטיפול על שימוש מופרז ובעייתי בסמים, בעוד שבסופו המספר ירד ל-31, אם כי לא נרשמה ירידה בשימוש בפופרס. 23 אחוזים מהמטופלים דיווחו בתחילת הטיפול על רמות שונות של התמכרות למין, ועד סופו המספר ירד ל-10 אחוזים בלבד. סך הכל, בתחילת המחקר דיווחו 64 אחוזים מהמטופלים על בעיה אחת לפחות, ואילו כשהסתיים המחקר הנתון המדאיג צנח ב-12 אחוזים ל-52 אחוזים.