זה קרה במצעד הגאווה בתל אביב בשנת 2008, לפני 13 שנים. צלם העיתונות ג'ק גואז, שחי בישראל, הגיע לתעד את העיר נצבעת בצבעי הגאווה, חוגגת אהבה ומבקשת שוויון זכויות מלא לקהילת הלהט"ב. 

באותה השנה, נכח באירוע גם חבר הכנסת ממפלגת "הציונות הדתית" איתמר בן-גביר, שהגיע למחות נגד קיום המצעד. בן גביר ושאר המוחים אחזו בשלטים עליהם כתוב "קופים מסוכנים", "חולי נפש" וגם "בהמות!", וקראו קריאות גנאי אל עבר הצועדים. 

האירוע במחלוקת קרה די מהר. הנוכחות המתריסה של המוחים במקום הצליחה להכעיס לא מעט מהנוכחים, ואישה טרנסג'נדרית, ששמה לא ידוע למערכת, רצתה ככל הנראה להפגין נראות ונוכחות להט"בית מול המוחים וצעדה מולם. 

איתמר בן גביר בהפגנה נגד מצעד הגאווה בת"א, 2008 (צילום: JACK GUEZ/AFP, GettyImages)
איתמר בן גביר בהפגנה נגד מצעד הגאווה בת"א, 2008 | צילום: JACK GUEZ/AFP, GettyImages

הזמנים היו אחרים וצילום וידאו של התקרית לא קיים, אך שתי תמונות מאותו יום שצפו מחדש מראות כי ההתנגשות בין שני הצדדים הסתיימה באלימות. בתמונה הראשונה שפורסמה והתגלגלה ברשתות החברתיות, נראה בן גביר בועט באישה הטרנסג'נדרית. התמונה עשתה רעש לא קטן והובילה את בן גביר לפרסם בטוויטר התייחסות משלו לאירוע. 

"השמאל הקיצוני שוב מוציא דברים מהקשרם. את התמונה הזו לא הראו לכם!", כתב בן גביר בעמוד הטוויטר שלו, וצירף את התמונה השנייה, בה נראית האישה הטרנסית בועטת בו. "אירוע מלפני 14 שנה. קבוצה של אנשי שמאל קיצוני תוקפת אותי. המנהיג שלהם פותח במכות כאן בתמונה, ואני מגונן על עצמי. אז חותכים ועורכים כדי ליצור תמונה שקרית ולהסית נגדי. כך התחיל האירוע ונכון, אני לא פרייאר!" (הטעות במקור). 

איתמר בן גביר, מצעד הגאווה בתל אביב, 2008 (צילום: JACK GUEZ/AFP, GettyImages)
איתמר בן גביר, מצעד הגאווה בתל אביב, 2008 | צילום: JACK GUEZ/AFP, GettyImages

אז מי צודק ומי לא זוכר את הדברים כמו שהם באמת קרו? בלשי הטוויטר יצאו לפעולה וניסו להשוות בין שתי התמונות כדי לנסות ולהבין מי היה הראשון שבעט. 

גולשים רבים שמו לב כי בשני הצילומים מופיעות ברקע זוג נשים, שלא שמות לב למהומה המתחוללת ממש לידן. בתמונה הראשונה שפורסמה, בה בן גביר בועט, הן נמצאות בין שני חלונות ראווה, ואילו בתמונה שפרסם בן גביר, בה הטרנסית בועטת בו, הן נמצאות כמה צעדים קדימה יותר, מה שיכול להוכיח כי בן גביר היה הראשון לבעוט. 

אבל זה לא הפרט היחיד שיכול להעיד על סדר האירועים. כולנו מכירים את בן-גביר ויודעים שלראשו הוא תמיד נוהג לחבוש כיפה, כפי שגם ניתן לראות בצילום בו הוא עומד לצד השלטים המתריסים. בצילום הראשון, בו הוא בועט בטרנסית, אפשר לראות את הכיפה שנפלה מראשו ונתפסה בעדשת המצלמה באזור הברך של האישה הטרנסית. בצילום השני, בו הטרנסית בועטת בבן-גביר, הוא כבר בלי הכיפה הלבנה והגדולה שהייתה לפני כן על ראשו. 

אבל אם תשאלו אותנו, הפרט הכי מרתק בצילומים הוא שבן-גביר אוחז בידו מסכה, שהפכה פופולרית רק בשנה האחרונה. מבחינתנו, הדבר מוכיח מעל כל ספק כי חבר הכנסת הוא בעצם נוסע בזמן. *Drop The Mic*. 

פתחו את התמונה כדי לראות אותה במלואה: