>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

נשים מחובקות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
משמיעות קול. קבוצת הקן (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
תל אביב נבחרה השנה לעיר הגאה הטובה בעולם, ומבחינות רבות היא באמת כזאת. שמש, חוף ים מפנק, מסיבות, בניין גאה גדול ומפואר בלב ליבה של העיר. אבל האם קבוצות הנשים שבקהילה הגאה נהנות מכך במידה שווה לזו של שאר הקבוצות בקהילה? האם בקהילה הגאה בישראל שנלחמת על שוויון זכויות, יש באמת שוויון בחלוקת המשאבים והייצוג במוסדות הקהילה לקבוצות השונות? 

קורין אלאל תופיע

ענת ניר (צילום: זיו שדה)
תשתתף בכנס. ענת ניר | צילום: זיו שדה
אם תשאלו לסביות רבות, כנראה שלא. חלק חשות כי הן מופלות לרעה ביחס להומואים וביחס לשאר חלקי האוכלוסייה. לטענתן, המאבקים הגדולים של הקהילה הגאה התרכזו עד כה בעיקר בצרכים של הומואים, מוסדות הקהילה מיוצגים בעיקר על ידי גברים, הייצוג התקשורתי של הקהילה הגאה מתרכז בעיקר בייצוג של הומואים, התקצוב של מוסדות הקהילה מסבסד פעמים רבות בעיקר את הצרכים של ההומואים והשמועה אומרת שבמצעד הגאווה התקשו הנשים מאוד להשיג מימון אפילו בעבור משאית אחת.

המצוקה הזו הובילה את נשות ה"קן" - קהילת הנשים לערוך פאנל חשוב על 'מקומן של הנשים בקהילה הגאה'. הפאנל יתקיים ביום חמישי 31.5 בשעה 20:00 במרכז הגאה שבגן מאיר בתל אביב, כשלאחריו תתקיים הופעה של קורין אלאל עם מופע פתיחה של איה שוויד.

"לסביות רבות חשות שכמו בכל מקום אחר, גם כאן, בקהילה הגאה, נשים מופלות לרעה על ידי גברים ללא כל קשר להעדפתן המינית והמגדרית, וצריכות להילחם גם בתוך הקהילה על חלוקה הוגנת של משאבים ועל נראותן", טוענות נשות הקן., שהקימו את הקבוצה לפני כשנה וחצי.

אין תמונה
תופיע. קורין אלאל

הוגות הרעיון הגיעו מחיפה לעיר הגדולה תל אביב, וגילו לתדהמתן שאין כמעט שום פעילות נשית לסבית בתל אביב מלבד כמה ליינים של מסיבות ובר שעמד לפני סגירה. במרכז הגאה עצמו פעלו באותה תקופה קבוצה של לסביות נשואות וקבוצה של לסביות רוסיות. שתי הקבוצות פנו לקהל יעד מאד מוגדר ומצומצם ולא לקהל הרחב של נשות הקהילה הגאה. המחסור בפעילות סדירה וקבועה לנשים אוהבות נשים בתל אביב הוביל לייסוד קבוצת הקן הפועלת במרץ ומקיימת פעילות מגוונת ועשירה הפתוחה בפני כל אישה שאוהבת נשים מגיל 18 ועד 120. פעילות הקן כוללת קבוצות לימוד והרצאות מגוונות בדגש לסבי ופמיניסטי, סרטים, טיולים, הרצאות, פיקניקים, ספורט, קבלות שבת ועוד.

אירית צביאלי אפרת (צילום: תומר ושחר צלמים)
אירית צביאלי אפרת | צילום: תומר ושחר צלמים
המצוקות של הלסביות בקהילה הגאה והתחושה של נשות הקן כי הן כמו שאר קבוצות הנשים, נתפשות כ'בנות חורגות' בקרב ממסד הקהילה הגאה בתל אביב ובכלל הניעו אותן לארגונו של פאנל זה. נשות הקן טוענות כי שיחות עם נשות מפתח ופעילות לסביות הראו שתחושת האפליה וההדרה אינה נחלתן הבלבדית של נשות הקן והולידו את ההחלטה ללבן את הסוגיה במסגרת פאנל נשי, בו תשתתפנה נשים המייצגות מגוון רחב של תחומי עיסוק ועניין.

בין הנשים, ליאור אלפנט -- מנהלת אמנותית של פסטיבל  "לסבית קטלנית", ענת ניר -- אשת הפקה, שיווק ופרסום גאה, ענת סלומון -- חברת ועד אגודת הלהט"ב, מפיקת TLV Fest ופעילה חברתית, מיכל עדן -- עו"ד המתמחה בזכויות הקהילה הגאה. היתה נבחרת הציבור הראשונה מטעם הקהילה והקימה את בית דרור - מרכז לנוער להט״ב ואירית צביאלי - אפרת – מנכ"לית חוש"ן.

לצד הישגיהן, תדברנה המשתתפות בפאנל גם על הבעיות העיקריות שנתקלו בהן במסגרת פעילותן, בעיות הנובעות מעצם היותן נשים לסביות הפועלות למען נשים. כל אחת תציג את הקשיים בפניהן היא עומדת בתחומה, בין אם בתוך הקהילה הגאה ובין אם מחוצה לה. בהמשך יוצעו דרכים בהן אפשר לדעתן לשפר את המצב וליצור מצב שבו תרגשנה נשות הקהילה הגאה שייכות ושוויון.

מי צריכה קהילה לסבית?

בהמשך לפנל יתקיים במסגרת ״הינשופה-ליין של תוכן ועניין״ דיון סביב שולחנות עגולים בנושא ״מי צריכה קהילה לסבית?״  מטרת הדיון לאפשר לכל אישה מן הקהילה לשמוע ולהשמיע את דעתה בנושא התארגנות של נשים בקהילה הגאה על מנת לתבוע לעצמן ולקבל משאבים הנחוצים לקהילה. אירוע השולחנות העגולים יתקיים ביום שבת ה-2 ליוני ב-11.00 בבוקר, במרכז הגאה.

פרטים על כל אירועי הקן, בדף הפייסבוק : הקן-קהילת נשים או במייל

נשות הק"ן מדגישות, כי אחד הערכים המרכזיים לפיו פועל הקן הוא לאפשר לכל אישה שרוצה להגיע ולקחת חלק בפעילות לעשות זאת ללא קשר למצבה הכלכלי. "פעילויות הקן מתקיימות לפחות פעמיים בשבוע בתשלום סמלי כאשר כל אחת תורמת כפי יכולתה"" הן מסבירות. "כל פעילויות הקן מאורגנות ומועברות בהתנדבות מלאה, באהבה ובמסירות. פעילות הקן אינן מקבלות כל תמורה כספית עבור עבודתן. כל ההכנסות של הקן מועברות למימון פעילויות הקבוצה בתוך ומחוץ למרכז הגאה".

 

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> אירועי הגאווה 2012 – כל העדכונים

>> אירועי הגאווה בפריפריה: מי צריך את זה?