בדיוק כמו מגפת הקורונה, גם מגפת האלימות והשנאה כלפי קהילת הלהט"ב בברזיל מחמירה וגובה קורבנות נוספים ככל שהזמן עובר. האונס הקבוצתי האכזרי, שבוצע בשבוע שעבר על ידי שלושה ברברים נגד צעיר הומו בעיר פלוריאנופוליס שבמדינה, הוא דוגמה קשה אחת למגמה המחריפה נגד הקהילה, שלדברי פעילי הלהט"ב המקומיים מקבלת גיבוי מלא מהנשיא ההומופוב ז'איר בולסונרו. 

הקורבן, ששמו לא הותר לפרסום, הותקף על ידי "שלושה גברים חמושים בסכינים, שכפו עליו לחרוט על רגליו קללות הומופוביות", כך על פי הדיווח של The Guardian. לאחר ההתעללות הקשה הפושעים זרקו את הקורבן ברחוב, עד שמישהו מצא אותו והוא נלקח לטיפול בבית החולים. בימים אלה הוא מתאושש בביתו מהטראומה והמשטרה חוקרת את האירוע, ללא הצלחה מרובה עד כה. 

"מדובר בפשע מבהיל, אבל מאוד נפוץ בברזיל", סיפרה לירוס אבילה, נשיאת העמותה לזכויות אדם. "אבל האלימות הזאת מופנית לא רק כלפי לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנס, אלא גם כלפי נשים, שחורים ומהגרים - וזה מחמיר. הנשיא תרם לגידול המשמעותי באלימות הזאת, ונדמה שהציבור מרגיש שיש לו את הזכות לבצע מעשים אלימים נגד להט"בים, בהשראתו". 

בולסונארו. תומך בישראל (צילום: החדשות)
נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו‎ בביקורו בישראל | צילום: החדשות

רבים מהברזילאים הביעו את התדהמה שלהם מהפשע, אבל הפעם נשמעו גם גם קולות שהצדיקו את הפשע משום שהוא בוצע כלפי הומוסקסואל. כאמור, ההתנכלות לקהילה הגאה התגברה רבות בשנים האחרונות במדינה, והיא מתבטאת גם במעשי אלימות קשים. "ברזיל היא האלופה העולמית ברצח להט"ב", אמרה עורכת הדין ופעילת הלהט"ב מרגרט הרננדז. "המדינה מאוד קונסרבטיבית ומלאה בדעות קדומות. נאומי השנאה מובילים בסופו של דבר להגברת האלימות". 

חלק מאותם נאומי שנאה עליהם הרננדז מדברת מגיעים ישירות מהנשיא, שנבחר בשנת 2018 לתפקיד. בעבר הוא צוטט אומר שהוא מעדיף בן מת מאשר בן הומו ומתגאה בכך שהוא "הומופוב גאה", בנוסף לאמירות גזעניות ומיזוגניות. כשזה מגיע לטיפול בנגיף הקורונה, הוא אמר כי עטיית מסכה היא משהו "בשביל פיות" וכי ברזיל חייבת להפסיק להיות "מדינה של מתרוממים" בכל הקשור להתמודדות עם המגפה. 

224 חברי וחברות קהילת הלהט"ב נרצחו בברזיל במהלך 2020, כך על פי הדיווח של ארגון זכויות אדם במדינה. במהלך ששת החודשים הראשונים של השנה שעברה, התקבלו בנציב תלונות הציבור של זכויות האדם 1,134 תלונות על אלימות, אפליה והתעללות נגד חברי וחברות הקהילה הגאה.